Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spada liczba transplantacji w Polsce! Szpital Wojewódzki w Poznaniu podpisał pakt z innymi. Chcą poprawić sytuację transplantologii

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
„Pakt dla Transplantologii”, który podpisali m.in. dyrektorzy szpitali z Poznania i Wielkopolski, ale również przedstawiciele miasta, zarządu województwa, czy przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.Przejdź dalej -->
„Pakt dla Transplantologii”, który podpisali m.in. dyrektorzy szpitali z Poznania i Wielkopolski, ale również przedstawiciele miasta, zarządu województwa, czy przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.Przejdź dalej -->Adam Jastrzębowski
Spada liczba transplantacji w Polsce. Sytuacja jest zatrważająca, a co więcej, w Wielkopolsce szacuje się, że jest gorsza niż w skali całego kraju. Szpital Wojewódzki w Poznaniu, który w tym roku obchodzi 30-lecie transplantologii w środę podpisał z innymi placówkami medycznymi specjalny pakt, którego celem jest poprawa sytuacji przeszczepów narządów.

Spada liczba transplantacji w Polsce!

Obraz polskiej transplantologii nie jest zadowalający. Okres pandemii koronawirusa spowodował spadek liczby przeszczepów. Choć od ubiegłego roku liczby te nieco wzrosły, to wciąż nie jesteśmy w stanie osiągnąć stanu sprzed pandemii.

Z tego powodu przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i samorządu województwa wielkopolskiego w środę zorganizowali konferencję naukową, której celem była dyskusja na temat wyzwań i możliwości transplantologii.

Ile przeszczepów wykonano w 2023 roku w Polsce? Sprawdź w galerii:

Konferencja była również zwieńczeniem 30-letniej działalności transplantologicznej na terenie Szpitala Wojewódzkiego. Pierwszą nerkę w placówce przeszczepiono bowiem 4 stycznia 1994 roku. Od tego czasu w szpitalu wykonano 2 933 transplantacje tego narządu.

Pakt dla transplantologii

Co więcej, w trakcie jej trwania podpisany został też „Pakt dla Transplantologii”, który podpisali m.in. dyrektorzy szpitali z Poznania i Wielkopolski, ale również przedstawiciele miasta, zarządu województwa, przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego czy Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku”.

Inicjatywa Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu ma na celu zrzeszenie instytucji zaangażowanych w propagowanie dawstwa organów w Wielkopolsce a ich zadaniem będzie propagowanie idei transplantologii, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz wspólne przygotowywania działań i spotkań.

Przeszczepy w Polsce - jak wygląda sytuacja?

Jak wskazują dane, które zostały przedstawione podczas konferencji, w 2023 roku na liście oczekujących na przeszczep było 1 939 pacjentów. Aż 1 193 z nich czekało na przeszczep nerki, z kolei 415 osób czekało na serce. 161 pacjentów potrzebowało przeszczepu wątroby, a 133 - płuca. Ponadto 37 chorych potrzebowało nowych nerki i trzustki.

W 2023 roku w Polsce pobrano 2 021 narządów od dawców zmarłych i przeszczepiono 1 805 z nich. Najwięcej wykonano transplantacji nerek - 977. Dalej były wątroby - 523, serca - 178, płuca - 98 i nerki z trzustkami - 24.

W Poznaniu działa kilka ośrodków zajmujących się przeszczepami. Szpital Wojewódzki od 30 lat przeszczepia nerki, od 11 lat działa też drugi ośrodek przeszczepiania nerek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od 2010 roku w stolicy Wielkopolski przeszczepiane są serca, a od 2014 roku - płuca.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski