"Solidarność" w środę podpisze porozumienie z rządem. Chodzi o podwyżki dla sfery budżetowej i emerytury

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Premier Mateusz Morawiecki i Piotr Duda, szef "Solidarności"
Premier Mateusz Morawiecki i Piotr Duda, szef "Solidarności" Fot. PAP/Rafał Guz
Solidarność podpisze w środę w Hucie Stalowa Wola porozumienie z rządem w sprawie m.in. podwyżek dla sfery budżetowej i emerytur – przekazał PAP rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.

W ubiegłym tygodniu Komisja Krajowa "S" zgodziła się na podpisanie porozumienia z rządem w sprawie m.in. podwyżek i przedsiębiorstw energochłonnych.

Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski przekazał we wtorek PAP, że porozumienie podpiszą w środę w Hucie Stalowa Wola przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Pytany o kluczowe punkty porozumienia wskazał na osiem zagadnień, o których związkowcy rozmawiali z rządem. Dwa pierwsze dotyczyły przedsiębiorstw energochłonnych i polityki energetycznej kraju.

Kolejny punkt dotyczy podwyżek dla pracowników sfery budżetowej. "Jeszcze w tym roku będą środki, które zostaną przeznaczone na podwyżki w budżetówce" – zapewnił. Z informacji, które pojawiają się w mediach, wynika, że może być to podwyżka rzędu 8 proc.

Lewandowski powiedział, że załącznikiem do porozumienia są projekty ustaw i rozporządzeń, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, od kiedy np. obowiązywać będą podwyżki, bo zależy to od prac Sejmu nad tymi dokumentami.

Rzecznik "S" podał, że porozumienia zakłada też dodatkowe pieniądze dla oświaty. Mają do niej trafić w tym roku.

- Kolejna rzecz to są ekstra pieniądze dla pracowników domów pomocy społecznej. (...) Tu będzie dotacja z rezerwy celowej po kilkaset złotych dla każdego pracownika DPS-u miesięcznie, ze spłatą od kwietnia – dodał. Ocenił, że będzie to bardzo istotny wzrost wynagrodzeń dla tej grupy, "która jest bardzo pokrzywdzona.

Porozumienie dotyczy też ochrony przez zwolnieniem osób pod szczególną ochroną, czyli liderów związkowych. "Taka osoba chroniona będzie pracowała tak długo, dopóki nie będzie prawomocnego wyroku sądu" – powiedział.

W ramach sygnowanego dokumentu wycofane będzie też wygaszanie emerytur pomostowych.

Przyznał, że kwestia emerytur stażowych "jest na razie ciągle nierozstrzygnięta". "Wreszcie rozmawiamy o tym (z rządem – PAP) w sposób merytoryczny" – zaznaczył.

Pytany o inne punkty, w których nie udało się znaleźć porozumienia, przyznał, że ten dotyczący emerytur stażowych "jest najbardziej niedogadany".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
boh trójcu lubit!
P
Podatnik
Kiedy wreszcie decyzja o likwidacji podwójnego opodatkowania spadków z zagranicy, w wyniku którego polskim spadkobiercom zostają grosze a niekiedy przyjmowanie spadku w ogóle staje się nieopłacalne. Jest tak dlatego, że pobieracie drugi podatek od tego samego dochodu. Przy czym ten drugi podatek naliczacie od wartości spadku w dacie zgonu spadkodawcy, bez możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania podatku zapłaconego za granicą oraz niektórych innych bardzo wysokich kosztów, od poniesienia których nie można się uchylić. W rezultacie duża część polskiego podatku to podatek od tego, bo podatek od dochodu musiałby być o wiele niższy. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak bardzo trzeba pogardzać obywatelami, żeby przez dwie kadencje tolerować pobieranie od nich podatku od straty. To rozwiązanie szczególnie upodobało sobie wasze Ministerstwo Finansów, które odpowiadając na interpelacje poselskie posłów z różnych stron politycznego sporu, określa podwójne opodatkowanie spadków z zagranicy jako "marginalny problem" i oświadcza, że żadnych zmian nie planuje. Jesteście katolikami ale takimi, którzy wyszarpują spadkobiercom pieniądze nad grobami spadkodawcow. Jesteście konserwatystami ale takimi, którzy mają za nic wolę zmarłych wyrażoną w testamentach i urządzają sobie kpiny z zaufania przedstawicieli starej emigracji do Starej Ojczyzny. Jesteście patriotami ale takimi, którym łatwo przychodzi używanie Państwa Polskiego do hańbiacej roli hieny cmentarnej. Jesteście społecznymi wrażliwcami ale takimi, którzy przez całe 8 lat byli ślepi i głusi na drastyczną krzywdę, którą sami wyrządzali. Jesteście prawi i sprawiedliwi ale tylko wtedy, gdy przynosi to Wam polityczne profity. Państwa istnieją tylko dlatego, że są ludzie którym na tym zależy i że jest ich wystarczająco wielu. Dlatego uważam, że ciągle powiększanie grupy osób, które wskutek podatkowej grabieży niosą przez życie zapiekły żal i bezsilny gniew wobec Państwa Polskiego jest bardzo nierozważne i krótkowzroczne. Tym bardziej, że prawdę powiedziawszy żaden zaborca (za wyjątkiem jednego) w tej sprawie nie potraktował by nas gorzej. Zatem albo w sprawie podwójnego opodatkowania spadków z zagranicy w końcu zróbcie to, co powinniście byli zrobić dawno temu albo przestańcie udawać kogoś, kim najwyraźniej nie jesteście. Zdecydujcie kim chcecie dla nas być: reprezentantami czy nadzorcami traktującymi obywateli jak frajerów do wykorzystania?
Wróć na i.pl Portal i.pl