Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spójrzmy we własne sumienia

biskup Tadeusz Pieronek
Przeżywamy dni Wielkiego Tygodnia, które są przypomnieniem wydarzeń mających podstawowe znaczenie dla całej ludzkości, a zwłaszcza dla wierzących chrześcijan. Upamiętniają one najważniejsze wydarzenia związane z życiem Chrystusa, który będąc Synem Bożym stał się człowiekiem, przyjmując ludzkie ciało z Maryi Dziewicy po to, by odwrócić los człowieka skazanego przez grzech na odrzucenie przez Boga i przywrócić mu godność, wolność i prawo do życia wiecznego.

Odkupienia człowieka od śmierci wiecznej dokonał Chrystus, ofiarując swoje ludzkie życie za grzechy całego świata, przybity i zamęczony na drzewie krzyża. To On, jako pierwszy i jedyny zwyciężył śmierć, a zmartwychwstając własną mocą przywrócił człowiekowi nadzieję życia wiecznego. Gdybyśmy jako chrześcijanie nie byli w stanie tak wierzyć i wiązać z tymi wydarzeniami naszych nadziei, nasze chrześcijaństwo byłoby puste i bezowocne.

Dlaczego Chrystus dobrowolnie podjął się takiej misji? Bo Bóg stworzył człowieka z miłości i jako swoje stworzenie obdarzył go życiem wiecznym, a ponieważ człowiek wypowiedział Mu posłuszeństwo i wybrał taką wolność, którą sam wymyślił, odwrócił się od Boga i stracił obiecany raj.

Przez całą historię ludzkości mieliśmy do czynienia z podobnym stosunkiem dzieci do miłujących ojców i matek. Iluż to młodych ludzi porzuca ciepły, przyjazny, rodzinny dom, rokujący realne nadzieje na przyszłość, by pójść własną drogą. Czasem to się udaje, ale na ogół porzucenie prawdziwej miłości na rzecz osobiście wymarzonej wolności i szczęścia kończy się dramatem, a często i katastrofą. Nieposłuszeństwo Bogu też prowadzi na manowce, ale Bóg nigdy nie zapomina o człowieku. Już prorok mówił o trosce Boga o człowieka: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swoim niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie”(Iz 49, 14-15).

Miłość Boga do człowieka jest totalna i gotowa przezwyciężyć wszelkie przeszkody: każde nieposłuszeństwo, każdy grzech, każde bluźnierstwo, każdą walkę z wiarą, krzyżem i Chrystusem. Miłość Boga do człowieka jest ponad ludzką niewiedzą, głupotą, pychą, nienawiścią, a nawet chęcią zastąpienia Boga mądrością ludzką. On zna nasze słabości i pochyla się nad nimi jak dobry Ojciec, gotowy poświęcić bardzo wiele dla zagubionej owcy, czyli zagubionego człowieka.

Kierując się miłością do człowieka, którego stworzył, był gotów poświęcić swego Syna, by przez śmierć na krzyżu i pokonanie śmierci przez zmartwychwstanie przywrócić człowiekowi status dziecka Bożego. „Bóg tak umiłował świat, że Syna swojego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne” (J 3, 16).

Wielki Piątek, pamiątka śmierci Chrystusa, jest okazją do wejrzenia we własne sumienie po to, by odpowiedzieć na pytanie, jak odpowiadamy miłością na miłość Chrystusa? Miłością do Boga i do człowieka, każdego człowieka. Jakżeż to aktualne pytanie chociażby z powodu sporów i kłótni, oskarżeń i nienawiści, jakie spotykamy na co dzień i to między osobami, mieniącymi się uczniami Chrystusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska