Sprawdź, co zrobić, gdy masz pozytywny wynik testu na koronawirusa! Zasady izolacji dla chorego i pozostałych domowników

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Osoby zamieszkujące z chorym ze wskazaniem do izolacji są bardzo narażone na zakażenie.
Osoby zamieszkujące z chorym ze wskazaniem do izolacji są bardzo narażone na zakażenie. 123rf.com/kzenon
Piszemy o najnowszych zaleceniach Ministerstwa Zdrowia w odniesieniu do osób, które uzyskały pozytywny wynik badania w kierunku koronawirusa. Wytyczne opisują wskazówki dotyczące przebywania w izolacji w warunkach domowych zarówno dla chorego jak i pozostałych domowników.

Czym się różni izolacja w warunkach domowych od kwarantanny?

Obecnie wiele osób zamiennie stosuje pojęcia „izolacja” i „kwarantanna”. To błąd, bowiem to drugie odnosi się wyłącznie do osób zdrowych, które nie mają objawów choroby, ale mogły mieć kontakt z patogenem. Celem kwarantanny jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. 14-dniowa samoobserwacja w warunkach domowych do niedawna zalecana była głównie osobom, które wracały z krajów objętych epidemią.

Izolacja domowa oznacza natomiast odosobnienie osoby chorej, zbadanej przez lekarza, u której potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2, jednak jej stan zdrowia jest stabilny i nie wymaga ona hospitalizacji. Pacjenci ze wskazaniem do izolacji domowej uzyskali pozytywny wynik testu i albo nie wykazują typowych objawów albo są one na tyle łagodne (stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie), że nie ma potrzeby dalszej obserwacji szpitalnej.

Niestety osoby zamieszkujące z pacjentem ze wskazaniem do izolacji są bardzo narażone na zakażenie. Przypomnijmy, że może do niego dojść drogą kropelkową podczas mówienia, kaszlu czy kichania albo poprzez dotknięcie skażonych przedmiotów. W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia wydało spis zasad i zaleceń, których powinni bezwzględnie przestrzegać wszyscy domownicy podczas izolacji w warunkach domowych.

W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych celem przewiezienia do szpitala. Na pogorszenie mogą wskazywać: uporczywa gorączka powyżej 39 stopni, duszność, bóle w klatce piersiowej, krwawienia z nosa, wybroczyny na skórze.

Zalecenia podczas izolacji domowej

Higiena i obserwacja stanu zdrowia

 1. Chory powinien dwa razy dziennie dokonywać pomiaru temperatury ciała, przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów dziennie oraz spożywać 3-4 lekkostrawne posiłki w ciągu dnia.
 2. Należy często wietrzyć pokój, w którym przebywa osoba zakażona. Wychodząc z pomieszczenia, np. do łazienki musi ona zakładać maskę na usta i nos (może to być nawet kawałek tkaniny lub ręcznik).
 3. Nie należy korzystać z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza!
 4. Chory objęty izolacją powinien każdego dnia zmieniać rączniki, a pościel i piżamę – nie rzadziej niż co 2 dni.
 5. Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania chory powinien umieścić w plastikowym worku, a dopiero gdy się zapełni – wystawić go za drzwi, aby domownicy mogli je natychmiast wyprać.

Kontakt z domownikami

 1. Komunikacja między chorym a pozostałymi osobami w domu powinna odbywać się przez telefon lub za pośrednictwem internetu.
 2. Domownicy mogą zbliżać się do chorego wyłącznie na odległość co najmniej 2 metrów.
 3. Zarażony powinien unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi, ponieważ dotykając ich, może przenieść wirusa na ich sierści a następnie zarazić inne osoby w domu.
 4. Domownicy, wchodząc do pokoju, gdzie przebywa chory powinni założyć maseczkę na usta i nos (profesjonalną maseczkę chirurgiczną, ewentualnie kawałek tkaniny albo ręcznik).
 5. Nie należy wynosić rzeczy z pokoju, w którym przebywa osoba zarażona.
 6. Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń zwłaszcza, jeśli ktoś w nich przebywa. Zaleca się, aby przez całą dobę znajdował się on w oddzielnym pokoju.

Pozostałe zalecenia

 1. Chory powinien korzystać z osobnej łazienki, jeśli jednak nie ma takiej możliwości to zaleca się, aby za każdym razem dezynfekował po sobie WC i inne urządzenia sanitarne.
 2. Przybory toaletowe zakażonego powinny znajdować się w pokoju, w którym odbywa izolację. Musi on także używać innych ręczników, przechowywanych z dala od rzeczy pozostałych domowników.
 3. Osoba zakażona powinna wyrzucać śmieci do plastikowego worka i składować je w pokoju, w którym przebywa. Po zapełnieniu worka – wystawić go za drzwi, tak aby inny domownik mógł je wyrzucić do śmietnika.
 4. Chory powinien korzystać z osobnych sztućców, talerzy, kubków oraz szklanek.
 5. Przygotowane posiłki, wodę, a także leki powinien on spożywać w warunkach izolacji.
 6. Brudne naczynia chory powinien wystawić za drzwi pokoju, w którym przebywa. Domownicy powinni je następnie umyć w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu, osoba myjąca naczynia musi dokładnie umyć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.

WSZYSCY DOMOWNICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE PRZEZ CAŁY OKRES IZOLACJI ORAZ 14 DNI OD DNIA UZNANIA OSOBY ZAKAŻONEJ ZA ZDROWĄ.

Zalecenia dla domowników podczas izolacji oraz 14-dniowej kwarantanny

 • Nie należy opuszczać domu ani robić zakupów.
 • Domownicy mogą poruszać się tylko w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub we własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym, sąsiadami czy innymi osobami spoza domu.
 • Należy poprosić telefonicznie/ mailowo (rodzinę, przyjaciół, lub MOPS) o pomoc. Osoba dostarczającą potrzebne produkty ma zostawiać je pod drzwiami domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.

Zasady sprzątania w mieszkaniu, w którym izolowany jest chory

Kilka razy dziennie należy dezynfekować poprzez przecieranie chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekcyjnym:

 • klamki do drzwi, blaty stołów, uchwyt lodówki i szafek, rączkę czajnika, armaturę łazienkową, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, piloty telewizyjne, tablety, stoliki nocne, włączniki światła;
 • dezynfekcję należy wykonywać w gumowych rękawiczkach;
 • nie wolno wycierać nadmiaru środka dezynfekcyjnego z powierzchni.

Pranie ubrań, pościeli:

 • rzeczy chorego należy prać w oddzielnym wsadzie, bez ubrań innych domowników;
 • ubrania chorego należy umieścić w pralce bezpośrednio z worka, bez ich dotykania;
 • ubrania i pościel należy prać w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla danych tkanin, ale nie niższej niż 60 stopni C, z użyciem detergentu, przez co najmniej 40 min;
 • zaleca się używanie ubrań, które można prać w temperaturze 60⁰C;
 • po załadunku pralki należy umyć lub zdezynfekować ręce;
 • nie wolno prać rzeczy w pralniach!

Wyrzucanie śmieci

 • osoba wyrzucająca śmieci powinna odebrać worek spod drzwi chorego, mając na sobie gumowe rękawiczki, następnie zapakować je w drugi worek i wyrzucić do śmietnika. Po zdjęciu rękawiczek trzeba je wyrzucić i koniecznie umyć lub zdezynfekować ręce.

Przeczytaj również:

Źródło: 1.

Dbajmy o formę w trakcie kwarantanny. Jak nie przytyć podczas przymusowego siedzenia w domu?

Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdź, co zrobić, gdy masz pozytywny wynik testu na koronawirusa! Zasady izolacji dla chorego i pozostałych domowników - Strona Zdrowia

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ale rada i kultura

G
Gość

Nalezy wtedy isc na kibel , wysrac się i podetrzec tym papierem ktorego nakupowaliscie....

Dodaj ogłoszenie