Spór o węgiel. Dyskusja Jacek Karnowski - Jarosław Margielski. Jaka powinna być cena węgla?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Piątkowy wiec. W środku Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, od lat nie mogący się pogodzić z wynikami wyborów do parlamentu w 2015 r.
Piątkowy wiec. W środku Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, od lat nie mogący się pogodzić z wynikami wyborów do parlamentu w 2015 r. Fot. PAP/Andrzej Lange
Trwa ogólnopolska dyskusja na temat dostępności węgla oraz roli, jaką w dystrybucji tego paliwa odgrywają rząd oraz samorządy. W programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 dyskutowali o tym Jacek Karnowski oraz Jarosław Margielski, prezydenci odpowiednio Sopotu i Otwocka.

Margielski, który jest członkiem PiS, przekonywał, że dla samorządowców „najważniejszym obowiązkiem jest widzieć na końcu dobro mieszkańców”.

– Jeżeli jest problem, jeżeli chodzi o ceny i dostępność, to powinniśmy dać do tego możliwość, jeżeli dysponujemy do tego odpowiednim zasobem. Jako miasto dysponowaliśmy tym zasobem, uruchomiliśmy odpowiednią dystrybucję, własnym transportem dostarczamy węgiel, który zakupujemy od PGE Paliwa – mówił prezydent Otwocka w TVN24.

Zapewnił także, iż jego miasto ma zapewnione dostawy energii do grudnia 2024 roku i że „Otwock jest bezpieczny”.

– Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że przetargi na energię rozpoczęliśmy przed rozpoczęciem działań wojennych na Ukrainie. Dzisiaj cena, jaką płacimy za kilowatogodzinę, to około 54 groszy netto – mówił.

Spór o węgiel. Jacek Karnowski i Jarosław Margielski dyskutują

Z kolei Karnowski, do 2008 członek Platformy Obywatelskiej, uważa, że cena tony węgla powinna wynosić 1000 złotych. Jego zdaniem z proponowanej przez rząd sumy dwóch tysięcy, należałoby między innymi wyłączyć wynoszący 650 zł podatek VAT.

Przekonywał również, że kolejne podwyżki energii są nie do zaakceptowania dla samorządów. Dla Gdańska i Sopotu miałoby to być 1000 procent.

– Słyszymy wprawdzie o tym, że będzie specjalna ustawa, że będzie to sześćset parę złotych, ale chcielibyśmy to rzeczywiście zobaczyć, żeby to także objęło nasze przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, domy, baseny czy też instytucje kultury – powiedział prezydent Sopotu.

Protest samorządowców w Warszawie

O godzinie 14 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zakończył się protest samorządowców pod hasłem „Tylko ciemność”. Manifestanci sprzeciwiali się podwyżkom cen za energię elektryczną. Wcześniej przed Sejmem złożyli petycję w tej sprawie na ręce marszałków Sejmu i Senatu.

Głos zabierali przedstawiciele zarówno metropolii jak i mniejszych miast czy gmin. Wszyscy mówili o problemach z jakimi się mierzą jeśli chodzi o wzrastające koszty energii. 

Źródła: TVN24, PAP

rs

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl