SOR w szpitalu przy ul. Jaczewskiego. Dyrekcja zlikwidowała...

  SOR w szpitalu przy ul. Jaczewskiego. Dyrekcja zlikwidowała etat dyżurnego kardiologa

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  SOR w szpitalu przy ul. Jaczewskiego. Dyrekcja zlikwidowała etat dyżurnego kardiologa

  ©Małgorzata Genca/archiwum

  Od stycznia dyrekcja szpitala przy ul. Jaczewskiego zlikwidowała etat kardiologa dyżurującego na stałe w szpitalnym oddziale ratunkowym. Od kilku dni to lekarz z oddziału kardiologii przychodzi na SOR udzielać konsultacji.
  SOR w szpitalu przy ul. Jaczewskiego. Dyrekcja zlikwidowała etat dyżurnego kardiologa

  ©Małgorzata Genca/archiwum

  - Dyrekcja SPSK4 mimo protestów lekarzy właśnie zlikwidowała etat dyżurnego kardiologa w szpitalnym oddziale ratunkowym. Konsultacje kardiologiczne ma przeprowadzać lekarz dyżurny oddziału, który odpowiada za cały odział kardiologii (około 80 chorych i konsultacje w całym szpitalu) - czytamy w mailu przesłanym do naszej redakcji.

  Zdaniem Czytelnika ta zmiana kadrowa naraża na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pacjentów hospitalizowanych w klinice kardiologii oraz znacznie zwiększa czas oczekiwania na badanie w SOR, nawet o jedną trzecią dłużej - uważa nadawca maila.

  I sugeruje, że to może oznaczać, iż lekarz z oddziału ze względu na obowiązki w SOR będzie przebywał tam przez większą część swojego dyżuru, i w konsekwencji tego pacjenci oddziału kardiologii pozostaną bez opieki.

  Czy z tymi zarzutami zgadza się dyrekcja szpitala przy ul. Jaczewskiego? - Potwierdzam, faktycznie od stycznia nie ma już odrębnego etatu kardiologa dyżurującego na stałe w SOR. Porządkujemy pewne zaszłości - wyjaśnia Marta Podgórska, rzecznik SPSK4.

  I dodaje, że w szpitalu działa centrum urazowe i zgodnie z jego przepisami w SOR-ze powinni być zatrudnieni na etacie lekarze dyżurni tylko w niektórych specjalizacjach. - Kardiolog nie jest lekarzem systemu ratownictwa, więc nie ma żadnego wymogu prawnego, aby był zatrudniony na etacie w szpitalnym oddziale ratunkowym. Co innego z dyżurnym ortopedą - tłumaczy Marta Podgórska.

  Rzeczniczka podkreśla, że oddział kardiologii znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szpitalnego oddziału ratunkowego, a pracuje na nim jednocześnie czterech dyżurnych kardiologów. - Dlatego w razie potrzeby szybko i sprawnie jeden z lekarzy może udać się na konsultacje, gdy jest wzywany na SOR - odpowiada rzeczniczka SPSK4.

  W związku z tym, zdaniem dyrekcji, nie ma obaw, że któryś z pacjentów zostanie pozostawiony bez właściwej opieki.

  - Nie ma takiego niebezpieczeństwa, bo jeszcze trzech innych dyżurnych będzie na oddziale w tym czasie - dodaje Podgórska. I jeszcze raz podkreśla, że pozostawienie etatu dyżurnego kardiologa w SOR nie jest uzasadnione ani organizacyjnie ani finansowo.

  Dodajmy, że szpital przy ul. Jaczewskiego dysponuje łącznie 900 łóżkami i hospitalizuje rocznie ponad 50 tys. pacjentów. W SPSK4 pracuje ok. 670 lekarzy, w tym 190 rezydentów, 1,1 tys. pielęgniarek oraz 1,1 tys. pozostałych osób na innych stanowiskach.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  -------------------
  Zobacz także: Zmiany standardów opieki okołoporodowej

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co innego z ortopeda...

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Tyle ze ortopedow tez juz nie ma. Zatrudnieni sa lekarze z zawnatrz ktorzy nie maja specjalizacji z dziedziny ortopedii, nie sa nawet w trakcie zdobywani takowej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SOR to oddział weryfikujący umiejętność i przydatność delikwenta do zawodu lekarza-specjalisty.

  Zezem na wprost (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Na tym wydziale doktorskie niedojdy są obnażane i dlatego dyżurów na SOR tak się wystrzegają . Tu się potwierdza że 80 % to konowały z wygórowanym EGO do których mamy nieszczęście jeżeli trafimy....rozwiń całość

  Na tym wydziale doktorskie niedojdy są obnażane i dlatego dyżurów na SOR tak się wystrzegają . Tu się potwierdza że 80 % to konowały z wygórowanym EGO do których mamy nieszczęście jeżeli trafimy. Te 20% to są ludzie autentyczni a więc i przepracowani . Taka proporcja nic dobrego nam pacjentom nie wróżyła i nie wróży nadal.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do leczenia samego tego SOR-u przydałoby się kilku kardiologów ,bo to czego się tam naoglądałem

  patrząc z boku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  podczas towarzyszenia choremu z rodziny ,wręcz mnie zatrwożyło. Nie będę się rozpisywał bo to nie ma sensu ale myślę, że lepiej jest traktowany pies przyjmowany do schroniska niż nie jeden pacjent....rozwiń całość

  podczas towarzyszenia choremu z rodziny ,wręcz mnie zatrwożyło. Nie będę się rozpisywał bo to nie ma sensu ale myślę, że lepiej jest traktowany pies przyjmowany do schroniska niż nie jeden pacjent.
  Nie ma kardiologa - czyli co szpital nie ma kardiologów na etacie ? Skoro są to dyrekcja powinna zobowiązać ich do pełnienia dyżurów według jakiegoś grafiku i to bezapelacyjnie . Odmowa powinna skutkować rozwiązaniem umowy z takim. Tyle że taki hrabia w kitlu, po co ma się narażać na wysiłek i odpowiedzialność skoro w zaciszu prywatnego gabineciku może zarobić za jedno popołudnie 2 tysiaki (często nieopodatkowane). Problem w tym też że nikt nie stara się skutecznie walczyć z tupiącymi , nadzwyczajnymi kastami - nawet gdyby przyszło poświęcić pewne ofiary to będąc u władzy pokazałbym że tylko za ofiarną pracę i wysokie kompetencje otrzymuje się stosowne wynagrodzenie .
  Swojego czasu , o czym myślę - taką sensowną propozycję niegdyś podsuwał Ludwik Dorn.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obiektywnie

  Katarzyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Chyba wszystkie oddziały SOR to kosz ar zarówno dla pacjenta jak i rodziny. Ostatnio spędziłam na Częstochowskim Sorze 13 godzin jako pacjent, bez picia jedzenia ,rodziny nie wpuszczono z jedzeniem...rozwiń całość

  Chyba wszystkie oddziały SOR to kosz ar zarówno dla pacjenta jak i rodziny. Ostatnio spędziłam na Częstochowskim Sorze 13 godzin jako pacjent, bez picia jedzenia ,rodziny nie wpuszczono z jedzeniem bo diagnostyka później czekanie na wolne łóżko w częstochowskim szpitalu tak po 36 godzinach od wejścia na Sor doczekałam się łóżka na oddziale. I kromki chleba na obiad. Najpierw czekałam na sorze na neury później kardiologa który z oddziału szedł 5 godzin, a to dwa piętra niżejzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic nie wiesz to nie szczekaj

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Lekarze chcą tam pracować, ale NFZ nie pokrywa kosztów SORu i dyrekcja szuka oszczędności, powiedz - kto jest winien?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  /Gość/ Co ty pieprzysz -zastanów się na trzeźwo i zadaj sobie pytanie

  kubeba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy wszystkie koszta da się natychmiast pokryć ? Pieprzone gnidy chcecie wykoleić ten nasz kawałek świata po to , żeby potem podzielić go na Janków Muzykantów i Rotblumów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ortipedia

  Ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  A ortopedzi to chyba żart. Od jakiegoś czasu dyzuruja tam ludzie którzy o ortopedii nie mają pojęcia, bez specjalizacji, nawet nie w trakcie specjalizacji z ortopedii, jacyś chirurdzy z małych...rozwiń całość

  A ortopedzi to chyba żart. Od jakiegoś czasu dyzuruja tam ludzie którzy o ortopedii nie mają pojęcia, bez specjalizacji, nawet nie w trakcie specjalizacji z ortopedii, jacyś chirurdzy z małych miasteczek co przyjeżdżają dla kasy...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ta

  bardzo dobrze poinformowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  jakoś ciężko mi w to uwierzyć, zwłaszcza że w małych miasteczkach to lekarz=bóstwo i jak już chce tam siedzieć, to bierze takie siano, że by ci się w głowie zakręciło, ale dalej mało.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto uprzejmie poinformował media?

  ???? :)) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  czyżby p.rezydent A.S. ? :))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  4 dyżurnych lekarzy na kardiologii

  On (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  4 dyżurnych na kardiologii na 80 pacjentów to opieka piwinna być bardzo dobra a jak jest?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kardiolog w sor

  elviss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Teraz kariolog z sąsiedniej kariologii dotrze na SOR po 8 - 15 godzinach. Chory nie ma czasu, lekarze mają. I co im zrobicie - czekajcie . Jeśli przed świętami kombatant czekał na badanie...rozwiń całość

  Teraz kariolog z sąsiedniej kariologii dotrze na SOR po 8 - 15 godzinach. Chory nie ma czasu, lekarze mają. I co im zrobicie - czekajcie . Jeśli przed świętami kombatant czekał na badanie tomografem 8 godz. to gdyby to była choroba serca /zawał/ pewnie by się nie doczekał. A wszystko byłoby zgodnie z proceduram.
  Mam nadzieję, że to tylko moje "krakanie" a personel szpitala pokaże klasę i przypomni sobie o Hipokratesie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdolność do bilokacji

  lekarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  jeszcze sie chyba taki nie urodził co by posiadał zdolność do bycia w 2 miejscach jednocześnie, może drogi elvissie też pokażesz klasę i jak będziesz chory to np. pojawisz się na SOR nie...rozwiń całość

  jeszcze sie chyba taki nie urodził co by posiadał zdolność do bycia w 2 miejscach jednocześnie, może drogi elvissie też pokażesz klasę i jak będziesz chory to np. pojawisz się na SOR nie opuszczając jednocześnie swojego miejsca pracy i robiąc w tym samym czasie tę samą robotę na swoim miejscu pracy... czekam na efekty Twoich prób... a jak już opanujesz tę zdolność to nie omieszkaj nauczyć tego nas wszystkichzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dyzur

  henia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

  4 lekarzy dyzurujacychna oddzialena 80 pacjentow no to prosze panstwa chyba lekka pezesada prosze przeliczyc ile to kosztuje a ile pielegniarek pracuje na tych 80 pacjentow moze 3 najwiecej za...rozwiń całość

  4 lekarzy dyzurujacychna oddzialena 80 pacjentow no to prosze panstwa chyba lekka pezesada prosze przeliczyc ile to kosztuje a ile pielegniarek pracuje na tych 80 pacjentow moze 3 najwiecej za miesieczna pensje2 tys a ile taki dyzurek tez 2 tys za jedenzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd myślenia

  Dobrze Poinformowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  4 dyżurnych lekarzy na około 100 pacjentów. 80 w oddziale plus konsultacje w całym szpitalu i teraz SOR, lekarz hemodynamista, który robi koronarografie lub angioplastyki oraz dwóch lekarzy w...rozwiń całość

  4 dyżurnych lekarzy na około 100 pacjentów. 80 w oddziale plus konsultacje w całym szpitalu i teraz SOR, lekarz hemodynamista, który robi koronarografie lub angioplastyki oraz dwóch lekarzy w najcięższym miejscu w Oddziale Inensywnej Opieki Kardiologicznej: specjalista i rezydent. Pielęgniarek łącznie jest około 10.
  I taki dyżurek to jest 150% stawki godzinowej. Wychodzi około 600 dla specjalisty i 350 dla rezydenta.
  Pozdrawiam cieplutkozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a pielęgniarek 10!!!

  lekarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  A pielęgniarek na tym oddziale jest 10 na dyżurze i nie muszą jeszcze chodzić na sor lub do innych klinik konsultować pacjentów... jeśli zna pani miejsce gdzie płacą 2tys za dyżur to proszę dać...rozwiń całość

  A pielęgniarek na tym oddziale jest 10 na dyżurze i nie muszą jeszcze chodzić na sor lub do innych klinik konsultować pacjentów... jeśli zna pani miejsce gdzie płacą 2tys za dyżur to proszę dać znać chętnie tam pojadę... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mistrzostwo udawania durnia

  bardzo dobrze poinformowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  sory, ale nie rób durnia z kogoś. jest takich miejsc sporo. mało gdzie tyle nie dostaniesz "w terenie"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na jaczewskiego

  max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  tyle za dyzur mozna wyciagnac


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2 tys za dyżur?

  Doc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Chyba będąc na kontrakcie w jakiejś zabiegowej specjalizacji

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "...zgodnie z przepisami..."

  Zenon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Najważniejsze dla oficjeli , że wszytko, jak czytamy w artykule, jest zgodne z przepisami. A że jest niezgodne z realnymi potrzebami i zdrowym rozsądkiem to już się nie liczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czyli zamiast min 6-8 godzin czekania będzie 16 godzin. Powodzenia !!!

  bol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

  nie mówiąc o tym, że lekarz z oddziały albo przyjdzie albo nie bo będzie zajęty.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »