Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z abonamentu RTV

Patrycja Wacławska
Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z abonamentu RTV. Niespełna rok temu zaczęły obowiązywać przepisy ułatwiające osobom, które ukończyły 75. rok życia skorzystanie ze zwolnienia z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przed zmianą przepisów sam fakt ukończenia 75 lat nie dawał podstawy do tego, by przestać płacić abonament. Niezbędne było dopełnienie stosownych formalności w urzędzie pocztowym. Osoba uprawniona do zwolnienia z uwagi na wiek musiała zgłosić się na pocztę z dowodem osobistym i wypełnić oświadczenie potwierdzające prawo do zwolnienia z opłat.

Od 9 października minionego roku, gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych z 23 lipca 2015 roku, osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z obowiązku dokonywania powyższych formalności. Zgodnie z nowymi przepisami, Poczta Polska, odpowiedzialna za pobór abonamentu uzyskała dostęp do danych z rejestru PESEL, na podstawie których sama może ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat. Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75 lat. Przepisy znowelizowanej ustawy nie oznaczają abolicji długów abonamentowych.

Uprawnienie do umarzania lub rozkładania na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych u osób, które ukończyły 75 lat przed wejściem w życie nowelizacji ma wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Formalne wymogi dotyczące zwolnień z powodów innych niż ukończenie 75 lat nie uległy zmianie. Przypomnijmy, że poza 75-latkami z opłat zwolnione są następujące osoby:

 • zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
 • całkowicie niezdolne do pracy;
 • posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • trwale lub okresowo całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym;
 • uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub renty socjalnej;
 • niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2.000 Hz o natężeniu od 80 dB);
 • niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.;
 • które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za miniony rok, ogłoszonego przez prezesa GUS (obecnie 1.949,89 zł);
 • w rodzinach których spełnione są kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych - co do zasady oznacza to obecnie dochód nieprzekraczający 674 zł na członka rodziny, a jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne - 764 zł.

Z wnoszenia opłat abonamentowych zwolnione są także osoby:

 • korzystające ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
 • bezrobotne;
 • posiadające prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;
 • otrzymujące zasiłek dla opiekuna.

Niezależnie od grup osób objętych zwolnieniem na podstawie przepisów ustawy ogólnej o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 roku poz. 1204 z późniejszymi zmianami), obowiązują też zwolnienia innych grup na podstawie przepisów szczególnych. Osoby objęte zwolnieniem z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego na podstawie tych przepisów to:

 • inwalidzi wojenni oraz inwalidzi wojskowi;
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa mającego związek z pobytem w miejscach wymienionych w art. 3 oraz art. 4 ustęp 1 ustawy z 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 roku poz. 1206) - na przykład niewoli lub obozach internowanych oraz w obozach podległych GUPWI NKWD lub w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady;
 • członkowie rodzin pozostali po osobach wymienionych w poprzednim punkcie, jeśli osoby te w chwili śmierci miały prawo do renty z tytułu inwalidztwa wskazanego wyżej;
 • osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidztwa wskutek inwalidztwa mającego związek z przymusowym zatrudnieniem żołnierzy zastępczej służby wojskowej w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych;
 • osoby posiadające status weterana poszkodowanego.

W przypadku osób, które chcą skorzystać ze zwolnienia z innej przyczyny niż ukończenie siedemdziesiątego piątego roku życia, wciąż konieczne jest zgłoszenie się na pocztę z dokumentami potwierdzającymi prawo do zwolnienia z opłat i dopełnienie formalności. Oczywiście, ze zwolnienia można skorzystać po warunkiem, że odbiorniki radiowe i telewizyjne są zarejestrowane na osobę, która ma uprawnienie do zwolnienia.

Przypomnijmy - zwolnienie z płacenia abonamentu przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełnimy w urzędzie pocztowym niezbędnych formalności.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek osoby, która ma długi w opłacaniu abonamentu, może zaległości umorzyć lub rozłożyć na raty. Zrobi to jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć drogą pocztową (adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Departament Budżetu i Finansów, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa) osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub na elektroniczną skrzynkę podawczą www.krrit.eboi.pl (wymagany jest ważny kwalifikowany podpis cyfrowy). Pytania i wątpliwości dotyczące wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych należy kierować pod numer kontaktowy 22 597 31 01 (w godzinach 8.15-16.15) lub zgłaszać osobiście do Wydziału Abonamentu RTV w Biurze KRRiT, ul. Sobieskiego 101 w Warszawie.

W innych sprawach dotyczących abonamentu można kontaktować się z Pocztą Polską SA:
w formie korespondencyjnej na adres: Poczta Polska SA COF Dział Obsługi Abonentów, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz, telefonicznie w dni robocze w godzinach 8.00-20.00, pod numerem tel. 43 842 06 06, drogą elektroniczną: abonament_rtv@bydgoszcz.poczta-polska.pl, zaś w sprawie skarg za pomocą poczty elektronicznej: skargi@centrala.poczta-polska.pl.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z abonamentu RTV - Dziennik Zachodni

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PRAWNIK

Najlepsze jest zwolnienie dla niewidomych PYTAM co on by q*** oglądał

G
Ginter

Skoro NIE OGLĄDAM, to dlaczego MUSZĘ płacić???

x
xyz

Chwalisz się czy użalasz?

g
gość

Ja się zwolniłem już dawno temu, sam.......