Sondaż: Prawie 70 proc. Polaków chce się zaszczepić przeciwko Covid-19 lub już to zrobili

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sondaż: Prawie 70proc. Polaków chce się zaszczepić przeciwko Covid-19 lub już to zrobili
Sondaż: Prawie 70proc. Polaków chce się zaszczepić przeciwko Covid-19 lub już to zrobili fot: tomasz czachorowski/polska press
Niemal 70 proc. Polaków chce się zaszczepić przeciw Covid-19 lub już się zaszczepiło - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Organizację Narodowego Programu Szczepień dobrze ocenia nieco ponad 40 proc. ankietowanych.

Z najnowszego sondażu United Surveys wynika, że 31,7 proc. ankietowanych zdecydowanie chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. „Raczej" zaszczepić chce się 5,2 proc., a 32,1 uczestników badania jest już po szczepieniu.

Najwięcej osób pozytywnie nastawionych do szczepień jest w grupie wiekowej 40-49 (46,3 proc.). Często szczepić chcą się mieszkańcy metropolii (42,8 proc.).

Młodzi częściej sceptyczni

Z kolei 14,9 proc. ankietowanych deklaruje, że nie zaszczepi się pod żadnym pozorem. „Raczej” nie chce się zaszczepić kolejnych 6,3 proc. osób.

Z sondażu wynika, że sceptyczne wobec szczepień są przede wszystkim osoby młode w wieku 18-29 lat (51,7 proc. zdecydowanie nie chce się zaszczepić, 5,1 proc. raczej nie chce się zaszczepić).

Wyborcy Konfederacji przeciwni szczepieniom

Z badania wynika, że 50,5 proc. przeciwników szczepień stanowią wyborcy Konfederacji, 9,1 proc. wyborcy Koalicji Obywatelskiej, 6,3 proc. zwolennicy Lewicy, 5,3 proc. wyborcy Zjednoczonej Prawicy, a 4,3 proc. osoby, głosujące na PSL.

Niewierzący nie chcą się szczepić

Co ciekawe, 59,6 proc. ankietowanych, który wskazali, że zdecydowanie nie chcą się szczepić, deklarują się jako osoby niewierzące i niepraktykujące.

Jak oceniamy program szczepień?

Respondentów zapytano także o to, jak oceniają organizację Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Dobrze realizację kampanii ocenia 40,7 proc. osób, 12,2 proc. osób jest przekonanych, że rząd radzi sobie w tej kwestii bardzo dobrze. Co czwarty ankietowany ocenia program szczepień źle, a bardzo źle co 10. 11,2 proc. nie ma zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) na próbie 1000 osób 23 kwietnia 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Ostatnio było 50 proc. No ale ten kto płaci, chce mieć wyniki. Oto wielka tajemnica pandemii euro złoto i dolary

G
Gość

"Pandemiczni głupcy

1 Pandemiczny głupiec to ktoś, komu brakuje elementarnej wiedzy z zakresu ekonomii. Nie wie, jak zadłużony jest przez politykę swego rządu, nie umie powiązać bogacenia się miliarderów z lockdownami, nie rozumie koncepcji modelu biznesowego a już zupełnie nie jest w stanie wywnioskować, czemu ani komu on służy. Nie wie, co to znaczy zarabiać na kryzysie i nie rozumie finansowej strony istniejącej sytuacji.

2 Pandemiczny głupiec ślepo ufa wizerunkowi autorytetów i nie analizuje treści ich przekazu. Słyszy, jak doradca premiera sugeruje przedsiębiorcom dotkniętym kryzysem przebranżowienie się i szycie masek i nie myśli, że ten profesor wykazuje się przerażającym brakiem empatii i taktu oraz poniża się brakiem wiedzy. Głupiec to łyka jak gąsior kluski i nie zadaje sobie pytań, jak nielegalnie blokowany restaurator bez technologii na którą nie ma pieniędzy ma zacząć konkurować z maskami chińskimi produkowanymi masowo.

3 Głupiec, jak każda ofiara prawa Dunniga - Krugera, ma wysoki poziom pewności siebie odwrotnie proporcjonalny do jego poziomu wiedzy. Pokazuje ono, że pewność siebie ignoranta jest większa niż u eksperta, który mając wiedzę jest świadomy swoich braków i przez to bardziej pokorny. To podwójne związanie tworzy złą dynamikę - głupiec nie wie, że jest głupcem, co uniemożliwia mu naukę i wyjście z głupoty. Tym samym jest głęboko przekonany, że to inni są głupi i nazywa bazujących na faktach ludzi foliarzami, a prawdziwe informacje teoriami konspiracyjnymi - tymczasem to on sam nie jest w stanie dojrzeć swych braków.

4 Głupiec korzysta dużo z mediów bez świadomości, że jest w nich karmiony określonym i strategicznie zaplanowanym przekazem. Sądzi, że poznaje w nich "prawdę" i nie uwzględnia interesów właścicieli ani reklamodawców używających ich jako narzędzia do tworzenia rzeczywistości określoną narracją. Nie wie, jakie grupy interesów kształtują mu światopogląd i jak ten przekaz wpływa na jego zachowania i podejmowane decyzje. Jest bezwiednym konsumentem treści i narzędziem w rękach tych, którzy go prowadzą.

5 Głupiec nie ma elastyczności poznawczej i nie potrafi zmienić perspektywy. Nie patrzy więc na pandemię wielowymiarowo, przez pryzmat paradygmatu kulturowego, biznesowego, pedagogicznego, technologicznego, politycznego i tym samym nie może zrozumieć tego złożonego zjawiska. Nie wie, że lockdown prowadzi m.in. do samotności, ta do depresji, a ta zabija, bo nie wychodzi w swych wnioskach poza słowo: wirus. Głupiec nie widzi, że systematycznie, pod osłoną tematów zastępczych albo w formie demagogii, traci swoje prawa i boi się tego, czym go straszą, nie zauważając dyktatorskich działań.

6 Głupiec nie myśli długoterminowo i nie umie łączyć informacji w spójną całość. Naiwnie myśli, że "to się zaraz skończy", bo nie widzi celów grup mających władzę, jak np. wrogie przejęcia bankrutujących hoteli czy restauracji. Trzyma się tej fiksacji, choć musiał przecież słyszeć o kolejnych pandemiach, o wariantach z nowych krajów, musiał widzieć rządowy podział kraju na strefy zakażeń, który przezeń nie był postrzegany. Niestety głupiec nie rozumie, że to się nie skończy też dopóki on jest głupcem, bo to jego pasywność, lęki, zamiatanie pod dywan, ignorancja i arogancja powodują grzech zaniechania i utrudniają hamowanie tych, z których niektórzy powinni być sądzeni za zdradę stanu albo zamknięci w szpitalu z kratami jako narcystyczni psychopaci ze zdiagnozowaną megalomanią.

Uważajcie na pandemicznych głupców. Edukujcie, uświadamiajcie, pomagajcie im wyjść z ich ograniczeń i pokazujcie im prawdę. I absolutnie nie obawiajcie się reakcji - prawda nie musi bać się kłamstwa, wiedza - głupoty, a normalność - patologii

Powodzenia nam wszystkim.

Mateusz Grzesiak – polski konsultant, terapeuta, wykładowca akademicki, doktor nauk ekonomicznych i społecznych."

G
Gość

Kto wam podał te dane wy k.u.r.w.y p.i.z.d.o.w.s.k.i.e

G
Gość

To ja, cała moja rodzina i wszyscy znajomi zaliczamy się do tych 30%:) Dziwne bo znam tylko pojedyncze przypadki chętnych na te wynalazki. Wszyscy są zastraszeni przez media...

J
Józef

Bujda na resorach. Poproszę o dane jaka była grupa badanych respondentów, a nie tylko wyniki. Przypominam panie Rudziński, że liczba mieszkańców Polski to ok. 38 000 000...

Wróć na i.pl Portal i.pl