Sopot: Atrakcyjna działka odkrywa swoje tajemnice. Badania archeologiczne przed planowaną budową odsłoniły fundamenty miejskiej cegielni

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przemysław Świderski
Na terenie za sopocką strażą pożarną w kierunku Opery Leśnej przeprowadzone zostały badania archeologiczne. Okazuje się, że ślady zapomnianej historii działki wypełniają gęsto ziemię zaraz pod zdjętą powierzchnią gruntu. Odnaleziono fundamenty miejskiej cegielni, w tym spektakularny okrąg podmurówki pieca cegielnianego o niespotykanej konstrukcji rotundy. Są też relikty przyziemia XVIII-wiecznego dworu.

Tajemnice trójmiejskich działek

Na terenie parceli o powierzchni 28 tys. m. kw. przy ul. 1 Maja 22 odkryto przyziemia kompleksu cegielni, która istniała w tym miejscu już pod koniec I połowy XIX wieku.
Zespół, który powstał na terenie wcześniejszego XVIII-wiecznego dworu, obejmuje poza reliktami różnych budynków gospodarczych fundamenty dwóch pieców cegielnianych. W tym tego o konstrukcji rotundy z umieszczonym w środku kominem. Zakład był od początku własnością gminy a potem miasta - działał nieprzerwanie do lat 50.
W sąsiedztwie jest wiele dawnych glinianek w morenowych wzgórzach, a obecnie wiele z nich kryje las. W jednym z wyrobisk jest obecnie osiedle pracowników ChiPolBroku, inne to… staw Moniuszki zwany sopockim „Morskim Okiem”. W czasie wojny zakład stał się niemieckim miejscem pracy przymusowej, filią obozu Stutthof.

Również najnowsza historia działki jest ciekawa. Jej bulwersującej tajemnicy nie kryje ziemia, tylko dokumenty sopockiego ratusza i znanego biznesmena oraz właściciela klubu sportowego, który ja nabył. Kazimierz Wierzbicki, szef Trefla, w 1997 roku został użytkownikiem wieczystym działki, na której miał zbudować halę widowiskowo-sportową dla swoich koszykarzy.
Miała ona powstać do 2001 roku, na stulecie miasta. Hala jednak w tym miejscu nie powstała. Inny obiekt nazywany halą stulecia wybudowało miasto przy ul. Goyki. W ubiegłym roku Wierzbicki sprzedał teren z kilkudziesięciokrotnym zyskiem. Powodem badań archeologicznych był plan zbudowania tu przez nowego dysponenta komercyjnego akademika. Sprawie przygląda się wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok. Wygląda na to, że odkrycie zatrzyma planowaną budowę na lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sopot: Atrakcyjna działka odkrywa swoje tajemnice. Badania archeologiczne przed planowaną budową odsłoniły fundamenty miejskiej cegielni - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl