Sprawa immunitetu posła Grzegorza Brauna. Sejmowa komisja regulaminowa wróci do tego we wtorek

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Czy poseł Grzegorz Braun straci immunitet?
Czy poseł Grzegorz Braun straci immunitet? Fot. Adam Jankowski
Sprawa immunitetu posła Grzegorza Brauna nie zakończyła się w poniedziałek żadną konkluzją. Sejmowa komisja regulaminowa miała zaopiniować wniosek ws. uchylenia immunitetu posłowi Braunowi, ale - z uwagi na brak obecności prokuratora - zarządzono przerwę w posiedzeniu komisji do wtorku, do godz. 13.00.

Na początku posiedzenia komisji, jej przewodniczący Jarosław Urbaniak (KO) powiedział, że wniosek o uchylenie immunitetu Braunowi przygotował prokurator okręgowy w Warszawie. Chodzi o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła. Urbaniak przekazał, że wniosek przedstawiony przez prokuratora składa się z zarzutów dotyczących popełnia przez Brauna siedmiu czynów w latach 2022-2023, w tym zgaszenia w Sejmie gaśnicą świec chanukowych.

Urbaniak poinformował, że na posiedzenie komisji, mimo zaproszenia, nie przybył prokurator okręgowy i nie przedstawił powodów nieobecności. Mimo to, przewodniczący komisji kontynuował jej prace i w zastępstwie prokuratora przedstawił zarzuty sformułowane pod adresem Brauna. Urbaniak podkreślał, że taki tryb pracy komisji jest zgodny z regulaminem, ponadto mówił, że stosowane materiały zostały przedstawione posłom komisji, a o nieobecności prokuratora zostanie powiadomiony marszałek Sejmu.

Braun stwierdził, że miałby pytania do prokuratora, który przysłał dokumentację w jego sprawie i zgłosił wniosek o odroczenie posiedzenia komisji do czasu przybycia prokuratora. W drugim wniosku, poseł Konfederacji wniósł o umożliwienie, w kontakcie z prokuratorem, dostępu do akt spraw. Zdaniem Brauna sformułowane wobec niego zarzuty zawierają "jasne i oczywiste insynuacje i stwierdzenia kontrfaktyczne, niezgodne ze stanem rzeczywistym, prawdą materialną".

Tomasz Głogowski (KO) podkreślał, że komisja jedynie opiniuje wniosek, co do uchylenia immunitetu i proponował, aby po dyskusji przejść do wyrażenia opinii komisji, mimo nagannego faktu nieobecności prokuratora.

Marek Suski (PiS) z kolei mówił, że warto zaprosić prokuratora na komisję i dla "czystości procedur", a nie w obronie posła Konfederacji, komisja mogłaby przychylić się do wniosku Brauna o odroczenie posiedzenia. Suski argumentował, że chodzi o uniknięcie ewentualnych, późniejszych zarzutów, że komisja wydała ws. Brauna polityczną opinię.

Przewodniczący Urbaniak ogłosił, że w związku z "pewnymi wątpliwościami" - mimo iż regulamin pozwala procedować wniosek bez obecności prokuratora - proponuje przerwę w pracach komisji, do wtorku, do godz. 13. Ponieważ zgłoszono głos sprzeciwu, przegłosowano wniosek o przerwę.

Jak przekazało w miniony czwartek PAP biuro prasowe resortu sprawiedliwości, prokuratura, w przypadku uchylenia immunitetu, ma zamiar przedstawić Grzegorzowi Braunowi zarzuty popełnienia przestępstw dotyczących m.in.:

  • naruszenia nietykalności cielesnej Łukasza Szumowskiego w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych,
  • stosowania przemocy fizycznej w celu zmuszenia do określonego zachowania;
  • pomówienia Łukasza Szumowskiego za pomocą środków masowej komunikacji, że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu, co mogło poniżyć go w opinii publicznej;
  • uszkodzenia choinki bożonarodzeniowej,
  • uszkodzenie sprzętu nagłaśniającego,
  • naruszenia miru domowego poprzez nieopuszczenie Niemieckiego Instytutu Historycznego,
  • znieważenie na terenie Sejmu RP grupy osób,
  • znieważenie przedmiotu czci religijnej.

O postępowaniach dotyczących posła Brauna stało się głośno, gdy 12 grudnia ub. roku, używając gaśnicy, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak. Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Hołownia, który wykluczył Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl