Sokowirówka czy wyciskarka – soki tłoczone lepsze od wyciskanych?

Materiał partnera
Co prawda soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne możemy pić cały rok i niektórzy rzeczywiście tak robią, jednak w okresie wiosennym czy letnim zainteresowanie nimi jest szczególnie duże.

Każdy bowiem poszukuje orzeźwienia, które może zyskać na przykład racząc się zdrowym, chłodnym sokiem z dodatkiem lodu – wyjaśnia przedstawiciel marki Hurom Polska

wyciskarka do owoców i warzyw

Soki wykonywane samodzielnie cieszą się większym powodzeniem niż te kupowane w sklepach – co prawda te drugie możemy mieć od ręki i nie trzeba wkładać żadnego wysiłku w ich przygotowanie, jednak niewątpliwie są mniej zdrowe, z dodatkiem czy to cukru, czy przeróżnych wzmacniaczy smaku, albo innych dodatków, a przy tym jeśli robimy coś sami, mamy też wpływ na kombinację składników. Jednakże od lat trwa batalia zwolenników używania sokowirówek z fanami wyciskarek do soków – można bowiem szybko przygotowywać napoje właśnie przy użyciu tych dwóch sprzętów. Specjaliści apelują, że wyciskarki są o wiele zdrowsze! Dlaczego warto ich posłuchać?

Wyciskarka czy sokowirówka?

Różnice między dwoma sprzętami, służącymi do przygotowywania przeróżnych soków są dosyć znaczące. Już na pierwszy rzut oka prezentują się inaczej, a przy tym poza tą samą funkcją posiadają też różne cechy. Różnica jest też oczywiście w cenie – i właśnie dlatego większość osób ma w swoim domu jednak sokowirówkę.

Wyciskarki do soków są jednak zakupem może i droższym, ale posiadającym ostatecznie więcej zalet. Tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie, że droższy sprzęt po prostu jest wydajniejszy i będzie nam służył dłużej. Żeby jednak lepiej wyjaśnić, jakie zalety ma jedna i druga maszyna, najlepiej porównać kilka z ich funkcji:

1. Wartość odżywcza soku jest wyższa, gdy przygotowuje się go w wyciskarce do soków. Przede wszystkim napój z sokowirówki ma o wiele mniej witamin – sposób przygotowania soku w sokowirówce powoduje ich utratę. Dotyczy to przeróżnych witamin, w tym głównie witaminy C, ale też między innymi E, K czy A.
2. Sok przygotowywany w sokowirówce szybciej traci swoją świeżość – trzeba więc dosyć szybko go wypić. Sok z wyciskarki można spożywać ze smakiem nawet do 48 godzin po przygotowaniu, choć oczywiście należy go włożyć do lodówki i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.
3. Jeśli przygotowujemy sok w wyciskarce, prezentuje się on jednolicie i apetycznie. Tymczasem sok z sokowirówki najczęściej się rozwarstwia, co wygląda mniej zachęcająco. W smaku jest też z tego względu bardziej wodnisty, mniej owocowy czy warzywny.
4. Praca wyciskarki do soków jest niewątpliwie bardziej cicha – sokowirówki są szybkie, ale i głośne, więc przygotowywanie w nich napojów na przykład nad ranem może zbudzić śpiących domowników.
5. Sokowirówka nie jest w stanie wycisnąć soku ze wszystkich składników, jakich używamy do przygotowywania niektórych napojów. Na przykład dodawanie wszelkich warzyw liściastych, ziół czy nawet trawy cytrynowej mija się z celem, ponieważ i tak nie puszczą soku. Wyciskarka zaś pracuje na tyle starannie, że nawet i z nich uzyskujemy sok.
6. Wyciskarki do soków są bardziej wydajne – z tej samej ilości produktów uzyskujemy w nich nawet do 35-50% więcej soku!

”najlepsze

Wyciskarka do soków - opinie

Jak widać, wyciskarki do soków mają mnóstwo niewątpliwych plusów! Do ich wad – oprócz ceny – zaliczyć trzeba przede wszystkim wolniejszą pracę. Wyciskarki wolnoobrotowe pomagają uzyskiwać tak pyszny, zdrowy i ładnie wyglądający sok głównie dlatego, że pracują na wolniejszych obrotach, a więc na zakończenie ich pracy i rozkoszowanie się koktajlem trzeba nieco dłużej zaczekać.

Wyciskarka do soków wolnoobrotowa

Wyciskarka wolnoobrotowa jest maszyną, która w czasie swojej pracy miażdży i zgniata wkładane do niej składniki, a nie ściera – jak to robi sokowirówka. Pracuje wolniej, oddziałując na produkty przy pomocy specjalnego ślimaka (albo ślimaków). Przygotowany sok jest pozbawiony charakterystycznej pianki, mniej napowietrzony i bardziej soczysty. Po prostu lepszy w smaku! Dzięki wolnym obrotom nie podgrzewa składników w trakcie pracy – jak to czyni sokowirówka – a dzięki temu nie niszczy enzymów i witamin. Szybsza praca powoduje wytwarzanie ciepła – dlatego lepiej na zdrowy sok nieco dłużej zaczekać!

Najlepsze wyciskarki do soków - wyciskarka Hurom

Do wyboru osób zainteresowanych są wyciskarki wolnoobrotowe pionowe lub poziome, z jednym lub dwoma ślimakami. Oczywiście, jak w każdej branży, tak i tutaj panuje duża konkurencja i istnieje wielu producentów, a jeden produkt od drugiego nieco się różni. Kto pragnie wybrać coś naprawdę solidnego, powinien zdecydować się na sprzęt marki Hurom. Wyciskarka Hurom wygląda nowocześnie i ładnie będzie się prezentować w każdej kuchni. Przy tym dostępnych jest wiele różnych modeli – tych prostszych i tych pełnych dodatków, pozwalających na przykład na wykonywanie nie tylko soków, ale też shake’ów czy sorbetów. Sprzęty są łatwe w czyszczeniu i są objęte bardzo długą gwarancją (nawet do 10 lat!).

Wideo

Dodaj ogłoszenie