Somalia: Zamach w Mogadiszu, przed hotelem Jazeera Palace...

  Somalia: Zamach w Mogadiszu, przed hotelem Jazeera Palace eksplodowała ciężarówka. Są ofiary [VIDEO]

  Magdalena Nałęcz (AIP), mm

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wielka eksplozja bombowa przed hotelem Jazeera Palace w somalijskim Mogadiszu zabiła co najmniej 13 osób. Zwłoki zabitych w zamachu oraz ranni zostali zabrani przez karetki pogotowia. Prawdopodobnie był to zamach samobójczy. Według świadków, kierowca ciężarówki wyładowanej materiałami wybuchowymi uderzył w ogrodzenie hotelu, a po chwili samochód eksplodował. Przedstawiciel policji, Nur Osoble poinformował w rozmowie z agencją Reutera, że pośród zabitych są strażnicy hotelu.

  Somalia | Zamach w Somalii | Zamach w Mogadiszu  Źródło: STORYFUL/RUPTLY/x-news


  Obecny na miejscu reporter BBC określił wydarzenie jako "jedną z największych scen destrukcji", których był świadkiem w stolicy Somalii. Hotel Jazeera Palace jest chętnie wybieranym przez międzynarodowym dyplomatów miejscem pobytu i w przeszłości był już wielokrotnie celem ataków, ponadto mieszczą się w nim ambasady m.in. Chin, Egiptu oraz Kataru. Zamach miał miejsce w czasie, kiedy prezydent USA Barack Obama przebywa z wizytą w Afryce, podczas której dyskutował m.in. w jaki sposób należy walczyć z zagrożeniem ze strony Al-Shabaab.

  SOMALIA | DŻIHADYŚCI Z AL-SZABAB WTARGNĘLI DO HOTELU W MOGADISZU. AMBASADOR WŚRÓD OFIAR [ZDJĘCIA 18+]


  Do zamachu przyznała się powiązana z Al-Kaidą somalijska bojówka Al-Shabaab. Ugrupowanie stwierdziło, że zamach jest odpowiedzią na napaści ze strony Unii Afrykańskiej oraz somalijskiego rządu. W swoim oświadczeniu wydanym po ataku bojówka przyznała, że celem ataku padł hotel Jazeera Palace, ponieważ mieszczą się w nim ambasady państw, które, według Al-Shabaab, pomagają w koordynacji działań związanych ze śmiercią cywili z rąk etiopskich sił będących częścią Unii Afrykańskiej. Bojówka ściera się z rządem w walce o kontrolę nad krajem i regularnie przeprowadza ataki w somalijskiej stolicy. Al-Shabaab przeprowadziła również zamach na Uniwersytecie Garissa w Kenii, podczas którego w kwietniu zginęło 150 osób.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo