Sondaż Polska Press Grupy: PiS z najwyższym poparciem,...

  Sondaż Polska Press Grupy: PiS z najwyższym poparciem, Kaczyński rządzi, Petru liderem opozycji

  Paweł Więcek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sondaż Polska Press Grupy: PiS z najwyższym poparciem, Kaczyński rządzi, Petru liderem opozycji
  Wielki sondaż "Polski" oraz 17 innych dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Wysokie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Ryszard Petru liderem opozycji wobec rządu.
  Sondaż Polska Press Grupy: PiS z najwyższym poparciem, Kaczyński rządzi, Petru liderem opozycji
  Sondaż Polska Press Grupy | Wyniki sondażu Polska Press Grupy


  Sondaż zrealizowany przez 18 regionalnych dzienników w dniach 10-16 lutego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie liczącej w każdym przypadku 500 respondentów. Wyniki ogólnopolskie reprezentują strukturę społeczną Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

  ANALIZA | SONDAŻ POLSKA PRESS GRUPY: PIS NA CZELE, PROGRAM "RODZINA 500+" ZNALAZŁ UZNANIE U POLAKÓW


  Sondaż Polska Press Grupy | Wyniki komentuje prof. Rafał Chwedoruk

  Źródło: AIP/x-news


  Jak wynika z badania, najwięcej zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość. Chęć głosowania na tę formację deklaruje 34,5 proc. respondentów. Łeb w łeb idą .Nowoczesna oraz Platforma Obywatelska. Ponad 11 proc. ankietowanych utożsamia się z ruchem KUKIZ’15. Gdyby wybory odbyły się teraz, poza Sejmem znalazłyby się Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Notowania partii KORWiN oraz Razem utrzymują się na poziomie z elekcji do Sejmu w październiku 2015 r.

  Nowością jest to, że PiS dziś wybory wygrałby we wszystkich województwach!  W ramach badania poproszono wyborców poszczególnych partii o określenie siły poparcia dla wskazanej formacji na pięciostopniowej skali, gdzie „1” oznaczało słabą identyfikację, a „5” - bardzo mocną. Jak się okazuje, najwięcej zagorzałych zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość - 39,7 proc. elektoratu tego ugrupowania podało cyfrę „5”. Jednocześnie tylko 3,1 proc. oraz 5,5 proc. zdefiniowało swoją relację z PiS, posługując się wskaźnikami odpowiednio: „1” i „2”.

  37,5 proc. wyborców .Nowoczesnej siłę poparcia dla formacji określiło na „4”. Tę samą wartość wskazało 34,2 proc. elektoratu KUKIZ’15. Na poziomie „4” swoje przywiązanie do Polskiego Stronnictwa Ludowego deklaruje 33,3 proc. głosujących na tę partię. W przypadku Platformy Obywatelskiej odsetek wynosi 31,4 proc.

  WYWIAD | CHWEDORUK: KACZYŃSKI ZNALAZŁ DLA SIEBIE KOMFORTOWĄ POZYCJĘ. MOŻE PODTRZYMYWAĆ MIT SWOJEJ WSZECHMOCY


  Jeśli przyjąć, że wyborcy, którzy stopień poparcia dla swoich formacji lokują w przedziale 1-2, są najbardziej niestabilną częścią elektoratu gotową do zmiany swoich partyjnych sympatii, powody do zmartwienia mają .Nowoczesna, Platforma oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.  W przestrzeni publicznej pojawiają się sugestie, iż faktyczną, choć nieformalną, bo niewynikającą z roli w strukturach rządu, władzę w kraju sprawuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W ramach badania zapytano zatem respondentów, kto, ich zdaniem, podejmuje najważniejsze decyzje w państwie. 65 proc. ankietowanych nie miało wątpliwości - tą osobą jest Jarosław Kaczyński!

  Według 46,7 proc. respondentów liderem opozycji wobec rządu PiS jest szef .Nowoczesnej. Przewodniczący PO uzyskał 25,1 proc. wskazań.  KOMENTARZ | Mateusz Zaremba, politolog, Uniwersytet SWPS:
  Ocenianie wyników sondaży jest w tej chwili dość trudne, ponieważ nie jesteśmy w sytuacji kampanii wyborczej. Sytuacja polityczna jest zazwyczaj dynamiczna i nie ma to przełożenia na przyszłe wybory, zakładając, że odbędą się one w normalnym trybie. Od komentujących sondaż często oczekuje się pewnych proroctw, podczas gdy jest to po prostu pewien wycinek rzeczywistości tu i teraz. Platforma Obywatelska na pewno ma szansę odbudować się po porażce w ostatnich wyborach. Platforma ma silne struktury regionalne. Ich zaletą, której nie mają inni, jest doświadczenie z władzą. Mają sprawdzonych, doświadczonych ludzi. Po odejściu Donalda Tuska trochę się załamali, ale mają potencjał, by odbić się od dna.

  Myślę, że teraz będzie toczyła się batalia wizerunkowa o to, kto zostanie liderem opozycji. Politycy lubią sytuacje, w których jest dwóch oponentów. Teraz mamy pytanie: Kaczyński kontra kto? Czy Grzegorz Schetyna, czy Ryszard Petru? Być może ktoś nowy jeszcze wyrośnie. Badani dali Petru dużą szansę, ale czy on ją wykorzysta? Każdy chce dostać 500 zł, szczególnie jak ma się dziecko w domu. Nie wiadomo, czy budżet na to stać? Myślę, że inaczej myślą odpowiedzialni rodzice, inaczej emeryci, a inaczej studenci. Zdanie na temat tego projektu jest bardzo związane z grupą społeczną, w jakiej znajduje się dany respondent.
  KOMENTARZ | Doktor Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, politolog, Uniwersytet Warszawski:Prognozowałabym, że notowania Prawa i Sprawiedliwości jeszcze wzrosną, jeśli rzeczywiście po 1 kwietnia pojawią się ludzie, którzy zeznają dziennikarzom: tak, wzięliśmy tych pięćset złotych. Wyniki różnych sondaży mogą się różnić o kilka procent, ale jednak Prawo i Sprawiedliwość jest wyraźnie w szpicy. Za lidera opozycji - ku własnemu zdziwieniu, jak sądzę - uznawany jest Ryszard Petru, a nie ktoś z Platformy Obywatelskiej, nie Grzegorz Schetyna. Elekcja na przewodniczącego Platformy nie pomogła. Myślę, że Grzegorzowi Schetynie potrzeba innej postawy w parlamencie i w mediach niż ta, którą obserwujemy.

  Trwa rozsypka lewicy i wygląda na to, że nic im nie pomoże. Ani buńczuczna postawa Włodzimierza Czarzastego i całego gremium od Barbary Nowackiej poprzez Andrzeja Rozenka aż do Grzegorza Napieralskiego, który jest trochę płaczliwą postacią lewej strony politycznej.

  Chyba wszyscy byśmy stwierdzili, że wolelibyśmy mieć pięćset złotych. Mam wrażenie, że ci, którzy opowiadają się przeciw, to Polacy zamożniejsi i bardziej wykształceni. W ich budżecie to pięćset złotych może nie robić takiej wielkiej różnicy, natomiast wiedzą, że w budżecie kraju to może zrobić różnicę ogromną. Trzeba będzie tych pieniędzy szukać i w ostatecznym rachunku wszyscy za to zapłacimy. Myślę, że zwłaszcza emeryci mogą paść tego ofiarą. Po prostu dostaną niższe świadczenia.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (82)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Swetru

  Darek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Co jak co ale żeby popierać nowoczesna króla demokracji swetru trzeba być wyjątkowym idiota.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Wałęsa brał tysiące zł za szpiclowanie - Michnik zarobił dla Agory miliardy za współpracę z Kiszczakiem - Tusk zrobił międzynarodową karierę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WAŁĘSA = BOLEK

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Są skany pokwitowań odbioru pieniędzy od prowadzących.
  Danka pisała w swojej "noweli "... ale mąż na szczęście regularnie przynosił do domu dodatkowe złotówki, po tysiąc, dwa, które wygrywał w...rozwiń całość

  Są skany pokwitowań odbioru pieniędzy od prowadzących.
  Danka pisała w swojej "noweli "... ale mąż na szczęście regularnie przynosił do domu dodatkowe złotówki, po tysiąc, dwa, które wygrywał w totalizatorze." :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wikt

  Wikt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  To na Nowotworową ktoś w ogóle się nabrał ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda

  a co nato (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  a co nato KomitetObronyDeprawacji z alimenciarzem lewakiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wpływy z samego VAT u są większe o 2,4 mld zł niż przed rokiem

  pierwsze efekty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  " Coraz większa skuteczność fiskusa " . " Dochody podatkowe budżetu w styczniu 2016 r. w porównaniu ze styczniem ub.r. znacznie wzrosły. Wpływy z samego VAT u są większe o 2,4 mld zł niż przed...rozwiń całość

  " Coraz większa skuteczność fiskusa " . " Dochody podatkowe budżetu w styczniu 2016 r. w porównaniu ze styczniem ub.r. znacznie wzrosły. Wpływy z samego VAT u są większe o 2,4 mld zł niż przed rokiem. Czyżby efekt nowej władzy? " więcej na portalu niezalezna.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sondaż grupy stałych czytelników Timesa wersji polskiej i niemieckiej

  Kto jest za tym: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  • aby Times w Polsce reprezentował interes kraju jego miejsca rejestracji?
  • aby Petru wygonił z PO obecnego CEO
  • aby obecny CEO wygonił z PO samozwańczego Petru?
  • aby Petru i PO przekształcić...rozwiń całość

  • aby Times w Polsce reprezentował interes kraju jego miejsca rejestracji?
  • aby Petru wygonił z PO obecnego CEO
  • aby obecny CEO wygonił z PO samozwańczego Petru?
  • aby Petru i PO przekształcić w organ w Polsce zbyteczny?
  • aby SLD zastąpił zbyteczne organy Petru i PO?
  • aby Kukiz został premierem?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  A do kogo adresowany jest ten artykuł?
  To bzdury nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najgorsze jest to że część ludzi daje się ogłupić przez błazenady i bełkot "nowoczesnej"

  adele (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  To co oni wyprawiają to paranoja kompletna i bezmózgowie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dno

  i wodorosty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  Najlepszy jest wykres kto naprawdę rzadzi w kraju, mamy MOCNEGO prezydenta.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale dobrze wygląda ta pacynka Kaczyńskiego, no i ma fajną żonę oraz córkę.

  Zachwycony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 20

  Do tego robi dobrą minę - czasem niewiniątka - i daje sobie prawo do nieprzestrzegania prawa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny