Spór o słowa. Izrael broni zwrotu „polskie obozy śmierci”

  Spór o słowa. Izrael broni zwrotu „polskie obozy śmierci”

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Anna Azari (ur. w 1959 r. w Wilnie), ambasador Izraela w Polsce, na stanowisku jest od 2014 r.

  Anna Azari (ur. w 1959 r. w Wilnie), ambasador Izraela w Polsce, na stanowisku jest od 2014 r. ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

  Izrael wywiera presję, by Polska nie wprowadzała kar za używanie zwrotów typu „polskie obozy śmierci”. Pomiędzy wierszami sugeruje, że to sformułowanie nie jest całkowicie bezpodstawne.
  Anna Azari (ur. w 1959 r. w Wilnie), ambasador Izraela w Polsce, na stanowisku jest od 2014 r.

  Anna Azari (ur. w 1959 r. w Wilnie), ambasador Izraela w Polsce, na stanowisku jest od 2014 r. ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

  Ten kryzys pojawił się z najmniej oczekiwanej strony. Gdy wydawało się, że zwrot „polskie obozy śmierci” został dość skutecznie skompromitowany, a przepraszanie za jego użycie stało się normą, nagle doszło do potężnego zamieszania, którego echa słychać na całym świecie.

  Polska po raz kolejny musi udowadniać, że nie jest wielbłądem - tym razem w kontekście najbardziej dramatycznym, bo zarzutu współuczestnictwa w Holokauście po stronie oprawców.

  Poszło o ustawę dotyczącą karania za użycie sformułowań, które stawiają Polskę do stronie współsprawców zagłady Żydów w czasie II wojny.
  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację istniejących przepisów, która zakładała karę (grzywna lub więzienie do trzech lat) za używanie - „wbrew faktom”, jak zaznacza ustawa - zwrotów typu „polskie obozy śmierci”. Nowela została w ostatni piątek zatwierdzona przez Sejm - i pracami nad nią zamierzał zająć się Senat.

  Jednak zanim izba wyższa pochyliła się nad tą nowelizacją, wybuchła wokół niej burza. Nic jej nie zapowiadało. Jak podkreśla resort sprawiedliwości, prace nad tymi zmianami trwały półtora roku i były szeroko konsultowane - jednak do opinii publicznej nie przebiły się żadne zastrzeżenia, tym bardziej ze strony izraelskich władz czy mediów. Wydawało się, że proponowane w Polsce regulacje są jak najbardziej naturalne i konieczne.

  Jednak w sobotę okazało się, że jest inaczej. Podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które odbywały się w sobotę, ostro przeciwko nowelizacji zaprotestowała ambasador Izraela Anna Azari. Szybko wyszło na jaw, że to nie przypadek, czy nadgorliwość urzędniczki, gdyż jej słowa potwierdził premier Benjamin Netanyahu, a w ślad za nim inni izraelscy politycy oraz media. Wszystkie media. „Nacjonalistyczna większość w polskiej polityce próbuje przeforsować historyczny rewizjonim i ukryć fakt, że w narodzie polskim były i ofiary, i kolaboranci. Często polscy Żydzi byli zabijani przez sąsiadów, zanim zobaczyli niemieckiego żołnierza, albo po tym, jak udało im się przeżyć obóz” - napisał lewicowy dziennik „Haarec”.

  CZYTAJ TAKŻE: Paweł Siennicki: To były niemieckie obozy zagłady

  „Izrael mniej się kłopocze frazą „polskie obozy koncentracyjne”, a bardziej prawem, które może mieć łagodzący skutek na akademickie badania dotyczące roli Polski w Holokauście. Niezgodne z faktami historycznymi jest stwierdzenie, że „naród polski” nie miał z nim nic wspólnego” - podkreślał prawicowy „Jerusalem Post”.

  Co ważne, w polskiej nowelizacji przepisów było wybite, że nie można karać osób, które prowadzą działalność naukową i artystyczną.

  Teraz polskie władze będą starały się rozwiązać problem. Spotkania z izraelską ambasador zaproponowali i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, i prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Z kolei premier Izraela zalecił swojej wysłanniczce do Polski, by spotkała się z Mateuszem Morawieckim - jednak kancelaria prezydenta przekazała, że takie spotkanie w najbliższym czasie nie wchodzi w grę. Beata Mazurek, rzeczniczka PiS-u, już zapowiedziała, że żadne zmiany w proponowanej nowelizacji nie wchodzą w grę.

  Na pewno spotkania z przedstawicielami izraelskiego rządu są ważne. Z dwóch powodów. Pierwszy - natury ogólnej. Izrael to ważny partner Polski, a także wpływowy kraj na świecie. Na pewno nie jest w naszym interesie zaognianie z nim stosunków. Rząd jest tego świadomy, widać to było podczas niedawnego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdy Polska nie zagłosowała za potępieniem Donalda Trumpa za jego decyzję o przeniesieniu ambasady USA z Tel-Awiwu do Jerozolimy. Dlatego też teraz w negocjacje w kłopotliwej sprawie zaangażują się czołowe nazwiska obozu władzy - wiedzą, jak ważne jest szybkie uspokojenie sprawy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (142)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To Żydzi ukrzyżowali Jezusa

  To Żydzi ukrzyżowali Jezusa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  OBARCZONE NARODU POLSKIEGO PRZEZ NARÓD ŻYDOWSKI ZA ZBRODNIE HOLOCAUSTU TO JEST TAKA SAMA PRAWDA JAK TO ZE TO NARÓD ŻYDOWSKI WYDAŁ I UKRZYŻOWAL CHRYSTUSA JAK CZYTAMY W BIBLI

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a usa

  usa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  dla równowagi srogosc prawa usa
  6 miesięcy aresztu za... podanie słomki do napojów Kalifornia, USA,
  INFO: Pewien Demokrata z Kalifornii chce karać lokale restauracyjne, które dołączają do...rozwiń całość

  dla równowagi srogosc prawa usa
  6 miesięcy aresztu za... podanie słomki do napojów Kalifornia, USA,
  INFO: Pewien Demokrata z Kalifornii chce karać lokale restauracyjne, które dołączają do napojów słomki, jeśli klienci wprost o nie nie poproszą.
  Propozycja p. Jana Calderona zakłada, że karę za podanie słomki ponosiłby kelner, któremu groziłoby... do 6 miesięcy aresztu oraz grzywna 1 tys. USD.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cichutko płacze, smutek wielki. Już nic nie znaczę ...

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Izrael broni zwrotu „polskie obozy śmierci”. Ale to nie zmienia stanu rzeczy. I tak, coraz mniej turystów odwiedza Izrael, coraz więcej turystów odwiedza "zachodni brzeg Jordanu". Coraz mniej...rozwiń całość

  Izrael broni zwrotu „polskie obozy śmierci”. Ale to nie zmienia stanu rzeczy. I tak, coraz mniej turystów odwiedza Izrael, coraz więcej turystów odwiedza "zachodni brzeg Jordanu". Coraz mniej turystów "pije" wino w Jamie Galilejskiej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Burza w szklance wody

  M.K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Izraelskie media burzą się, że Polska wprowadziła prawo ścigające za używanie sformułowania typu „polskie obozy zagłady". Dziennikarka z Izraela pisze "to oczywiste, że zostały one wybudowane...rozwiń całość

  Izraelskie media burzą się, że Polska wprowadziła prawo ścigające za używanie sformułowania typu „polskie obozy zagłady". Dziennikarka z Izraela pisze "to oczywiste, że zostały one wybudowane przez Niemców na polskiej ziemi. Jednak geograficznie są one ulokowane w Polsce. Kiedy odwiedzałam Auschwitz, leciałam do Polski, nie do Niemiec. Staram się zrozumieć polską wrażliwość w tej sprawie, ale uważam też, że jest to termin geograficzny, który nie ma oczywiście nic wspólnego z faktami historycznymi". Pokrętne myślenie Lahav Harkov nie jest obce Izraelowi. Nikt nie bierze pod uwagę faktu, że Polska pod okupacją nazistów była traktowana "specjalnie" - wyostrzony terror wobec polskich Żydów i dyktatura wobec Polaków. Polska, która była pod specjalnym nadzorem nazistów, kojarzona jest z kolaboracją, bo świat ma ograniczone pole widzenia. Ocenia Polaków według własnej modły, żeby przetrwać, to trzeba współpracować (z wrogiem). Prawo polskie stawia kreskę między prawdą, a błędnym myśleniem świata. Szach mat dla kłamstwa i obłudy.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki czas skończyć z tym,

  XXX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  że każda krytyczna i w pełni zasadna opinia-decyzja dotycząca
  Izraela jest kwalifikowana jako antysemityzm godny potępienia.
  Warto tu zauważyć, że nie dla wszystkich Izrael jest narodem
  wybranym...rozwiń całość

  że każda krytyczna i w pełni zasadna opinia-decyzja dotycząca
  Izraela jest kwalifikowana jako antysemityzm godny potępienia.
  Warto tu zauważyć, że nie dla wszystkich Izrael jest narodem
  wybranym i dlatego powinien zachowywać się tak jak inne
  narody którym miano to (narodu wyznanego) nie przysługuje.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obluda

  anty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  niech azari zabierze sobie zydow i pojedzie do usraela

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak pamieci

  krakus od wiekow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Nie znacie mentalnosci Zydow?! Mosiek i Izek idac chodnikiem zobaczyli zblizajace sie z -naprzeciwka dwie osoby . A wiec Izek do Moska ; Uwazajmy ! my sa sami tam jest ich dwoch!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeczytaj i pomysl

  steve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  wszystko było starannie zaplanowane! najpierw 5 pajaców w krzakach które tvn wyemitowało po ....prawie roku (sic!) czasu a teraz ustawa o ipn gdzie Izrael się burzy tak że się cały spluł! a w...rozwiń całość

  wszystko było starannie zaplanowane! najpierw 5 pajaców w krzakach które tvn wyemitowało po ....prawie roku (sic!) czasu a teraz ustawa o ipn gdzie Izrael się burzy tak że się cały spluł! a w cześniej w grudniu 2017 roku usa i ustawa 447! czyli rzadania pejsów (bezprawne) do odszkodowan od Polski (za które polska za czasów komunistycznych częściowo zapłaciła pejsom bodajże 40 mld usd) chodzi o KASĘ! dla pejsów! a to ze właściciele wielu poczytnych gazet stacji tv na świecie jest w rękach ...pejsatych oraz ...Niemców (tak tak 20% udziałów w gazecie izraelskiej harretz) to wszystko tłumaczy jazgot i krzyk rozpaczy pejsów! oraz Niemców (dla których skrót polskie obozy koncentracyjne)-choć to kłamstwo w żywe oczy--jest im na rękę!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy przepisy pozwalające np. burzyć domy Palestyńczyków lub inne Żydzi poddawali pod ocenę

  Noe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  społeczności międzynarodowej przed wprowadzeniem?

  No to łapy precz od Polski i polskiego prawa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Polsce zydowska diaspora nie rosnie ?

  czy ty masz prawo zabierac glos ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Agaton czy ty jestes zydowskim propagandzista z ziemi swietej ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny