Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Spis wyborców 2019: Jak można się dopisać? Co zrobić, żeby 13 października móc głosować poza miejscem zameldowania [ZAŚWIADCZENIE]

Monika Juś
Monika Juś
Zaktualizowano 
Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do spisu wyborców? Termin upływa 8 października [głosowanie poza miejscem zameldowania]
Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do spisu wyborców? Termin upływa 8 października [głosowanie poza miejscem zameldowania] Karolina Misztal/polska press
Wybory parlamentarne 2019 już w najbliższą niedzielę. Ci, którzy chcą zagłosować poza miejscem zameldowania, mają ostatnią szansę, by dopisać się do spisu wyborców. Termin upływa 8 października o północy. Jak dopisać się do listy?

8 października to ostatni dzień, kiedy można elektronicznie dopisać się do spisu wyborców. Termin mija we wtorek o północy. Kto może dopisać się do listy? Jak to zrobić? I co w przypadku, gdy ktoś nie zdąży złożyć wniosku?

Quiz preferencji wyborczych

Jak dopisać się do listy wyborców?

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może złożyć każdy, kto:

  • ma ukończone 18 lat,
  • posiada prawa wyborcze,
  • chce głosować w innym lokalu wyborczym usytuowanym w gminie, w której mieszka na stałe,
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
  • nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

Aby dopisać się do spisu wyborców, należy złożyć odpowiedni wniosek do 8 października do północy. Można to zrobić przez internet (www.gov.pl). Złożenie elektronicznego wniosku wymaga posiadania profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu.

Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie wysłane na skrzynkę ePUAP i podany we wniosku adres e-mail. W taki sam sposób zostaniemy poinformowani o decyzji urzędu.

ZOBACZ TEŻ | WYBORY PARLAMENTARNE 2019. JAK GŁOSOWAĆ ZA GRANICĄ W WYBORACH DO SEJMU I SENATU?

Spis wyborców a rejestr wyborców
Dopisanie do spisu wyborców umożliwia głosowanie w wybranym miejscu tylko w najbliższych wyborach. Aby na stałe zmienić miejsce głosowania, należy dopisać się do rejestru wyborców.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców teoretycznie można składać do północy, jednak niektóre urzędy, bazując na stanowisku Państwowej Komisji Wyborczej, zastrzegają sobie prawo do rozpatrzenia jedynie tych podań, które wpłyną w godzinach pracy.

Na kogo głosować?

Wszyscy, którzy wysłali elektroniczne wnioski po godzinach pracy urzędu (a przed północą), powinni przed wyborami telefonicznie upewnić się, czy ich wniosek został przyjęty do rozpatrzenia.

Co zrobić, jeśli nie zdążymy dopisać się do spisu wyborców?

Ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o dopisanie do spisu wyborców przed północą 8 października, mają jeszcze jedną możliwość. Aby móc zagłosować w wybranym przez siebie miejscu, muszą pobrać z urzędu gminy, w której mieszkają, zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

Z tym dokumentem można głosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Zaświadczenia można odbierać do piątku 11 października, w godzinach pracy urzędu.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie