Spór o Westerplatte. Wykonanie wyroku przez ministra zakończy konflikt o historyczne tereny?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Jest wyrok i co dalej w sprawie Westerplatte? Dla kogo historyczne tereny?
Jest wyrok i co dalej w sprawie Westerplatte? Dla kogo historyczne tereny? Przemysław Świderski
Westerplatte pozostaje przedmiotem sporu prawnego pomiędzy urzędem miejskim a muzeum, wojewodą i ministrem do spółki. Gdański urząd miasta na razie nie planuje kroków formalno-prawnych związanych z przejęciem działki, na której znajduje się m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża. Urzędnicy czekają na uzasadnienie ostatniego wyroku NSA.

Spór o Westerplatte. Dla kogo historyczne tereny?

Działka nr 68 na Westerplatte nigdy nie przeszła w posiadanie Skarbu Państwa – przekonuje Urząd Miejski w Gdańsku. W tej sprawie powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 września, i obecnie czeka na jego uzasadnienie. Do tego czasu nie planuje występować do wojewody pomorskiego czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o uznanie terenu za swoją własność.

– Na obecnym etapie wyczerpane zostały możliwości dalszej interpretacji orzeczenia NSA, i z dalszymi komentarzami wstrzymujemy się do poznania jego pisemnego uzasadnienia. Tym bardziej dotyczy to ewentualnych dalszych posunięć formalno-prawnych związanych z realizacją wyroku – informuje Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.

– Snucie planów na ten temat jest zdecydowanie przedwczesne, chociażby z uwagi na fakt, że jeszcze przed wydaniem uzasadnienia wyroku podjęta może zostać próba korekty błędów i niedociągnięć formalnych, które pojawiły się w uchylonej przez NSA decyzji ministra rozwoju.

Ostatnie zdanie literalnie wskazuje na źródło sporu prawnego pomiędzy miastem a ministrem. Czy również na to, że magistrat wciąż bierze pod uwagę możliwość niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia, czyli ostatecznego przejęcia Westerplatte przez Skarb Państwa?

Spór o teren Westerplatte – co orzekł NSA?

Przypomnijmy, że urząd miasta odwołał się od decyzji wojewody pomorskiego zezwalającej na budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, która de facto przesądzała o przekazaniu działek Skarbowi Państwa. W efekcie tego, sprawa trafiła do ministra rozwoju, który, pomimo wskazania przez magistrat szeregu uchybień, podtrzymał zgodę na realizację budowy.

Zwrot nastąpił przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. 10 marca 2021 r., po rozpoznaniu sprawy, i tu z zaznaczeniem, w części dotyczącej budowy i zatwierdzenia projektu budowlanego, WSA zdecydował się uchylić decyzję ministra. Potwierdziło to również ostatnie orzeczenie NSA.

Według urzędu miasta, taka sekwencja zdarzeń wskazuje jednoznacznie, że pierwotna zgoda wojewody straciła status ostateczności, a Westerplatte nie zmieniło właściciela.

– Pośrednio tę interpretację potwierdził minister Jarosław Sellin, który w swoich wypowiedziach prasowych przyznał, że istnieje konieczność poprawienia decyzji wydanych przez Ministerstwo Rozwoju. Utwierdza nas to w przekonaniu, że minister Sellin podziela naszą ocenę wyroku NSA i dostrzega błędy popełnione przez organ wydający pierwotną decyzję – mówi Jędrzej Sieliwończyk.

Z kolei, Muzeum II Wojny Światowej oraz wojewoda przekonują, że działki przeszły na własność Skarbu Państwa, a korekta ministerialnych uchybień będzie jedynie formalnym zadośćuczynieniem sądowym wyrokom.

– Zawarte w sentencji wyroku WSA sformułowanie: „uchyla zaskarżoną decyzję”, odnosi się wyłącznie do decyzji ministra rozwoju utrzymującej w mocy decyzję wojewody pomorskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – mówi Marcin Tymiński z biura prasowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

– Z uwagi na fakt, że NSA oddalił wniesioną przez ministra skargę kasacyjną, sprawa wróciła do etapu postępowania odwoławczego aktualnie prowadzonego przez ministra rozwoju i technologii. Zawarte w uzasadnieniu wyroku WSA sformułowanie: „rzeczą organu odwoławczego będzie dokonanie dodatkowej korekty decyzji organu I instancji we wskazanym wyżej zakresie” oznacza, że minister winien zmienić decyzję wojewody, ale wyłącznie w niezbędnym, wskazanym przez sąd zakresie.

Na tę chwilę, zarówno urząd miasta, jak i PUW czekają na uzasadnienie wyroku NSA oraz na dalsze kroki szefa resortu rozwoju i technologii. Nieoficjalnie, w obu jednostkach mówi się, że możliwe jest jeszcze każde rozwiązanie. Do tego czasu sytuacja na Westerplatte pozostanie bez zmian.

W ubiegłym tygodniu pełniący obowiązki dyrektora MIIWŚ prof. Grzegorz Berendt poinformował o planach kontynuowania badań archeologicznych, które mają ruszyć już na początku października 2021 r. Gdyby było jak twierdzi miasto, prace byłyby prowadzone na cudzym terenie. Nie ma sygnałów, by magistrat zamierzał interweniować w tej sprawie.

Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

Czy sporny teren na Westerplatte wróci do Gdańska? Jest decy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl