Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Sondaże wyborcze październik 2019: Jak zmieniało się poparcie dla partii politycznych w ostatnich tygodniach? [WYBORY PARLAMENTARNE 2019]

Monika Juś
Monika Juś
Zaktualizowano 
Sondaże wyborcze październik: Jak zmieniało się poparcie dla partii politycznych w ostatnich tygodniach? WYBORY PARLAMENTARNE 2019
Sondaże wyborcze październik: Jak zmieniało się poparcie dla partii politycznych w ostatnich tygodniach? WYBORY PARLAMENTARNE 2019 Marek Szawdyn/Polska Press
Jak w ostatnich tygodniach kampanii zmieniało się poparcie dla pięciu największych komitetów wyborczych? Przeanalizowaliśmy sondaże poparcia z września i października. Więcej informacji poniżej.

Jak zmieniało się poparcie dla partii politycznych? Na poniższych grafikach przedstawione zostały wyniki sondaży przeprowadzanych w ciągu trzydziestu dni przed wyborami (od 13 września do 9 października).

SONDAŻE WYBORCZE | WRZESIEŃ

Poniżej przedstawione zostały wyniki wrześniowych sondaży poparcia dla pięciu największych komitetów wystawiających kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Największym poparciem - od 40 do 48 proc. - cieszył się PiS. Koalicja Obywatelska (PO, .N, Zielony, iPL) odnotowywała wyniki w granicach 23-30 proc., a wynik Lewicy (SLD, Wiosna, Razem) wahał się według różnych sondaży od 5 do 14 proc. Według większości badań do Sejmu weszłoby także PSL, uzyskując wynik między 6 a 8 proc. Na granicy progu wyborczego balansuje Konfederacja, której wrześniowe sondaże dawały od 2 do 7,5 proc. poparcia.

SONDAŻE WYBORCZE | PAŹDZIERNIK

Niżej znalazły się wyniki sześciu sondaży wyborczych przeprowadzanych w październiku (1-9.10). Z przedstawionych danych wynika, że największe poparcie w wyborach parlamentarnych uzyskałby PiS (pomiędzy 42 a 48 proc.). Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 23-29 proc., a na trzecim Lewica - 11-13 proc. głosów. Według jednego z sondaży progu wyborczego mogłoby nie przekroczyć PSL, większość badań wskazuje jednak, że poparcie dla Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15) wynosi od 5 do nawet 13 proc. Konfederacja próg wyborczy przekroczyłaby tylko według dwóch sondaży.

Poniżej omówione zostały wyniki przedstawionych na wykresach sondaży.

SONDAŻE | WRZESIEŃ

13 września
13 września, na miesiąc przed wyborami, sondaż dla "Super Expresu" przeprowadził Instytut Pollster. Jak wynika z badania, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 45 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 26 proc. głosów, a Lewica - 14 proc. W Sejmie znalazłyby się także PSL (8 proc.) i Konfederacja - 5 proc.

16 września
Jak wynika z sondażu Omnibus Kantar z 16 września, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 40 proc. respondentów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na poparcie na poziomie 24 proc., a Lewica - 11 proc. 6 proc. wyborców zagłosowałoby na PSL, a 2. proc na Konfederację

17 września
Sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych z 17 września pokazuje, że PiS może liczyć na 45,47 proc. poparcia, a KO na 30,94 proc. Trzecią siłą w Sejmie, według badania, byłaby Lewica z poparciem na poziomie 12,27 proc. W parlamencie znalazłaby się także Konfederacja z wynikiem 6,32 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe nie weszłoby do Sejmu.

18 września
Według sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej" PiS może liczyć na poparcie 43 proc. wyborców, a KO uzyskałaby 30 proc. głosów. W Sejmie znalazłaby się także Lewica z wynikiem 11 proc. i Konfederacja, na którą zagłosowałoby 5 proc. uprawnionych. Progu wyborczego, jak wynika z badania, nie przekroczyłby PSL.

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

19 września
Ośrodek Badania.pro przeprowadził na zlecenie Onetu i Faktu sondaż, z którego wynika, że na PiS zagłosowałoby 45,7 proc. wyborców. KO zdobyłoby 28,7 proc., a Lewica 13,3 proc. PSL uzyskałoby 6,5 proc. poparcia, a Konfederacja z wynikiem 4,2 proc. znalazłaby się poza Sejmem.

20 września
Według badania opublikowanego 20 września (przeprowadzonego przez CBOS na grupie 990 osób) na PiS zagłosowałoby 46 proc. ankietowanych. KO mogłoby liczyć na 23 proc. poparcia, PSL na 8 proc., a Lewica - 5 proc. Konfederacja z wynikiem 3 proc. nie przekroczyłaby progu wyborczego.

21 września
Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że PiS w nadchodzących wyborach może liczyć na 48 proc. poparcia. Na KO zagłosowałoby 27,9 proc. badanych, a na Lewicę 13,2 proc. 6,1 proc. zagłosowałoby na PSL, a 3,6 proc. na Konfederację.

Głosowanie

22 września
Sondaż przeprowadzony przez Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl pokazuje, że PiS może liczyć 47,2 proc. poparcia, KO na 26,1 proc., a Lewica na 12,4. Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z wynikiem 7,5 proc. oraz PSL - 6,8 proc.

24 września
24 września opublikowano sondaż IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Wynika z niego, że w nadchodzących wyborach PiS uzyskałby 44,5 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 23,9 proc., Lewica - 14,1 proc., a PSL 6 proc. Pod progiem znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 4,4, proc.

26 września
Z sondażu przeprowadzonego 26 września przez Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że PiS uzyskałby 45 proc. głosów, KO - 26 proc., a Lewica 14 proc. W Sejmie, według badania, znalazłyby się jeszcze PSL (7 proc.) i Konfederacja (5 proc.).

Tego samego dnia opublikowano także sondaż Kantar Public dla "Faktów" TVN, z którego wynika, że partia rządząca może liczyć na 40 proc. poparcie, KO uzyskałaby 28 proc. głosów, a Lewica 10 proc. 7 proc. poparcia uzyskałaby Konfederacja, a 5 proc. PSL.

27 września
Według sondażu z 27 września przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych Indicator dla "Wiadomości" TVP1 w Sejmie znalazłyby się cztery ugrupowania. Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 44,3 proc., Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 26,1 proc. wyborców, Lewica z poparciem na poziomie 11,9 proc. i PSL z wynikiem 6,1 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja z wynikiem 4,1 proc.

WYBORY DO SEJMU 2019. PORÓWNALIŚMY PROGRAMY PARTII W NAJWAŻNIEJSZYCH DZIEDZINACH

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

SONDAŻE | PAŹDZIERNIK

1 i 2 października
Z sondażu przeprowadzonego dla "Super Expressu" przez Instytutu Badań Pollster (na próbie 1088 Polaków) wynika, że gdyby wybory odbyły się 6 października, PiS uzyskałby wynik 43,44 proc., KO - 28,47 proc., a SLD - 13,94 proc. W Sejmie znalazłoby się także Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 7,56 proc. Do Sejmu nie weszłaby konfederacja (4,8 proc.)

2 października
W tym samym czasie (2 października) IBRiS przeprowadził dla Radia ZET sondaż na próbie 1,1 tys. osób. Według badania, gdyby wybory odbyły się wtedy, Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 42,4 proc. poparcia, a KO 25 proc. Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica z wynikiem 13,1 proc. oraz PSL z poparciem na poziomie 5,8 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja Wolność i Niepodległość (4,4 proc.).

4 października
Sondaż przeprowadzony dla Polska Press Grupy przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia (badanie zrealizowane na próbie 8 tys. osób) w dniach 30 września - 4 października pokazał rosnącą przewagę PiS. Jak wynika z badania, gdyby wybory odbyły się 6 października, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 48,3 proc. Polaków. KO zdobyłoby 27,7 proc, SLD 12,4 proc., a PSL 6,5 proc. Pod progiem wyborczym znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 4,2 proc.

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: Większ...

4 października opublikowany został także sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla Onetu (na próbie 1,1 tys. osób). Według badania na PiS głosy oddałoby 44,3 proc. Polaków, na Koalicję 23,4 proc., a na Lewicę 12 proc. Do Sejmu wszedłby jeszcze PSL z wynikiem 5,9 proc. Konfederacja uzyskałaby 3,6 proc. poparcia.

Cisza wyborcza

5 października
Z sondażu przeprowadzonego w dniach 1-5 października przez Kantar Public (na próbie 1005 osób) dla "Gazety Wyborczej" i TOK FM wynika, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 42 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska 29 proc., Lewica 13 proc. Konfederacja 5 proc., a PSL 4 proc.

7 października
Z sondażu IBRiS (na próbie 1100 osób) dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika z kolei, że poparcie dla PiS kształtuje się na poziomie 45,1 proc. Dla KO jest to 24,6 proc, Lewica otrzymałaby 12,6 proc, a PSL 5,6 proc. Według tego badania progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja z wynikiem 3,8 proc.

9 października
9 października IBRiS przeprowadził sondaż na zlecenie Radia Zet. Wynika z niego, że na PiS zagłosowałoby 42,6 proc. ankietowanych. 22,5 proc. oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, a 13,1 proc. na Lewicę. 6,9 proc. uzyskałby PSL, a Konfederacja z wynikiem 4,3 proc. znalazłaby się pod progiem wyborczym.

Trwa głosowanie...

Cisza wyborcza...

Dowiedz się więcej

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie