Sondaż Polska Press Grupy: PiS wyraźnie przed Platformą. Tylko trzy partie w Sejmie

Paweł Więcek
Nasz najnowszy sondaż partyjny przynosi zapowiedź wielkiej rewolucji na scenie politycznej. W największym i najbardziej reprezentatywnym sondażu Polska Press Grupy zdecydowanie wygrywa PiS. PO ma lepsze wyniki już tylko w czterech województwach, choć zazwyczaj prowadziła na zachodzie. Na trzecim miejscu jest partia Pawła Kukiza.

Na Wiejskiej - Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz Kukiz. Dla lewicy i ludowców za wysokie progi.

Preferencje partyjne Polaków z końca czerwca wskazują, że wyborcza jesień będzie bardzo burzliwa. Jak wynika z najnowszego sondażu, zrealizowanego przez 18 największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia", w Sejmie przyszłej kadencji znajdą się tylko trzy ugrupowania: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz Ruch Pawła Kukiza. Na największe poparcie może liczyć formacja Jarosława Kaczyńskiego, którą wskazało blisko 40 proc. respondentów. Chęć głosowania na Platformę Obywatelską zadeklarowało niecałe 26 proc. ankietowanych. W Sejmie znalazłby się jeszcze tylko Ruch Pawła Kukiza z wynikiem 19,3 proc.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przeskoczyły w naszym badaniu trzy partie, które są aktualnie reprezentowane w parlamencie, to jest Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Twój Ruch. Bariery nie pokonała także NowoczesnaPL Ryszarda Petru, ale szanse tej formacji na wejście do Sejmu są większe niż pozostałych.

Przeprowadziliśmy także symulację podziału 460 mandatów w Sejmie pomiędzy partie, które przekroczyły próg wyborczy: Prawo i Sprawiedliwość - 208, Platforma - 144, Ruch Kukiza - 108. Sondaż zrealizowano w dniach 17-23 czerwca na reprezentatywnej próbie 6500 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI).

W ramach sondażu zapytaliśmy respondentów także o to, kto byłby lepszym premierem. W zestawieniu ujęliśmy sześć najbardziej gorących nazwisk z polskiej sceny politycznej.

Na liście, którą okazywano respondentom, znaleźli się w kolejności alfabetycznej, bez określania przynależności partyjnej: Jarosław Kaczyński, Ewa Kopacz, Paweł Kukiz, Ryszard Petru, Grzegorz Schetyna oraz Beata Szydło. Dodano także odpowiedź "inny". Najwięcej, bo 21,1 proc. ankietowanych, wskazało na Beatę Szydło z Prawa i Sprawiedliwości. Co piąty badany nie potrafił wybrać żadnego polityka z tej listy, podając odpowiedź "inny", 17,5 proc. respondentów na stanowisku premiera przyszłego rządu widziałoby byłego kandydata na prezydenta i naczelnego antystemowca w kraju Pawła Kukiza. Ewie Kopacz, przewodniczącej Platformy Obywatelskiej, rolę szefa rządu byłoby skłonnych powierzyć 16,7 proc. badanych.

W kontekście premierostwa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, wskazało 13,4 proc. ankietowanych. Na Grzegorza Schetynę z Platformy Obywatelskiej postawiło 6,3 proc., a na Ryszarda Petru, szefa Stowarzyszenia NowoczesnaPL, 4,3 proc.

"Paweł Kukiz największą niewiadomą". Prof. Andrzej Rychard komentuje wyniki naszego sondażu

Źródło: AIP/x-news

Jak mówi prof. Kazimierz Kik, zmiana jest nieuchronna. - Polacy są na "nie" dla dotychczasowego układu sił. Ten sondaż wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość jest na najlepszej drodze do przekroczenia zaklętego kręgu 30 proc. Tendencja stwarza perspektywę dla zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska nie może się pozbierać, bo nie ma przywództwa politycznego, a nie mając lidera, nie ma pomysłu. Z kolei prof. Andrzej Rychard, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ocenia, że największą niewiadomą w sondażach jest ugrupowanie Pawła Kukiza. - Walka pomiędzy PO a PiS i siła uderzeniowa, w jakiej jest ta partia, będą trudne do przeskoczenia Platformie. Ta tendencja powinna się utrzymać. Nie wiem natomiast, ile ze swojego poparcia do mety dowiezie Kukiz. Będzie musiał zmierzyć się z coraz ostrzejszym kryterium prawdy, w którym będzie musiał pokazywać coraz więcej osób stojących za nim, a te osoby nie zawsze muszą budzić entuzjazm.

Wideo

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
popieram

Od zawsze

M
Marek Sternicki

Ale jak zacząć sprawdzać to okazuje się, że znakomita większość jest zwykłym kłamstwem lub już dawno nie aktualna. Czarna propaganda w czystej postaci licząca na to że nikt nie będzie sobie zawracał głowy sprawdzaniem.
Choćby pkt. 28 - jakoby została wydana zgoda na wprowadzanie do Polski GMO. A zakaz upraw GMO wprowadzono 2 stycznia.
Albo pkt. 29 gdzie napisano że ogranicza sie dostęp do informacji publicznej. Oczywiście tak ale Prawo to podlega tylko ograniczeniu w zakresie przewidzianym w ustawie o ochronie informacji niejawnych, która stanowi wyjątek od ogólnej zasady jawności.
Można tak zbijać punkt po puncie ten stek propagandowych bredni gdzie nieliczna jest prawda, a za to dziesiątki półprawd i zwykłych kłamstw.
I zgodnie z dyrektywami PIS ta kłamstwa sa rozpowszechniane licząc na to że Polacy są gnuśni i nie sprawdzą.

Jeżeli teraz popieracie kampanię PIS opierająca sie na kłamstwach o czym pisali i mówili profesorowie psychologii społecznej to po zwycięstwie tej formacji można spodziewać się najgorszego włącznie z rządami podobnymi jak w Niemczech w latach 1938-39 gdzie rządził Goebbels swoją kłamliwa propagandą otumaniając naród niemiecki.

E
Ecik

Kukiz to prawdziwy pajac na scenie a Szydlo to dobra jako przekupka na targowisku , bo oprocz gupiego gadania pod kibicow to nie umie. Ludzie dajcie sie im kupic to za rok macie druga Grecje. Pozdrawiam wszystkich rossadnych .

g
gość

A wszystko dlatego, że rząd Buzka nie zrealizował następujących artykułów Konstytucji:

Art. 236. 1. W okresie 2 lat od dnia wejścia w życie Konstytucji Rada Ministrów przedstawi Sejmowi projekty ustaw niezbędnych do stosowania Konstytucji.

Art. 238. 1. Kadencja konstytucyjnych organów władzy publicznej i osób wchodzących w ich skład wybranych lub powołanych przed wejściem w życie Konstytucji kończy się z upływem okresu ustalonego w przepisach obowiązujących przed dniem wejścia w życie Konstytucji.

W myśl powyższych postanowień Konstytucji, która weszła w życie z dniem 17 października roku 1997, OSTATNIM PRAWORZĄDNYM PREZYDENTEM był Aleksander Kwaśniewski w pierwszej kadencji, a OSTATNIM PRAWORZĄDNYM RZĄDEM był rząd Jerzego Buzka – kiedy to było?

Powyższych postanowień Konstytucji NIKT NIE ZREALIZOWAŁ aż DO DZIŚ!
Co na to, kończący swą (KTÓRĄ?!) kadencję PO UPRAWOMOCNIENIU SIĘ KONSTYTUCJI, Sejm i Senat?

g
gość

A wszystko dlatego, że rząd Buzka nie zrealizował następujących artykułów Konstytucji:

Art. 236. 1. W okresie 2 lat od dnia wejścia w życie Konstytucji Rada Ministrów przedstawi Sejmowi projekty ustaw niezbędnych do stosowania Konstytucji.

Art. 238. 1. Kadencja konstytucyjnych organów władzy publicznej i osób wchodzących w ich skład wybranych lub powołanych przed wejściem w życie Konstytucji kończy się z upływem okresu ustalonego w przepisach obowiązujących przed dniem wejścia w życie Konstytucji.

W myśl powyższych postanowień Konstytucji, która weszła w życie z dniem 17 października roku 1997, OSTATNIM PRAWORZĄDNYM PREZYDENTEM był Aleksander Kwaśniewski w pierwszej kadencji, a OSTATNIM PRAWORZĄDNYM RZĄDEM był rząd Jerzego Buzka – kiedy to było?

Powyższych postanowień Konstytucji NIKT NIE ZREALIZOWAŁ aż DO DZIŚ!
Co na to, kończący swą (KTÓRĄ?!) kadencję PO UPRAWOMOCNIENIU SIĘ KONSTYTUCJI, Sejm i Senat?

J
Jarosław

Kukiz nie ma partii ani programu, tylko absurdalny antydemokratyczny postulat, a za jego plecami kręcą się starzy skompromitowani politykierzy, Petru ze swoją partią mają kasę i chody w mediach, ale nie mogą zbudować lokalnych struktur (może zatrudnią sobie na śmieciówki jakichś działaczy). Partia RAZEM ma ciekawy i przemyślany zarys programu, rozrastającą się w całej Polsce oddolną strukturę złożoną z uczciwych ludzi, jest jedyną szansą dla Polski przed pożarciem przez neoliberalnego smoka. Ale media nie uwzlględniają RAZEM w sondażach, robiąc nieustającą promocję upadłemu rockmanowi i kreując nam rzeczywistość, która może stać się mocno przerażająca.
20,8% - inny zobaczcie, ile jest miejsca dla jakiegoś rozsądniejszego premiera (jasne, nie mówię, że miałby to być ktoś z dopiero rozwijającego się razem, ale to jest istotna 1/5 poparcia do zagospodarowania, jest to wyraz braku do zaufania zarówno do starych polityków, jak i wschodzących gwiazd w rodzaju Kukiza i Petru.

G
Gość

WYBIERE BOSZKA DARVINA I JEGO NOBBLA JOBLA.

t
tylko korwin

Te same mordy zawodowych koryciarzy co od wielu lat!! Siedzą, nabijają kabzę, nic nie robią,
głosują pod dyktando!! dosyć się nachapali !! czas na zmiany !!GŁOSUJCIE NA korwin
JANUSZA KORWINA MIKKEGO!!
Dosyć tych zawodowych koryciarzy, którzy nic nie robią tylko kabzę nabijają!!
Chcecie aby mordercy byli wieszani?? Chcecie mieć pracę??
Chcecie aby nie było korupcji, kumoterstwa i nepotyzmu??
Chcecie niskich podatków??
Głosujcie na korwin JANUSZA KORWINA MIKKEGO!!

c
cep

mowia z tym h,,j dupa i kamieni kupa to jest najwiekszy obciach PO ktory POciagnie ich na dno szamba

c
cep

w calej Polsce na dno Bul Bul Bul

w
wyborca

1) Afera taśmowa
2) Afera hazardowa
3) Afera wyciągowa
4) Afera stadionowa
5) Afera autostradowa
6) Afera stoczniowa
7) Afera AmberGold
8) Afera Elewarru
9) Afera z informatyzacją MSW
10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
17) Podniesienie VAT-u na wszystko
18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
20) Podniesienie akcyzy na paliwo
21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
40) Ograniczenie potencjału militarnego
41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi)

M
Marcin

Ja też głosowałem na Dudę (choć bez wielkiego zapału), tyle, że jeśli nawiązujesz do wyborów prezydenckich to owszem w konińskim było dla Dudy nieźle, ale wszędzie indziej przegrał (w całym województwie Duda miał 43%) , za to w najliczniejszym Poznaniu Komorowski miał np.68%.

Nie żebym coś miał do porażki PO nawet w 16 województwach, jednak tak radykalny zwrot akurat w Wielkopolsce jest dziwny , podczas gdy np na Mazowszu różnica jest minimalna , a nawet nieco mniejsza niż w 2011. Zero w tym logiki.

l
logan

mysle ze to jest mozliwe - zobacz mapke z II tury prezydenckich - cala wschodnia wielkopolska glosowala na Dude - ponadto kilkadziesiat gmin na polnocy.

31wB

ciemnica i pręgierz czekają na POszołomów. A może nawet KAT miejski. 31

B
BiBa

Dlatego należałoby wprowadzić i taką korektę, oto ona:

44% - PiS
28% - Kukiz
9% - SLD
11% - PO
8% - suma całej pozostałej reszty której się marzy cash od hojnego przyjaciela „Skarb Państwa”

Na tych z 8-ma proc. szkoda tinty i czasu na jakieś tam zajmowanie się. W domu mają siedzieć, a już nigdy w Sejmie i URM. Natomiast w niedzielę do wikarego czy proboszcza po nałożenie pokuty. Z kolei ten na siłę wtykany Petru ze swoją „NowoczesnaPO” byłby tylko takim malowanym i ciągle rozgadanym premierem. I tak akurat by rządził, jak by mu NY Banksters nakazywali. Banki mają pozostać zrepolonizowane, i to pierwszą ustawą. I od teraz już należy pilnować depozytów i czy czasami nie transferują na zewnątrz kasy. Lichwiarze, wyjazd znad Wisły do NY. Druga ustawa, odświeżenie licencji nadawczych i prasowych, vide TVN & GW. Z kolei tereny tzw. „Ziemie Odzyskane” powinni, małopolski rolnik lub góral, zaorać. Bo na nich małomiasteczkowa bida nigdy nie zmądrzeje. Na razie innych życzeń nie ma.

Dodaj ogłoszenie