Sprawa Turowa. Moskwa: Po naszej stronie uzgodnienia są zakończone

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
fot. ignac glowacki / gazeta wroclawska / polskapress
Podczas wtorkowych rozmów międzyrządowych w Warszawie dotyczących sporu wokół Turowa obie strony - polska i czeska - wydały tylko krótkie oświadczenia. - Są jeszcze punkty, które będziemy wzajemnie konsultować - powiedziała czeska minister środowiska Anna Hubaczkova. - Po naszej stronie uzgodnienia są zakończone - podkreśliła z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

We wtorek odbyły się kolejne rozmowy polsko-czeskie mające na celu wypracowanie porozumienia w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Stronę polską reprezentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Delegacji czeskiej przewodziła minister środowiska Anna Hubaczkova. Obie strony wygłosiły późnym wieczorem tylko krótkie oświadczenia.

Ponad 5-godzinne rozmowy obu delegacji zakończono bez podpisania protokołu. Ustalono ponadto, że treść wtorkowych ustaleń pozostanie poufna.

- Po naszej stronie uzgodnienia są zakończone - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Pani minister [Hubaczkova - red.] musi jeszcze dokonać uzgodnień po swojej stronie, na innych poziomach - powiedziała Moskwa. - Ze swojej strony wyrażam ogromną nadzieję, że te ustalenia zostaną w możliwie szybkim, pilnym trybie dokonane i będziemy mogły zamknąć ten spór podpisując tekst porozumienia - powiedziała szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska. - Treść rozmów i dokonanych dziś ustaleń pozostanie zachowana pomiędzy rządami do czasu zakończenia rozmów po stronie czeskiej - podkreśliła Moskwa.

- Są jeszcze punkty, które będziemy wzajemnie konsultować - stwierdziła z kolei czeska minister środowiska Anna Hubaczkova.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu minister Hubaczkova wizytowała czeskie gminy graniczące z Polską w pobliżu kopalni Turów. Hubaczkova stwierdziła wówczas, że z punktu widzenia Czech wynegocjowana już ze stroną polską umowa jest gotowa.

Spór o kopalnię Turów

Polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Celem ich było wypracowanie umowy międzyrządowej, która m. in. spowoduje wycofane z TSUE skargi, która została złożona przez Czechy w lutym. Strona czeska zarzuciła Polsce, że działanie i dalsza rozbudowa kopalni jest zagrożeniem dla mieszkańców okolic Liberca, m. in. w zakresie dostępu do wody.

W maju 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał skargę Czech za zasadną i wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania wydobycia w spornej kopalni aż do czasu wydania ostatecznego werdyktu.

Rząd w Warszawie nie zastosował się jednak do decyzji TSUE. W reakcji na to Trybunał nałożył na Polskę karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Polsko-czeskie rozmowy zostały zawieszone 30 września. Kolejne spotkanie odbyło się 5 listopada, ale nie przyniosło żadnych rezultatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
19 stycznia, 10:44, Gość:

Uzgodnienia zakończone ale porozumienia brak! Oto kwintesencja polityki miedzynarodiwej w wykonaniu pislamskich obszczymurków.

To nie koniec nieszczęść jakie nam zgotowali pislamiści. Sąd plemienny, praworządnego plemienia Platfogua, wydał wyrok , który nakazuje rządowi polskiemu likwidację 43 wysokich kominów polskich elektrowni. Likwidacja kominów ma nastąpić do dnia 15 marca 2022 roku. Po tym terminie Polsce naliczane będą kary w wysokości jednego miliona euro za każdy dzień zwłoki. Okazało się , co wykazała Rada Naukowa plemienia Platfogua, że kominy polskich elektrowni powodują zawirowania prądów powietrznych w wyniku czego chmury deszczowe omijają tereny plemienia Platfogua, powodując w konsekwencji suszę. Wyniki badań plemiennej Rady Naukowej oraz wyrok sądu praworządnego plemienia Platfogua spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wśród członków Komisji Europejskiej. Komisarz Timmermans osobiście pogratulował wodzowi Tuskomolekeke i obiecał zająć się ewentualną egzekucją nałożonych kar.

G
Gość
Uzgodnienia zakończone ale porozumienia brak! Oto kwintesencja polityki miedzynarodiwej w wykonaniu pislamskich obszczymurków.
G
Gość
Nazwisko zobowiązuje.
Wróć na i.pl Portal i.pl