Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Stewo Pendarowskiego. O czym rozmawiali?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Prezydent RP podkreślił, że starania Macedonii Północnej o przyjęcie do UE pozytywnie wpływają na polsko-macedońską współpracę inwestycyjną, dzięki tworzeniu coraz bardziej dogodnych i atrakcyjnych warunków dla przedsiębiorców.
Prezydent RP podkreślił, że starania Macedonii Północnej o przyjęcie do UE pozytywnie wpływają na polsko-macedońską współpracę inwestycyjną, dzięki tworzeniu coraz bardziej dogodnych i atrakcyjnych warunków dla przedsiębiorców. Jakub Szymczuk/KPRP
W poniedziałek w Warszawie odbyło się spotkanie gospodarcze Polska–Macedonia Północna z udziałem prezydentów obu państw. – Wobec załamania się architektury bezpieczeństwa i systemów współpracy ekonomicznej, ważne jest budowanie silnych relacji gospodarczych z zaufanymi partnerami. Macedonia Północna jest jednym z nich – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda: Skutki inwazji rosyjskiej na Ukrainę są widoczne w wielu obszarach

– Zacieśnianie współpracy gospodarczej, w tym handlowej, inwestycyjnej i biznesowej, pomiędzy Polską a Macedonią Północną jest ważnym celem, który współrealizują w dużej mierze właśnie przedsiębiorcy, inwestorzy z obu naszych krajów – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP podkreślił, że starania Macedonii Północnej o przyjęcie do UE pozytywnie wpływają na polsko-macedońską współpracę inwestycyjną, dzięki tworzeniu coraz bardziej dogodnych i atrakcyjnych warunków dla przedsiębiorców.

Andrzej Duda zwrócił przy tym uwagę na kryzys gospodarczy, który ogarnął całą Europę i dużą część świata, wywołany najpierw przez pandemię Covid-19, a potem także przez rosyjską agresję na Ukrainę. – Skutki inwazji rosyjskiej na Ukrainę są widoczne w wielu obszarach: od bezpieczeństwa energetycznego po żywnościowe. Dla niektórych państw rosyjski rynek zamknął się, dla innych skończyły się dostawy tanich surowców energetycznych – to wszystko wpływa na nasze gospodarki – mówił.

Zdaniem polskiego prezydenta, wobec załamania się dotychczasowej architektury bezpieczeństwa i systemów współpracy ekonomicznej, szczególnie ważne jest budowanie silnych stosunków gospodarczych z odpowiednimi, zaufanymi partnerami w Europie. – Macedonia z całą pewnością dla Polski i Polaków jest jednym z nich – podkreślił.

Wskazywał, że polsko-macedońska współpraca umacnia się: polski eksport do Macedonii Północnej za siedem miesięcy 2022 r. wyniósł 88,5 mln euro, co oznacza blisko 17-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Z kolei import z Macedonii Północnej do Polski - mówił - wzrósł w tym okresie o 41 proc. i wyniósł 195,6 mln euro, natomiast wzajemne obroty towarowe zwiększyły się o 32 proc., osiągając wartość ponad 248 mln euro.

– Choć uważam te wskaźniki za satysfakcjonujące, to dostrzegam nadal istotne możliwości zwiększenia naszej wymiany towarowej – oświadczył.

Zachęcał polskich przedsiębiorców do patrzenia nie tylko w kierunku Europy Zachodniej, ale także szukania możliwości w dobrze prosperującym rejonie bałkańskim i w ramach geograficznego obszaru Trójmorza. Podkreślił, że obszary te to „idealne miejsce” do inwestowania w rozbudowę infrastruktury transportowej.

– Widzę również duży potencjał inwestycyjny dla polskich przedsiębiorców w dziedzinach takich, jak: przemysł energetyczny, w tym odnawialne źródła energii i energia geotermalna, górnictwo, poprzez wydobycie metali szlachetnych i eksploatację zasobów mineralnych, turystyka, budownictwo, ochrona środowiska, a także rolnictwo – wyliczał.

Zapewnił także, że Polska jest otwarta na przedsiębiorców z Macedonii Północnej.

Stewo Pendarowski: Nasze państwa mają wszystkie konieczne warunki, żeby zwiększyć współpracę gospodarczą

Z kolei prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski powiedział, że dalsze systemowe i strukturalne wzmacnianie współpracy ekonomicznej między Polską i Macedonią Północną jest priorytetem, ponieważ korzyści z tej współpracy płyną nie tylko do przedsiębiorców, ale także do obywateli obu krajów.

– Nasze państwa mają wszystkie konieczne warunki, żeby zwiększyć współpracę gospodarczą: solidne podstawy prawne, istniejącą już sieć kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami i właściwymi instytucjami – mówił.

Przypomniał, że od 2018 roku istnieje regularne połączenie lotnicze na linii Skopje-Warszawa. – Naszym zadaniem, polityków jest stworzenie warunków oraz umożliwienie współpracy w zakresie biznesu, dlatego nieprzypadkowo Polska jest jednym z czterech państw, w których mamy swojego doradcę w dziedzinie ekonomii – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że po 17 latach oczekiwania, w tym roku Macedonia Północna rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do UE i obecnie przygotowuje się do poważnych reform koniecznych, aby dołączyć do Unii. – Oczekujemy, że wpłyną one pozytywnie na cały biznes i dalszą współpracę ekonomiczną z państwami członkowskimi Unii – mówił.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl