18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa Nangar Khel wraca na wokandę

Łukasz Cieśla
Żołnierze spod Nangar Khel zostali uniewinnieni w czerwcu 2011 roku
Żołnierze spod Nangar Khel zostali uniewinnieni w czerwcu 2011 roku archiwum
Jutro i w środę Sąd Najwyższy rozpatrzy apelację w sprawie ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel. Poznańska prokuratura wojskowa, którą ją złożyła, nie zgadza się z uniewinnieniem siedmiu żołnierzy od zarzuty zbrodni wojennej. Domaga się ponownego procesu.

Do ostrzału afgańskiej wioski doszło w sierpniu 2007 roku. Polscy żołnierze, którzy brali w nim udział, zostali zatrzymani kilka miesięcy później, krótko po tym, jak wrócili do Polski. Zarzucono im celowe ostrzelanie Nangar Khel. Efektem ataku była śmierć kilku cywilów, w tym kobiet i dzieci. W wiosce trwały akurat przygotowania do wesela.

CZYTAJ TEŻ:
Żołnierze spod Nangar Khel uniewinnieni
Sędzia w końcu uzasadnił wyrok za Nangar Khel
Prokuratura składa apelację w sprawie Nangar Khel

Oskarżeni żołnierze pojawili się w okolicy, bo kilka godzin wcześniej siły ISAF zostały zaatakowane przez talibów. Mówili, że rozkaz ostrzału wioski wydał im w bazie dowódca kpt. Olgierd C. Miała to być rzekomo demonstracja siły wobec talibów. Podwładni kpt. C. mówili, że nie chcieli wykonać polecenia, a pociski przypadkiem spadły na wioskę.

Olgierd C. zaprzeczył, by wydał rozkaz. Przekonywał, że jego podwładni sami musieli podjąć decyzję o ostrzale już po wyjeździe z bazy.

Prokuratura oskarżyła zarówno Olgierda C., który na akcję nie pojechał (został w bazie), jak i jego sześciu podwładnych o celowy ostrzał. Z kolei 1 czerwca 2011 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił całą siódemkę. Wskazał, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że żołnierze celowo ostrzelali wioskę. Sąd uznał także, że w sprawie pojawiło się wiele wątpliwości, których prokuratura wojskowa nie rozstrzygnęła.

Poznańska Wojskowa Prokuratura Okręgowa zaskarżyła ten wyrok. We wtorek i środę Izba Wojskowa Sądu Najwyższego rozpatrzy jej apelację. SN może utrzymać w mocy uniewinnienie, zmienić wyrok, bądź uchylić go. Ta ostatnia możliwość oznaczałaby ponowny proces w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Swoją apelację złożył też obrońca jednego z oskarżonych żołnierzy. W tym przypadku chodzi jednak wyłącznie o zmianę wyroku w części dotyczącej podstawy uniewinnienia.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski