Spotkanie Viktora Orbána oraz Mateusza Morawieckiego dotyczące unijnego budżetu: Stanowisko Polski i Węgier jest jasne

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Premier Węgier Viktor Orbán przylatuje do Warszawy, by spotkać się Mateuszem Morawieckim. Rozmowy będą dotyczyć unijnego budżetu
Premier Węgier Viktor Orbán przylatuje do Warszawy, by spotkać się Mateuszem Morawieckim. Rozmowy będą dotyczyć unijnego budżetu Joanna Urbaniec / Polskapress
W poniedziałek wieczorem doszło do się roboczego spotkania premiera Węgier Viktora Orbána oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Muller, tematem rozmów były między innymi omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE oraz zbliżającego się szczytu RE.

- Dzisiejsze rozmowy dotyczyły koordynacji stanowisk w sprawie negocjacji budżetowych. Stanowisko Polski i Węgier jest jasne - mówił po spotkaniu premierów obu państw rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. - Jesteśmy otwarci na nowe propozycje związane z negocjacjami unijnymi, ale muszą być zgodne z traktatami unijnymi oraz konkluzjami lipcowej konferencji Rady Europejskiej - dodał.

Poruszana była także kwestia dotycząca najbliższego posiedzenia RE, które obejmować będzie sprawy klimatyczne. Premierzy rozmawiali o wypracowaniu wspólnego stanowiska, także w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Rzecznik poinformował także o tym, że we wtorek odbędzie się wideokonferencja premiera Morawieckiego z przewodniczącym RE oraz premierami kilku państw członkowskich.

"Spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Viktora Orbána odbywa się w Warszawie. W programie spotkania omówiono dalsze działania w kontekście negocjacji budżetu Unii Europejskiej" - napisał na Twitterze Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej

Jak poinformował portal tvp.info, przylot węgierskiej delegacji zaplanowany był na godzinę 18.30. Późniejsze spotkanie szefów rządów odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ciągu ostatnich tygodni kwestia unijnego budżetu należy do kluczowych podczas politycznych debat. Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą dojść do porozumienia, co związane jest z mechanizmem połączenia budżetu UE ze stanem praworządności w krajach członkowskich. Polska oraz Węgry były państwami, które zgłosiły zastrzeżenia w związku z planem połączenia dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Zarówno premier Morawiecki, jak i premier Orbán zapowiedzieli, że skorzystają z prawa weta, jeśli nie zostanie wypracowane satysfakcjonujące porozumienia w sprawie tego mechanizmu.

W czwartek to Mateusz Morawiecki odwiedził premiera Orbána w Budapeszcie. Wtedy to szefowe rządów podpisali deklarację mówiącą o tym , że Polska i Węgry zobowiązują się do trzymania wspólnego frontu podczas negocjacji unijnego budżetu –kraj nie będzie popierał czegoś, co nie jest uznawane przez drugi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
CasperUduchowiony

Dwoje przeciw tyranii. Romantyczne ale czy rozważne?

G
Gość

Mati i Wiki jak Antek i Francek !!!

Dwóch szalonych kabareciarzy.

G
Gość
30 listopada, 17:26, Gość:

Bardzo dobrze, że współpracujemy z Węgrami i mamy podobne podejście do unijnego budżetu, teraz jeszcze Portugalia objęła takie stanowisko, być może wspólnie uda się przekonać UE do zmian kwestii budżetu i praworządności.

Znaczy Matołusz i Urban mają namówić EU do łamania praworządności? mocneeee

G
Gość

Szkoda, że reszta krajów się boi, zależy im tylko na pieniądzach, nie chcą walczyć o wolność swoich krajów. Mam nadzieje, że nasz premier nie ugnie się do końca i wygramy ten spór.

G
Gość

Ten mechanizm połączenia budżetu UE ze stanem praworządności w krajach członkowskich pozwoli na dyrygowanie rządami, państwami. Kolejne przepisy, kolejne zakazy, nic wiecej.

G
Gość

Trzymam kciuki aby te negocjacje poszły w dobrym kierunku, nie możemy ulec Unii i zgodzić się na kolejne kontrole i próby manipulacji.

G
Gość

Bardzo dobrze, że współpracujemy z Węgrami i mamy podobne podejście do unijnego budżetu, teraz jeszcze Portugalia objęła takie stanowisko, być może wspólnie uda się przekonać UE do zmian kwestii budżetu i praworządności.

Wróć na i.pl Portal i.pl