Specustawa o koronawrusie: zakłada obowiązkową kwarantannę, zasiłek dla rodzin i reglamentację produktów w sklepach

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik

Wideo

Sejm przyjął w nocy w poniedziałek, 2 lutego 2020 r., ustawę o walce z koronawirusem i innymi chorobami zakaźnymi. Nowe przepisy zakładają m.in. możliwość obowiązkowego poddania się kwarantannie czy reglamentacji produktów w sklepach. Jakie przepisy mogą najbardziej wpłynąć na życie Polaków? - Skarb Państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami - czytamy w ustawie.

Specjalne posiedzenie Sejmu i ustawa o walce z koronawirusem

W poniedziałek, 2 marca 2020 roku, na specjalnym posiedzeniu Sejmu, ustawa dotycząca koronawirusa została przyjęta. Jej inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda, który poprosił marszałek Elżbietę Witek o zorganizowanie go w związku z epidemią koronawirusa.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" złożył rząd Mateusza Morawieckiego.

Istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego - uzasadnienie ustawy

- W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego stanowiące uzupełnienie podstawowych regulacji zawartych w szczególności w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - czytamy w uzasadnieniu.

Co zakłada ustawa o walce z COVID-19?

Na przykład daje pracodawcy prawo do polecenia pracownikowi pracy zdalnej w określonym czasie. Wprowadza możliwość zastosowania obowiązkowej hospitalizacji dla osób chorych. Zapewnia też prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Koronawirus oczami internautów. Zobacz memy, które oswajają groźnego wirusa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Memy o koronawirusie i kwarantannie obnażają prawdziwe uczuc...

Oto punkty, które wprowadzają największe zmiany w życiu Polaków
Najważniejszą kwestią, jaką zawiera ustawa zaproponowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest możliwość wprowadzania w związku z epidemią COVID-19 rozwiązań, które mocno zaingerują w życie Polaków. Wybraliśmy kilka z nich i prezentujemy je poniżej.

 • Art. 10. 2. daje Prezesowi Rady Ministrów możliwość wydawania poleceń osobom prawnym, przedsiębiorcom oraz jednostkom organizacyjnym, które osobowości prawnej nie posiadają. "Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegają one natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia"
 • Art.11 zakłada, że "do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosuje się przepisów ustawy": o prawie budowlanym, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ochronie i opiece nad zabytkami
 • Art. 13 mówi o tym, że "Skarb Państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami"
 • Art. 14 przewiduje analogicznie, że "zarządzający lotniskiem, zarządzający dworcem kolejowym, przewoźnik lotniczy, kolejowy lub drogowy, nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami[/b] władz publicznych mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19, w szczególności za brak możliwości przewozu".
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik

Ustawa zaproponowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zakłada również zmiany w wielu obowiązujących już aktach prawnych. W tym dotyczy to ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

Art. 34. mówi: "1. W celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na choroby zakaźne mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji"

Nowością jest art. 44, który mówi o tym, że do dyspozycji głównego inspektora sanitarnego lub wojewody będzie można przekazać oddziały lub pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Żołnierze mogą podejmować: "działania związane ze stanem zagrożenia epidemicznego, stanem epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej"

W tej samej ustawie dopisuje się również art. 46. Tam według wydanego rozporządzenia będzie można ustanowić:

 1. ograniczenia, obowiązki i nakazy, o których mowa w art. 46 ust. 4
 2. czasowe ograniczenie działalności określonych przedsiębiorców
 3. czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły
 4. obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
 5. obowiązek poddania się kwarantannie
 6. miejsce kwarantanny
 7. zakaz opuszczania miejsca kwarantanny
 8. czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia
 9. nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów
 10. nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach
 11. zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
 12. nakaz określonego sposobu przemieszczania się

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Specustawa o koronawrusie: zakłada obowiązkową kwarantannę, zasiłek dla rodzin i reglamentację produktów w sklepach - Dziennik Zachodni

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosć

NIEBAWEM WSZYSTKO WYJDZIE NA JAW I CO WTEDY ZROBICIE...!!!!!!!

s
szczur

trzeba wypic 1/2 litra pieprzowej wodki i po tem [wulgaryzm] [wulgaryzm]. koronowzusie.

R
Rezerwa ma dosc

Okazja wypobowania stanu wyjatkowego - kiedys zwanego wojennym.

Reglamentacja, to inna nazwa na kartki zywnosciowe. Skad to znamy? No ino patrzec a zobaczymy mundurowych: Andy'ego, Mateuszka -no i najwazniejszego - Jaroslawa Wielkiego!

D
Dobre bo polskie

No i ciesza sie kapusciane glaby z Wiejskiej. Ta mamy ustawe - a ustawa to sila! Napewno jak sie wirus dowie, to sie wystraszy! I zostawi dzieci Jana Pawla w spokoju!

G
Gość

A Ryanair sprzedaje bilety i nie umożliwił bezpłatnej zmiany terminu lotu czy anulowania biletów !!!!!!

super

F
Felczer

Dziwne, ze przy tak niskim poziomie higieny spoleczenstwa polskiego dopiero teraz zaczeto myslec o chorobach zakaznych!

p
politolog

Jakby Dudzie nie szło jak się spodziewają to odwoła się wybory pod pretekstem walki z wirusem.

G
Gość

Pod pretekstem wirusa wprowadzić będzie można STAN WOJENNY ktory tak marzy się Kaczyńskiemu i rządom P?S

Kaczyński ma doświadczenie

G
Gość

Co zakłada specjalna ustawa w sprawie walki z koronawirusem?

Zakłada (głównie) to, co nie jest "na rękę" liberalno-burżuazyjnej "nowo-klasie" społecznej. Ta "banda" najchętniej "pławiłby się" w zyskach-pieniądzach, które mogliby "zarobić", gdyby Państwo (Polskie) zaniedbało swe obowiązki. Dla nich (stosownie do teorii Tischnera) byłoby najlepiej, gdyby "wdrożyć" tzw. "gówno-socjalizm" !.

Dodaj ogłoszenie