SpaceX wystrzeliło rakietę z laboratorium naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na pokładzie [FILM]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pexels
Jak kosmiczne promieniowanie i mikrograwitacja wpływają na działanie leków onkologicznych i w jaki sposób te czynniki mogą wpłynąć na ludzkie zdrowie? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy stworzyli miniaturowe laboratorium z biologicznymi próbkami. Po testach wykonanych na Ziemi, 13 stycznia opuściło ono naszą planetę.

Bio-nanosatelita obserwacyjny LabSat został umieszczony na ziemskiej orbicie przez SpaceX Falcon9 Transporter-3, który wystartował z przylądku Canaveral na Florydzie.

Zobacz film ze startu Falcon9 Transporter-3:

Przez najbliższe dni badacze będą na bieżąco analizować dane, przesyłane wprost z orbity do urządzeń we wrocławskim laboratorium. To finał projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Bio-nanonanosatelita wykorzystujący zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip oraz metodologia prowadzenia badań bio-medycznych z jego wykorzystaniem w warunkach mikrograwitacji". Bierze w nim udział kilka uczelni: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej, a jego liderem jest wrocławska firma SatRevolution.

Skonstruowana przez naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu bio-nanosatelita jest jednym z trzech umieszczonych na orbicie w ramach tego projektu.

- Nasz LabSat jest wielkości szkiełka mikroskopowego, ale jest to laboratorium zintegrowane, zapewniające odpowiednie środowisko, konieczne do przeżycia badanych próbek biologicznych. Dla podtrzymania ich funkcji życiowych konieczna jest właściwa wilgotność, temperatura, oświetlenie, dopływ gazu i mediów. Stworzenie takich warunków było największym wyzwaniem w naszej pracy, ale dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi udało się. W pierwszym etapie przeprowadziliśmy testy na Ziemi, teraz układ jest sprawdzany na orbicie. Wyniki projektu zostaną wykorzystane do opracowania uniwersalnego bio-nanosatelity umożliwiającego prowadzenie zróżnicowanych badań - opowiada dr hab. Julita Kulbacka.

Mentorem naukowym całego projektu jest prof. Jan Dziuban z Politechniki Wrocławskiej, specjalista w dziedzinie mikrosystemów (MEMS, MEOMS) i nanosystemów (NEMS). Ze strony Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w badaniach uczestniczą dr hab. Julita Kulbacka, prof. Jolanta Saczko, dr Olga Michel, dr Nina Rembiałkowska i lek. Dawid Przystupski z Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: SpaceX wystrzeliło rakietę z laboratorium naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na pokładzie [FILM] - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl