Sprawa przejęcia Westerplatte trafi do sądu administracyjnego? Miasto uważa, że decyzję wydano w oparciu o niekompletny wniosek

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Karol Uliczny
Karol Uliczny
„Czujemy się tu gospodarzem” - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dr Karol Nawrocki, prezentując decyzję wojewody pomorskiego, na mocy której 9-ha działka historycznego pola bitwy, będąca dotychczas we władaniu gdańskiego samorządu, przeszła w zarząd Muzeum II Wojny Światowej.
„Czujemy się tu gospodarzem” - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dr Karol Nawrocki, prezentując decyzję wojewody pomorskiego, na mocy której 9-ha działka historycznego pola bitwy, będąca dotychczas we władaniu gdańskiego samorządu, przeszła w zarząd Muzeum II Wojny Światowej. Przemyslaw Swiderski
Po odebraniu Gdańskowi terenów na półwyspie Westerplatte, władze miasta rozważają dalsze kroki, niewykluczone, że decyzja wojewody Dariusza Drelicha zostanie zaskarżona do sądu. Tymczasem Muzeum II Wojny Światowej ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

„Czujemy się tu gospodarzem” - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dr Karol Nawrocki, prezentując decyzję wojewody pomorskiego, na mocy której 9-ha działka historycznego pola bitwy, będąca dotychczas we władaniu gdańskiego samorządu, przeszła w zarząd Muzeum II Wojny Światowej.

Miasto - na razie - nie komentuje przejęcia

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że jednostka podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma prawo do niezwłocznej realizacji zaplanowanych prac. Dodatkowo, mimo zabiegów władz Gdańska w sprawie wspólnej organizacji obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dyrektor poinformował, że samorząd nie ma obecnie do tego prawa i życzy sobie, by kwestią obchodów zajęło się Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jaka jest reakcja miasta na przejęcie Westerplatte? Według Macieja Buczkowskiego, zastępcy dyrektora Biura Prezydenta Gdańska, odbieranie miastu prawa do organizacji wydarzenia 1 września jest nieuprawnione, gdyż wniosek MIIWŚ i decyzja wojewody, zgodnie z zapisami ustawy, dotyczyć mogą wyłącznie prac inwestycyjnych, a organizacja uroczystości rocznicowej nie jest inwestycją.

Poza tą wypowiedzią, udzieloną miejskiemu serwisowi gdansk.pl, do poniedziałkowego popołudnia włodarze oraz miejscy urzędnicy nie komentowali przejęcia Westerplatte. Nieoficjalnie poinformowano o braniu pod uwagę różnych wariantów działań, w tym zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W piątek, w miejskim serwisie pojawiła się treść opinii prezydent Gdańska, do wniosku złożonego przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, w którym włodarz wytyka niekompletność oraz całą serię błędów formalnych, jej zdaniem, dyskwalifikujących dokument.

Wystawy i postument to za mało?

Przede wszystkim chodzi o zakres zaproponowanych prac, który jak opisaliśmy niedawno, ma niewiele wspólnego z ujętą w specustawie budową muzeum. Póki co MIIWŚ nie przedstawia koncepcji przyszłej placówki czy projektów budowlanych, a przejmuje działkę w celu oczyszczenia terenu z niewybuchów, wykonania badań archeologicznych i geologicznych oraz budowy ok. 1,5 m postumentu z tablicą informacyjną wraz z oświetleniem.

„Organizowanie przez inwestora wystaw i działań edukacyjnych na terenie działki nr 68 nie stanowi realizacji inwestycji, o której mówi (…) specustawa, a jest jedynie realizacją zadań statutowych wnioskodawcy – pisze w opinii prezydent Gdańska, jako strona postępowania.

Miasto zauważa, że muzeum nie posiada wymaganej zgody konserwatora zabytków, który swoją decyzję wydał w stosunku jedynie do 1,5-metrowego postumentu, ponadto stoi na stanowisku, że wojewoda nie ma prawa nadać decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, co byłoby możliwe, w przypadku uzasadnionego interesu publicznego, a za taki trudno uznać zawieszenie tablicy na postumencie.

„Może być nadany, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego, albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony. (…) Żadna z przytoczonych przesłanek (…) nie została w najmniejszym stopniu wykazana” – podkreśla prezydent miasta.

Mimo wytknięcia wnioskowi licznych błędów, pod trzech dniach od otrzymania opinii wojewoda podjął decyzję o wydaniu zgody na realizację inwestycji. Przedstawiciele miasta utrzymują, że przejęcie Westerplatte ma na celu przede wszystkim odsunięcie samorządu od organizacji corocznych uroczystości na półwyspie.

Niezależnie od toczącej się procedury administracyjnej, w poniedziałek (10.08.) minister kultury i wicepremier Piotr Gliński, razem z dyrektorem Nawrockim ogłosili rozpoczęcie konkursu na koncepcję architektoniczną cmentarza wojskowego na Westerplatte. Cały projektowany teren ma obejmować 5,5 tys. m. kw., m.in. w miejscu odnalezienia szczątków polskich żołnierzy. Koncepcja nekropolii ma obejmować cmentarz, jego przedpole i plac apelowy. Będą 24 miejsca spoczynku, m.in. dla mjr. Henryka Sucharskiego i strz. Andrzeja Kowalczyka, którzy pochowani są na obecnym cmentarzu na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz szczątków 10 żołnierzy odnalezionych w ub. roku. Jak podkreślił Karol Nawrocki, w pozostałych 12 będą mogły spocząć szczątki obrońców Westerplatte, przeniesione z innych nekropolii w całym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl