Spór o nazwę blokuje wydanie płyty Piersi

  Spór o nazwę blokuje wydanie płyty Piersi

  Paweł Gzyl

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Paweł Kukiz procesuje się z kolegami z dawnego zespołu o prawo do nazwy Piersi

  Paweł Kukiz procesuje się z kolegami z dawnego zespołu o prawo do nazwy Piersi ©MARCIN OSMAN

  Kontrowersje. Paweł Kukiz zgłasza pretensje do szyldu, który wymyślił 30 lat temu
  Paweł Kukiz procesuje się z kolegami z dawnego zespołu o prawo do nazwy Piersi

  Paweł Kukiz procesuje się z kolegami z dawnego zespołu o prawo do nazwy Piersi ©MARCIN OSMAN

  Zespół Piersi zamieścił na swym profilu w serwisie Facebook oficjalne oświadczenie, w którym oznajmia, że nie może od 30 marca opublikować nowej płyty, ponieważ Paweł Kukiz, założyciel i dawny lider formacji, który rozstał się z nią w roku 2012, złożył do sądu pozew o bezprawne wykorzystywanie przez jego dawnych kolegów nazwy grupy.

  "Z wielkim bólem wstrzymaliśmy dystrybucję gotowego albumu, chowając cały nakład do magazynów i odwołując wszelkie działania promocyjne.
  Z pełną świadomością nie ujawnialiśmy publicznie powodów wstrzymania wydania płyty, nie chcąc być posądzanymi o działanie na szkodę Pawła, który zaangażował się w wybory prezydenckie" - piszą muzycy na Facebooku.
  Paweł Kukiz założył zespół Piersi w 1984 r. Od tamtego czasu był wokalistą i liderem formacji. Zgrzyt nastąpił w roku 2012.

  Frontman opuścił zespół, pozwalając mu nadal używać dawnej nazwy, prosząc jednocześnie, by dawni koledzy nie wykonywali stworzonych z nim wcześniej piosenek. - W nasze działania wkradła się rutyna. Straciłem radość ze wspólnego grania. Zaczęliśmy się powtarzać. To oczywiście nieuniknione, jeśli zespół działa prawie trzydzieści lat, ale było już dla mnie tego trochę za dużo - tłumaczył swą decyzję na naszych łamach wokalista.

  Tymczasem okazało się, że Piersi z nowym wokalistą wylansowały wielki przebój "Balkanica". Piosenka jest kiczowata, ale sprawiła, że dla muzyków zaczęły się koncertowe żniwa. Na fali popularności utworu grupa grała setki koncertów, głównie plenerowych, na wszelkiego rodzaju świętach miast i podobnych imprezach.

  Tymczasem Kukiz opublikował dwie solowe płyty i prezentując pochodzący z nich materiał na żywo, wykonywał również swe dawne przeboje, nagrane jeszcze z zespołem. Dlatego zaczął się pojawiać na występach jako Kukiz i Piersi. I tak rozgorzał spór o nazwę.

  - Początkowo byłem przekonany, że dojdę do porozumienia z kolegami. Oni mogliby się nazywać Piersi Balkanica, a mój zespół - Kukiz i Piersi. Jestem przecież autorem wszystkich tekstów Piersi i 75 procent muzyki - tłumaczył nam Kukiz.

  Już wcześniej na łamach "Dziennika Polskiego" sugerował, że sprawa może się skończyć w sądzie. Tak też się stało, a grupa nie może dziś wydać nowej płyty pod dawnym szyldem. Wygląda na to, że wokalista ma więcej argumentów w ręku i niewykluczone, że wygra sprawę. Jego dawni koledzy będą mogli wydać płytę, ale już - powiedzmy - jako Balkanica.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo