"Solidarność" IPN donosi do prokuratury na prezesa

Katarzyna Kaczorowska
Związkowcy mają wsparcie szefa Zarządu Regionu Kazimierza Kimsy
Związkowcy mają wsparcie szefa Zarządu Regionu Kazimierza Kimsy Fot. Paweł Relikowski
Związkowcy z Solidarności, działający w Instytucie Pamięci Narodowej, złożyli do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezesa IPN Jarosława Szarka. Powód? Utrudnianie organizacji związkowej wykonywania działalności oraz przeszkadzanie w prowadzeniu sporu zbiorowego.

Związkowcy zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów złożyli w maju. Jej rzecznik, prokurator Łukasz Łapczyński, potwierdza: 7 maja 2018 roku wpłynęło zawiadomienie przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” o podejrzeniu popełniania przestępstwa określonego w art. 35 ust. 1 pkt Ustawy o związkach zawodowych, polegającego na utrudnianiu zakładowej organizacji związkowej wykonywania działalności związkowej prowadzonej zgodnie z ustawą. Sprawa znajduje się na etapie czynności sprawdzających. Na tym etapie możliwe jest przesłuchanie w charakterze świadka osoby, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających prokurator podejmie decyzję co do dalszego toku postępowania, tj. o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia dochodzenia.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał w Instytucie Pamięci Narodowej w 2016 roku – możliwość utworzenia organizacji związkowej dała nowelizacja ustawy o IPN z kwietnia 2016 roku. Organizacja związkowa została zarejestrowana we Wrocławiu, stąd też ma merytoryczne wsparcie w Zarządzie Regionu Dolny Śląsk „S”. I – jak twierdzą sami związkowcy – od początku próby jakiegokolwiek dialogu z pracodawcą nie dawały żadnych efektów.

– Jeżeli chodzi o próby uregulowania wewnętrznych spraw pracowniczych, to my się zmagamy z problemami w Instytucie Pamięci Narodowej od ponad roku – przyznaje Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej „S”. Nie kryje, że sytuacja jest kłopotliwa, bo ten konkretny pracodawca jest powołany między innymi do dokumentowania historii Solidarności i stania na straży wartości bliskich temu związkowi.

– Pracodawca kwestionuje zasadność sporu zbiorowego, w który weszła Komisja Zakładowa. Tymczasem z opinii Głównego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że spór ma podstawy. Oczywiście prawnicy Instytutu przedstawili opinię prawną podważającą zasadność sporu, ale ta opinia to 
kuriozum – uważa Kazimierz Kimso.— W tej sytuacji kolejnym i oczywistym dla nas krokiem było doniesienie do prokuratury. Wykorzystujemy narzędzia, jakie przewiduje prawo, i będziemy konsekwentnie dążyć do tego, by Solidarność w IPN-ie miała prawo do prowadzenia działalności związkowej zarówno w kwestiach zbiorowych, jak 
i indywidualnych interesów pracowniczych w tej instytucji – tłumaczy lider dolnośląskiej „S”.

Związkowcy z żądaniami wobec pracodawcy wystąpili 30 listopada 2017 roku - w ramach sporu zbiorowego. Do dnia złożenia zawiadomienia do prokuratury nie podjęto z nimi rokowań, bo pra-wnicy IPN reprezentujący pracodawcę twierdzą, że do sporu nie ma podstaw.

Jakie są żądania związkowców?

Domagają się podniesienia wynagrodzenia pracownikom o 1650 zł od stycznia 2018 roku (z wyłączeniem prokuratorów) - płace w IPN są zamrożone od ponad 10 lat. Chcą wykreślenia z regulaminu zapisów mówiących o zakazie uczestnictwa w strajkach, wprowadzenia przepisów Kodeksu Pracy o odpowiedzialności porządkowej pracowników. Kolejne postulaty dotyczą stworzenia regulaminu wynagradzania, określenia ścieżki awansu zawodowego połączonej ze wzrostem wynagrodzenia, wyrównania dysproporcji w wynagrodzeniu pomiędzy pracownikami zatrudnionymi na tych samych stanowiskach pracy, realizujących zbliżony zakres obowiązków i osiągających zbliżone efekty pracy (nieoficjalnie związkowcy twierdzą, że te dysproporcje mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych).

„S” w IPN domaga się też równego traktowania zakładowych organizacji związkowych w zakresie dostępu do poczty elektronicznej z opcją wysyłki do wszystkich pracowników, udostępnienia pomieszczeń i urządzeń do prowadzenia działalności związkowej, równego traktowania członków związku w stosunku do innych pracowników w podziale nagród, premii, dodatków i awansów oraz przedłożenia zestawienia średnich, minimalnych i maksymalnych wynagrodzeń z podziałem na grupy zawodowe i stanowiska pracy.

Na wysłane przez nas pytania dotyczące zarzutów „S” rzecznik IPN Adam Przegaliński odpowiedział: „Jednostki państwowej sfery budżetowej prowadzą politykę płacową i kadrową na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów lub właściwego ministra”, co oznacza, że postulat stworzenia regulaminu płac jest bezprzedmiotowy. „Odnosząc się do zarzutu ws. dysproporcji w wynagrodzeniu, należy podkreślić, iż bez sprecyzowania o jakie stanowiska chodzi w postulacie, jakich konkretnie dotyczy pracowników niemożliwym jest ustosunkowanie się do tak postawionego ogólnego zarzutu” - odpisał rzecznik, wyjaśniając: „Ponadto zasada równego traktowania w zakresie wynagradzania nie oznacza absolutnej równości płac. Różnice takie, będące jednym z elementów motywacji pracownika, są oczywiście nieodzowne w procesie kształtowania indywidualnych wynagrodzeń. Ważne jest, aby różnicować wynagrodzenia stosując dopuszczalne prawnie kryteria i parametry, tj. takie, które są obiektywnie uzasadnione, realizują uprawniony cel i są proporcjonalne do realizacji takiego celu”. A co do poczty elektronicznej i pomieszczeń, „obu ZOZ dotyczą te same zasady dostępu do poczty elektronicznej z opcją wysyłki do wszystkich pracowników. Jeśli Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” podnosi zarzut nierównego traktowania w dostępie do poczty elektronicznej zobowiązana jest wskazać przykłady potwierdzające nierówne traktowanie organizacji związkowych w tym zakresie. (...) „S” kilkakrotnie przedkładano projekt umowy w sprawie pomieszczenia, były też prowadzone negocjacje w tej sprawie, które ZOZ „Solidarność” zerwała”.

Tymczasem z pisma do dyrektor generalnej IPN Magdaleny Głowy wynika , że „S” rozmowy zerwała, bo zaproponowano jej wynajęcie pomieszczenia po cenach komercyjnych. Czynsz najmu obejmował: opłatę za wynajmowane pomieszczenie biurowe, za korzystanie z części wspólnych, zużycie mediów, usługę sprzątania zarówno biura, jak i części wspólnej, korzystania z mebli, komputera, telefonu i internetu oraz opłatę za ochronę, monitoring i dozór pomieszczenia.

Jak wyjaśnia rzecznik IPN, z kolei żądania podwyżki o 1650 zł miesięcznie dla pracowników są nierealne - budżet przyznany przez Sejm na 2018 r. dla IPN jest na poziomie budżetu z 2017. Nie przyznano w nim środków na podwyżki z powodu zamrożenia płac w administracji.

W piśmie z lutego do dyrektora generalnego IPN Magdaleny Głowy przewodniczący Komisji Zakładowej „S” napisał”: „Jest nam przykro, że w takiej instytucji brak jest poszanowania pra-wa. Pracodawca od samego początku podważa istnienie i dąży do likwidacji naszej organizacji”.

Jak przyznaje Kazimierz Kimso, zarówno on sam, jak i prawnicy Zarządu Regionu „S” uczestniczyli w rozmowach z przedstawicielami pracodawcy. Nie udało się podpisać porozumienia o wzajemnej współpracy i doprowadzić chociażby do udostępnienia przedstawicielom „S” w Instytucie pomieszczenia. Co więcej, w międzyczasie w IPN zawiązała się Solidarność ‘80, którą działacze „S” nazywają wprost żółtym związkiem, a więc takim, który ma jeden cel - torpedowanie rozmów i mediacji.

- Ale my do tego dialogu doprowadzimy. Takimi czy innymi metodami przewidzianymi prawem, ale doprowadzimy - zapowiada Kazimierz Kimso.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Solidarność" IPN donosi do prokuratury na prezesa - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl