Split payment obowiązkowy dla części przedsiębiorców. W transakcjach między firmami VAT musi trafiać na osobne konto

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Branża budowlana jest jedną z tych, które zostały objęte obowiązkiem stosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności (split payment)
Branża budowlana jest jedną z tych, które zostały objęte obowiązkiem stosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności (split payment) Aneta Zurek / Polska Press
Przedsiębiorcy niektórych branż rozliczając się ze sobą, muszą przelewać podatek VAT na osobne konto. To sposób na zniwelowanie luki VAT-owskiej. Z tego obowiązku są jednak zwolnione niewielkie transakcje.

Mechanizm tzw. split payment czyli podzielona płatność funkcjonuje od zeszłego roku. Dotąd korzystanie z tego mechanizmu było dobrowolne. Od 1 listopada podzielona płatność jest obowiązkowa dla rozliczeń między przedsiębiorcami w niektórych branżach.

Split payment co to jest?

Mechanizm split payment polega na tym, że płatność za towar lub usługę jest dzielona na dwie części: kwotę netto i VAT. Każda z tych sum trafia na osobne konto. Ale płacący nie musi wykonywać dwóch przelewów. Podział następuje w banku prowadzącym rachunek przedsiębiorcy. Polska nazwa split payment to "Mechanizm Podzielonej Płatności" (MPP).

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2020 - zarobki NETTO (na rękę) i BRUTTO. Najniższa krajowa płaca na miesiąc i stawka za godzinę pracy

Kontrahent płacący w systemie split payment musi otrzymać od swojego banku komunikat, który musi zawierać dzielony przelew.

W komunikacie tym trzeba zawrzeć informacje o:

  • numerze opłacanej faktury
  • NIP-ie dostawcy,
  • kwocie brutto oraz kwocie VAT, które składają się na płatność

Sprawdź też:

Rachunek, na który wpływa VAT jest pod kontrolą Urzędu Skarbowego, a przedsiębiorca może z niego jedynie płacić VAT swoim dostawcom oraz regulować należności z tytułu podatku VAT wobec Urzędu Skarbowego.

Dla kogo split payment?

Od 1 listopada split payment jest obowiązkowy w czasie rozliczeń między przedsiębiorcami w takich branżach jak

  • branża elektroniczna (komputery, laptopy, twarde dyski, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne),
  • budowlana, paliwowa,
  • handel węglem i jego pochodnymi,
  • handel częściami do samochodów i motocykli
  • branża budowlana
  • branża surowców wtórnych i odpadów
  • branża stalowa

(Wszystkie branże są wymienione w załączniku 15 ustawy o podatku od towarów i usług).

Sprawdź też:

Obowiązkowy split payment - jakie kary

Czytaj też: NIK pozytywnie ocenia poprawę ściągalności VAT

Przedsiębiorcy z tych branż będą musieli stosować split payment, jeśli kwota jednej transakcji będzie przekraczała 15 tys. zł, nawet jeśli pojedyncze faktury będą niższe.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów grożą kary: dla nabywcy, który płacąc nie zastosuje split nawet do 30 proc. należnego podatku VAT, przedsiębiorca sprzedający, który nie będzie stosował się do tego obowiązku będzie odpowiadał jak za przestępstwo.

Zobacz też:

W których sklepach znanych sieci zakupy są najtańsze? Oto porównanie cen koszyka z zakupami zawierającego 50 standardowych produktów kupowanych na co dzień takich jak chleb, herbata, olej, jajka, banany, jabłka, masło, płyn do mycia naczyń itp. Za każdym razem kupowano te same produkty tych samych marek. Ceny pochodzą z okresu od 22 listopada do 7 grudnia 2019 r. w sklepach następujących sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Carrefour, Carrefour Express, Dino, E. Leclerc, Intermarche, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Piotr i Paweł, Stokrotka, Tesco znajdujących się w Poznaniu. Zobacz, ile kosztują zakupy w poszczególnych sklepach---->

Ceny w sklepach - gdzie są najniższe? Biedronka, Lidl, Aucha...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Split payment obowiązkowy dla części przedsiębiorców. W transakcjach między firmami VAT musi trafiać na osobne konto - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl