Sprawę Ziętary bada policja wewnętrzna

  Sprawę Ziętary bada policja wewnętrzna

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wewnętrzna policja i najlepsi analitycy kryminalni zajęli się badaniem uprowadzenia i zabójstwa Jarosława Ziętary, dziennikarza "Gazety Poznańskiej". Potwierdzają się też nasze ustalenia, że podczas śledztwa doszło do nieprawidłowości. Kilkanaście tomów policyjnej dokumentacji poszukiwań dziennikarza przekazano z wielkopolskiej jednostki do Komendy Głównej Policji.
  Zajęli się nimi specjaliści z Wydziału Analizy Kryminalnej Biura Wywiadu Kryminalnego. - Przeprowadzą szczegółową analizę dokumentacji pod kątem pominiętych dowodów. Prawdopodobnie zwrócimy się też o dostęp do akt prokuratorskich - mówi Krzysztof Hajdas z biura prasowego KGP.
  Sprawą zajęło się także Biuro Spraw Wewnętrznych KGP (policja wewnętrzna). Bada ono przedstawione w naszych publikacjach wątki, dotyczące nieuczciwych policjantów, którzy mieli wpływ na przebieg poszukiwań sprawców porwania dziennikarza.


  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wielkopolska policja potwierdziła, że niedostatecznie zbadano w latach 90. m.in. związki ze sprawą Urzędu Ochrony Państwa. Niedługo przed zniknięciem, funkcjonariusze UOP z Bydgoszczy próbowali zwerbować Ziętarę.

  Tymczasem postępowanie w sprawie dziennikarza jest nadal umorzone. - Przesłuchaliśmy świadków, ale nie zapadła decyzja o wszczęciu śledztwa -poinformował nas wczoraj prokurator Marek Konieczny, naczelnik Wydziału Śledczego. Trwa teraz analiza dokumentów, po której zapadnie ostateczna decyzja o tym, czy wszcząć sprawę lub pozostawić ją nadal jako umorzoną.

  24-letni Jarosław Ziętara zaginął w 1992 r. w drodze do redakcji. Śledztwo w sprawie jego zniknięcia podjęto dopiero po roku i kilkakrotnie umarzano, ostatnio w 1998 r. Organy ścigania zajęły się obecnie sprawą po interwencji europosła Filipa Kaczmarka u szefa MSW oraz liście otwartym poznańskich dziennikarzy do ministra sprawiedliwości.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo