Sprawdź, jaki najlepiej obecnie kupić telewizor

Paweł Rydzyński
Piotr Mizerski/Polska
Przed tegorocznymi Mistrzostwami Europy w piłce nożnej warto wybrać telewizor, który zagwarantuje nam najwyższą jakość odbioru. W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując nowy telewizor.

Epoka telewizorów kineskopowych już się kończy. Wprawdzie są one jeszcze w sprzedaży i cieszą się dużą popularnością (głównie dlatego, że ich cena w ostatnich latach spadła mocno), ale liczba osób kupujących płaskie telewizory gwałtownie rośnie. W 2012 r. większość krajów Unii Europejskiej zrezygnuje z analogowego sygnału telewizyjnego. Polska uczyni to dwa lata później. Nie oznacza to, że telewizory kineskopowe trzeba wyrzucić, ale z każdym rokiem posiadacze telewizorów kineskopowych będą mieli coraz więcej problemów. Dlaczego?

Kolejne firmy przestały bądź niedługo przestaną produkować telewizory kineskopowe, niedługo zacznie zapewne brakować do nich części zamiennych, pojawią się problemy z naprawą. W dodatku, po likwidacji sygnału analogowego do telewizorów kineskopowych trzeba będzie zakupić specjalny dekoder.

Oferta rynkowa ?płaskich i dużych? telewizorów jest bardzo bogata. Nie wystarczy więc kierować się tylko tym kryterium. Telewizory z tej grupy dzielimy jeszcze na odbiorniki z ekranami LCD i na plazmowe. Nie wnikając w szczegółowe zasady działania tych technologii, pokażemy jakie zalety i wady z punktu widzenia widza-laika mają te urządzenia.

TELEWIZORY LCD

Zalety

Największą zaletą LCD (czyli ekranów ciekłokrystalicznych, Liquid Crystal Display) jest stosunkowo niska cena w odniesieniu do oferowanej jakości. Telewizory te charakteryzują się znakomitą jasnością - czyli dają obraz bardzo intensywny, doskonale dostosowany do dobrego oświetlenia. Na ekranie LCD szczególnie dobrze wypada transmisja z wernisażu obrazów.

Jeśli zdecydujesz się na ekran o rozdzielczości Full HD, za LCD zapłacisz mniej niż za plazmę. Jeśli jesteś przyzwyczajony do odbiorników kineskopowych, na LCD dostrzeżesz sporą różnicę jakości obrazu.

Wady

Telewizory LCD poprawiają przekaz nie tylko wspomnianych wernisaży malarskich, lecz także np. transmisji maratonu czy wyścigu kolarskiego. Jednak jeśli ktoś woli bardziej dynamiczne dyscypliny sportowe, może być zawiedziony jakością obrazu. W telewizorach LCD, zwłaszcza w tańszych modelach, występuje tzw. efekt smużenia. Jest to rozmycie konturów obiektu wyświetlanego na ekranie podczas szybkiego ruchu wokół osi bądź gwałtownych ruchów na boki.

Efekt może być taki, że za szybko zbitą piłką podczas meczu siatkarskiego czy krążkiem hokejowym, błyskawicznie wstrzelonym do strefy przeciwnika, będzie podążał cień. Podobnie efekt może wystąpić np. podczas scen batalistycznych w filmach wojennych.

Smużenie wynika m.in. stąd, że w telewizorach LCD obraz ma mniejszy kontrast niż w telewizorach plazmowych, a nawet w kineskopowych. W telewizorach LCD nie zobaczymy tzw. prawdziwej czerni.
Konstruktorzy LCD nie mogą całkowicie wyeliminować pewnej wadą odbiorników. Jeśli siedzimy pod ostrym kątem do monitora, to jakość obrazu jest gorsza, np. zmienia się nacycenie barw.

TELEWIZORY PLAZMOWE

Zalety

W telewizorach plazmowych udało się już wyeliminować wady LCD. Brak smużenia, perfekcyjna głębia czerni, kąty widzenia są zdecydowanie lepsze. To zaleta plazm.

Telewizory plazmowe wyróżnia krótszy czas reakcji niż w LCD, co zapewnia płynniejszy, wyraźniejszy obraz podczas tramisji z najbardziej dynamicznych imprez sportowych bądź filmów wojennych. Zdaniem ekspertów, zaletą jest też stosunkowo niska cena plazm 42-calowych w stosunku do możliwości telewizora.

Wady

Tych oczywiście też nie brakuje. Jeśli nawet dla kogoś wysokie ceny nie stanowią przeszkody, by taki telewizor kupić (a te, zwłaszcza przy systemie Full HD, zaczynają rosnąć gwałtownie - na rynku znajdziesz telewizory nawet za 50 tys. zł i więcej), to nie powinien sugerować się wyłącznie swoimi możliwościami finansowymi. Warto poznać wady tej technologii, by dokonać właściwego wyboru.

Plazmy nie dają takiej jasności jak LCD, występuje w nich też efekt migotania obrazu (widać to zwłaszcza z bliskiej odległości), co w telewizorach LCD jest dla oka raczej niezauważalne. Plazmy są też mniej trwałe niż LCD. Dotychczas średnio ich trwałość szacowano na ok. 10 ooo godzin, czyli nieco ponad rok ciągłego oglądania (60 000 godzin to żywotność LCD). W ub. r. Panasonic wypuścił jednak na rynek telewizory plazmowe (TH-42PY70 i TH-42PY700) o żywotności do 100 tys. godzin!

Zalety telewizorów plazmowych i LCD są nie do podważenia. Może jednak mimo wszystko warto zastanowić się, czy nie wydać znacznie mniej pieniędzy na nowy ?tradycyjny"telewizor kineskopowy.

Bo choć w dzisiejszych czasach nie warto już kupować przestarzałych technologii, to jednak nie sposób nie zauważyć, że jest to - przynajmniej w kilkuletniej perpektywie - inwestycja opłacalna. Sprzęt kineskopowy, na który kilka lat temu trzeba było wydać np. 2 000 zł, teraz kosztuje jedną trzecią tej ceny. Dobry telewizor kineskopowy o przekątnej ekranu 32 cale (czyli tyle co przyzwoita plazma), np. Daewoo DTT-3250K, kosztuje ok. 1800 zł. Najtańsze 14-calowe modele można już dostać za 3o0 zł.

Pamiętajmy jednak też o wadach. Telewizory plazmowe bądź LCD, w przeciwieństwie do kineskopów posiadają zdolność formatowania obrazu zarówno na format panoramiczny 16:9, jak i kinowy 14:9, a także tradycyjny 4:3.

Format 16:9 jest standardem uznanym przez Europejską Unię Nadawczą (EBU) jako obowiązujący kierunek rozwoju dla nowoczesnej telewizji, w tym także telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV).
W formacie 16:9 nagrywane są już filmy na DVD. Rodzime stacje telewizyjne stopniowo rozszerzają ofertę programów nadawanych w tym formacie, a za parę lat przejdą na ten standard w całości. Wówczas do kineskopów potrzebny będzie specjalny dekoder.

Telewizory kineskopowe zazwyczaj nie mają zdolności formatowania obrazu (zwiększanie rozdzielczości występuje tylko w bardziej zaawansowanych droższych modelach), zatem wyświetlanie obrazu panoramicznego na ekranie 4:3 powoduje pojawienie się czarnych pasów na dole i na górze ekranu.

Prawdopodobnie za jakiś czas na rynku pojawią się telewizory jeszcze innej technologii niż LCD i plazma - czyli OLED. W ub. roku telewizor zbudowany w tej technologii zaprezentowała firma Sony. Produkt do tanich nie należy - 11-calowy odbiornik mógłby w tej chwili kosztować ok. 1700 dol.

OLED to technologia dająca znacznie lepszy obraz niż LCD (bije również na głowę plazmę), w dodatku zużywa mniej energii i jest bardziej ekologiczna w produkcji, do której nie używa się rtęci.
Ale OLED - póki co - ma też wady i to nie tylko związane z niebotycznymi cenami. W tej chwili żywotność telewizoru OLED szacuje się na kilkanaście tysięcy godzin (czyli kilkakrotnie krócej niż LCD). Wydaje się jednak, że przyszłość należy do OLED. Eksperci sądzą bowiem, że masowa produkcja tych telewizorów będzie tańsza niż LCD i plazmy, w dodatku klientów może skusić niższe zużycie energii.

Dwukrotnie w tym poradniku pojawił się już termin "Full HD" (high definition - wysoka rozdzielczość). Jest to rodzaj telewizora przystosowany do odbioru telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV. Wchodzi ona dopiero na polski rynek telewizyjny, pierwszym polskim kanałem nadającym w HDTV, jest nsport. Kompatybilne z technologią HDTV są też telewizory, na których można spotkać oznaczenie "HD Ready". Jaka jest różnica? Dotyczy ona rozdzielczości. HD Ready pokazuje obraz w rozdzielczości 1280x720 pikseli, a Full HD - 1920x1080.

Fachowcy podpowiadają, że w tej chwili w telewizorach o przekątnej do 37 cali różnica między Full HD i HD Ready jest niezauważalna. Co więcej, pojawiają się głosy, że tradycyjny, analogowy sygnał telewizyjny lepiej odbierać w jakości HD Ready.Pamiętajmy, że telewizor z Full HD jest sens kupować przy ekranie większym niż 40 cali.

Który wariant wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ale na forach internetowych przy pytaniach "Kupować HD Ready czy czekać aż stanieją Full HD?", niemal natychmiast pojawiają się odpowiedzi "Czekać".

Z jednej strony, większość telewizji dostępnych na polskim rynku nadaje w jakości, do której wystarcza HD Ready. Z drugiej zaś , fachowcy nie mają wątpliwości - Full HD to przyszłość.
Nie każdy telewizor pasuje do tego samego pomieszczenia.

Do przestronnego salonu najlepiej kupić co najmniej 37-calowy telewizor plazmowy. Telewizor taki wydobywa subtelne elementy ciemnych scenerii i żywych kolorów. Pełniejsze ich odwzorowanie czyni obraz "żywym", niezależnie od rodzaju programu, który chcesz oglądać.

W kuchni bądź jadalni warto postawić na LCD, nie większty niż 32 cale. Wyrazisty obraz będzie dobrze współgrał z dobrym oświetleniem pomieszczenia.

W przypadku sypialni trzeba przeanalizować jej gabaryty. Jeśli pomieszczenie jest małe, raczej należy skłonić się ku LCD. W przypadku posiadania większej sypialni, gdy można telewizor umieścić dalej od łóżka, lepiej postawić na co najmniej 37-calową plazmę.

Wchodząc do sklepu z zamiarem kupna telewizoru, nie możesz zapominać o czyhających pułapkach. Zarówno producenci, jak i sprzedawcy zdają sobie sprawę, że wielu klientów dokonuje nieprzemyślanych zakupów, a jednocześnie "wszystko im się podoba". Zastawiają zatem na nas różnorakie sidła.

Gdy przychodzisz do sklepu, widzisz najczęściej na ekranie telewizora - który chcesz kupić - obraz bardzo wyraźny, jasny. Perfekcyjny.

Nie możesz jednak zapominać, że wystawcy często prezentują na monitorach obraz reklamowy, stworzony specjalnie dla przyciągnięcia uwagi. Dlatego warto poprosić sprzedawcę np. o podłączenie programu telewizyjnego. Lepiej bowiem, by po przywiezieniu sprzętu do domu nie okazało się, że po podłączeniu telewizji kablowej obraz jest znacznie gorszy niż w salonie.

Podłączanie telewizorów wielu przysparza o ból głowy. Nie warto robić tego na własną rękę - ewentualne popełnienie błędu grozi popsuciem sprzętu, a w takim przypadku (gdy awaria nastąpiła z winy użytkownika) traci się gwarancję. Warto zatem umówić się ze sprzedawcą na zainstalowanie telewizora w domu przez umówionego technika. Wcześniej - dla własnego dobra - należy sprawdzić, czy salony nie oferują dowozu i instalacji za darmo, w najgorszym razie za niewielką - w stosunku do ceny telewizora - wręcz symboliczną opłatą.

Kupując telewizor, zanim jeszcze opuścisz salon z nowym sprzętem, nie zapomnij wypytać sprzedawcę o szczegóły dotyczące jego eksploatacji. Warto wiedzieć w szczegółach jakie są, np szczegóły dotyczące gwarancji: co obejmuje a czego nie, gdzie są punkty serwisowe i kto odpowiada za dostarczenie do nich sprzętu. - Zwłaszcza że instrukcje obsługi i karty gwarancyjne często napisane są językiem daleko odbiegającym od poprawnej polszczyzny. Nie warto też wyrzucać pudła po telewizorze, tak aby w przypadku transportu do serwisu odbiornik nie został uszkodzony.
Bardzo pomocnym w podjęciu decyzji jaki telewizor kupić, może być internet. Z co najmniej dwóch powodów.

Szukanie wymarzonego modelu warto zacząć od porównania cen sprzętu na stronach poszczególnych sklepów. Łatwo to zrobisz wchodząc nie tylko bezpośrednio na strony firm, ale też przez wyszukiwarki (np. www.ceneo.pl, www.skapiec.pl, www.oferciak.pl).

Gdy już znajdziesz odpowiedni model, możesz go kupić nie wychodząc z domu. Zwłaszcza że zazwyczaj wychodzi to nieco taniej.

Do sklepów internetowych warto mieć jednak ograniczone zaufanie - przed złożeniem zamówienia lepiej wejść na fora i poczytać opinie klientów na temat poszczególnych sklepów.
Poza tym przy zamówieniu trzeba bardzo szczegółowo wypytać sprzedawcę o kwestie dotyczące gwarancji i instalacji przez przedstawiciela tej firmy.

Nie możesz zapominać, że telewizor to sprzęt bardzo delikatny i wymaga szczególnej dbałości. Absolutnie niewskazane jest używanie do czyszczenia ekranu zwykłej szmatki nasączonej wodą czy płynem (w żadnym wypadku nie należy używać płynów na bazie alkoholu).

Wówczas robią się praktycznie nieusuwalne smugi. Producenci telewizorów z"z najwyższej półki" najczęściej dają w pakiecie specjalne szmatki do czyszczenia monitorów wraz ze szczegółową instrukcją, jak z nimi postępować. W sprzedaży są też płyny znanych producentów (np. Pronto), stworzone specjalnie do czyszczenia szklanych powierzchni i elektroniki.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olka
Ja kupiłam z LG w electro.pl i jestem mega zadowolona. Wisi na ścianie i cieszy oczka :)
J
Jarro
Ja kupiłem nowt TV w Sony Centre na Targówku i chwalę sobie;)
o
obikenobi
większośc Tv to teraz to samo, dlatego patrzec na cene i specyfikacje a firme to po prostu znana i tyle, nie krzak. w media expert jak ktoś ma kase lub chce kupić solidne cacko za 10000 zł to dostanie drugi tv. Dobra opcja uważam, tylko droga :D
Dodaj ogłoszenie