Sposoby na kaca. Jak pozbyć się kaca po sylwestrze? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na zatrucie alkoholowe

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Nie wierzmy producentom suplementów i wzmacniających toników, one nie uratują nas przed skutkami kaca
Nie wierzmy producentom suplementów i wzmacniających toników, one nie uratują nas przed skutkami kaca fot. Wojciech Matusik
Chcąc nie chcąc kac jest dość bolesnym następstwem rzeczy całkiem przyjemnej, a więc konsumpcji alkoholu. Dobrze wiemy, że stan organizmu dzień po głębszym spożyciu nie stanowi przyjemnego doświadczenia. Nie inaczej sprawy mają się z pierwszymi chwilami po sylwestrze. Jakie są najlepsze sposoby na kaca?

Spis treści

Zmęczenie, odwodnienie, bóle głowy, mięśni, zawroty głowy, nudności, ogólne rozedrganie i szybsze bicie serca. Takich objawów - przynajmniej częściowo - doświadcza trzy czwarte z nas po wypiciu dużej ilości alkoholu.

Takie mizerne samopoczucie towarzyszy nam średnio przez sześć i pół godziny. Przy czym jedna na osiem osób przyznaje, że jej ostatni kac trwał pół dnia. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Cancer Research UK.

Co naprawdę sprawia, że po (prze)piciu czujemy się aż tak źle? I - ważniejsze - co możemy zrobić, aby zmniejszyć nasze „cierpienia”. Odpowiedź badaczy nie brzmi tak optymistycznie, jakbyśmy chcieli.

Jeżeli po zakrapianym wieczorze boli nas głowa, mamy mdłości, światłowstręt, a brzęczenie muchy odbieramy jako lądowanie odrzutowca to jest właśnie kac. Niełatwo się do niego przyznać, a przecież może się przytrafić każdemu, szczególnie w sylwestra. Często winę za kaca składamy na karb mieszania trunków. - Po co było pić drinki? Można było pić tylko czystą i wtedy nie byłoby problemu - taka jest obiegowa opinia na ten temat. - To nie jest tak do końca - tłumaczą lekarze. - To nie rodzaj wypitego alkoholu, ale jego ilość powoduje takie sensacje. Żeby tego uniknąć najlepiej nie pić, albo pić mało. W trakcie picia jeść chude mięso, popijać sokami, wodą niegazowaną. A jeśli mimo wszystko dopadnie nas kac? Sposoby ratunkowe na kolejnych stronach.ZOBACZ TEŻ:

Sprawdzone sposoby na kaca. Impreza sylwestrowa była upojna?...

Czemu po spożyciu alkoholu pojawia się kac?

- Naukowcy mają pewne koncepcje, które obecnie badamy. Nie posiadamy jednak jeszcze dogłębnej wiedzy na temat tego, co dzieje się w naszym ciele w okresie między spożyciem alkoholu a tym, gdy budzisz się, mając poczucie, że jesteś jak wyżęta ścierka - mówi zajmujący się badaniem wpływu alkoholu na nasze zdrowie pracownik naukowy University of the West of England w Bristolu, Sean Johnson. Jest on również członkiem Alcohol Hangover Research Group (AHRG).

Na pewno wiemy, że kiedy pijemy, wzrasta zawartość alkoholu we krwi. A im jest wyższa, tym gorszego kaca możemy oczekiwać. Według Johnsona najcięższego doświadczamy wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi osiąga wartość zero, co zwykle następuje od 12 do 14 godzin po przestaniu picia. Dlaczego tak się dzieje? Wprawdzie pozbyliśmy się już alkoholu, ale zostawione przezeń toksyny osiągają swój szczyt.

- Kac to wynik [działania] toksycznych substancji, takich jak aldehyd octowy, które są produktami metabolizmu alkoholu i przyczyniają do tego, że pocimy się i odczuwamy nudności. Największe ich stężenie odnotowujemy po 12-14 godzinach od zakończenia picia - mówi Sally Adams, wykładowczyni psychologii zdrowia na uniwersytecie w Bath i członkini AHRG.

Swoją rolę w kwestii „ciężkości” kaca odgrywa także to, co pijemy. Z jego gorszą postacią wiąże się wysoki poziom kongenerów - związków odpowiedzialnych za fermentację. Z tego względu piwo o ciemnym kolorze, gdzie natężenie tych substancje jest bardzo duże, powoduje większego kaca. Podobnie jest z burbonem i whisky. Mniejsza ilość zawiera się w „jasnych” alkoholach, jak np. dżin i wódka.

Twój pies boi się fajerwerków? Te sposoby mogą mu pomóc! Jak...

Sposoby na kaca. Które są najskuteczniejsze?

Jak uniknąć kaca? Kierując się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto pomyśleć o skutkach dnia następnego dużo wcześniej, i przygotować swój organizm do zwiększonego spożycia alkoholu. Istnieją sposoby na kaca, które pomogą w jego zwalczaniu zanim jeszcze się pojawi. Przed spożyciem alkoholu pamiętaj o przestrzeganiu następujących zasad:

  • Wyśpij się, ponieważ alkohol szybciej atakuje zmęczonych
  • Ugotuj "na rano" kwaśną zupę , która dostarczy organizmowi niezbędnej witaminy C
  • Zjedz porządny posiłek - pomoże to w spowolnieniu wchłaniania się alkoholu do organizmu
  • Zażyj witaminy lub środki niwelujące kaca
  • Zdecyduj się na jeden rodzaj alkoholu. Mieszanie spowoduje, że następnego dnia kac będzie bardzo silny
  • Jeżeli palisz, postaraj się ograniczyć ilość wypalanych tego dnia papierosów. Nikotyna i alkohol nie są dobrym połączeniem

Aby zmniejszyć stopień kaca możesz spróbować zwiększyć spożycie szparagów. Wyniki badania z 2009 roku opublikowane w „Journal of Food Science” wykazały, że aminokwasy i minerały zawarte w ekstrakcie ze szparagów mogą łagodzić objawy kaca i chronić komórki wątroby przed toksynami.

Najskuteczniejsze sposoby na kaca. Co robić w trakcie imprezy?

O tym, że złe samopoczucie może pojawić się następnego dnia, należy pamiętać również podczas trwania zakrapianej alkoholem imprezy. Sprawdzonym sposobem na kaca, a dokładniej nad tym, aby ograniczyć ryzyko jego wystąpienia, jest robienie przerw między wypitymi drinkami/shotami, oraz przepijanie ich szklanką niegazowanej wody.

Alkohol wpływa na odwodnienie organizmu, więc warto jest zadbać o to, aby do tego nie dopuścić. Ważne jest również to, aby nie przetrzymywać spożywanego alkoholu w ustach, ponieważ w ten sposób szybciej wchłania się do organizmu.

Przed zaśnięciem po imprezie ważne jest, aby zadbać o nawodnienie organizmu. Wypij dwie szklanki wody, oraz otwórz okno. Świeże powietrze na pewno nie zaszkodzi, a może okazać się jednym ze sposobów na kaca.

Sprawdzone sposoby na kaca. Pamiętaj o tym następnego dnia

Kiedy już dopadnie nas jednak "choroba dnia następnego", najważniejszym elementem, od którego powinniśmy zacząć nasz dzień jest wstanie z łóżka i wzięcie letniego prysznica. Ożywisz dzięki temu zarówno ciało jak i umysł. Następnie zjedz przygotowaną wcześniej zupę, oraz pij dużo wody. Skutecznym sposobem na kaca może okazać się również wypicie napojów izotonicznych, które nawodnią nasz organizm.

W niczym jednak nie pomoże pita na kacu tzw. Krwawa Mary, czyli spożycie dodatkowej ilości alkoholu.

- Próba leczenia kaca alkoholem jest skazana na niepowodzenie - mówi Laura Veach, pracownik naukowy Wake Forest School of Medicine w Północnej Karolinie. Klin może chwilowo złagodzić mękę przepicia, bo zwiększa ilość alkoholu w organizmie. - To jednak żaden lek na kaca. Zwykła sztuczka maskująca objawy, które w końcu i tak się pojawią - mówi Veach.

Skutecznym sposobem na kaca będzie również wybranie się na spacer. Świeże powietrze z pewnością poprawi nasze samopoczucie, oraz może przyczynić się do tego, że kac minie szybciej.

Im starszym się jest, tym gorsze objawy kaca

Mamy też złą wiadomość dla pijących starszych osób, ponieważ z czasem objawy kaca ulegają pogorszeniu. Dlaczego? Bo wraz z wiekiem nasz organizm zatrzymuje coraz mniej wody. Im mniej płynu w organizmie, tym mniej jest on zdolny do rozcieńczania alkoholu, co oznacza, że spożywany alkohol osiąga większe stężenie, a przez to działa z większą mocą.

- Również kobiety w okresie menopauzy są narażone na doświadczanie silniejszego kaca - twierdzi Liz Earle, ekspertka w dziedzinie dobrego samopoczucia i autorka „The Good Menopause Guide”. - W okresie okołomenopauzalnym, i poza nim zawartość wody w organizmie zmniejsza się, a zatem wszelki spożyty alkohol osiąga większe stężenie - pisze Earle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl