Sok grejpfrutowy a leki. Jedzenie lub picie soku z tego owocu może być śmiertelnie niebezpieczne. Zobacz, z czym nie należy go łączyć

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Mówienie o soku, który może… zabić, nie jest sianiem paniki. Lekarze i instytucje medyczne ostrzegają przed sięganiem po grejpfruty, sok z nich i suplementy zawierające wyciąg z grejpfruta, w trakcie przyjmowania niektórych leków. Wśród nich są popularne statyny oraz niektóre leki na serce czy nadciśnienie. Sprawdź, kto i kiedy nie powinien pić soku z grejpfruta.

Spis treści

Szklanki z sokiem
Reguralne picie soków grejpfrutowych, sprawia, że wpływ składników grejpfruta na metabolizm leków przyjmowanych doustnie może się utrzymywać dłużej. azerbaijan_stockers / Freepik

Sok z grejpfruta a leki. Kiedy nie wolno go pić?

Jak podaje brytyjski NHS, jedzenie grejpfrutów lub picie soku grejpfrutowego może wpływać na działanie niektórych leków. W większości przypadków zwiększa on stężenie leku we krwi, a niektórych może obniżać jego skuteczność.

Sprawdź też: Czy grejpfrut odchudza?

Może to wpłynąć na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub zmienić działanie farmaceutyku. NHS wymienia następujące leki jako mogące wchodzić w interakcje z sokiem z grejpfruta:

  • leki obniżające poziom cholesterolu (statyny, takie jak symwastatyna i atorwastatyna),
  • leki na ciśnienie krwi i choroby serca (blokery kanału wapniowego, takie jak amlodypina, felodypina, lacidypina, lerkanidypina, nifedypina, nimodypina, werapamil),
  • leki zapobiegające zakrzepom krwi (leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna),
  • leki przeciwpłytkowe (klopidogrel, tikagrelor),
  • leki immunosupresyjne (cyklosporyna, syrolimus i takrolimus),
  • leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna (budezonid),
  • cytotoksyczne leki na raka.

FDA wymienia dodatkowo:

  • leki przeciwlękowe (takie jak buspiron),
  • leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (takie jak amiodaron),
  • leki przeciwhistaminowe (takie jak feksofenadyna).

Na listach mogły nie znaleźć się wszystkie leki, które wykluczają spożywanie grejpfruta, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i dowiedzieć się, czy ich łączenie jest bezpieczne.

Dlaczego grejpfrut wchodzi w interakcję z lekami?

Grejpfrut to owoc bogaty w furanokumaryny oraz flawonoidy (naringeni­nę i kwercetynę), które według naukowców wpływają na wytwarzanie w wątrobie i jelicie cienkim enzymu, pomagającego rozkładać leki. Skutkuje to tym, że po wypiciu soku dochodzi do zwiększenia stężenia substancji w surowicy krwi.

Wyniki badań pokazują, że już 250 ml soku z tego cytrusa w znaczący sposób wpływa na stężenie substancji aktywnych we krwi. Wypicie jednej szklanki soku podczas przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu, zwiększyło poziom statyn we krwi o 260 procent.

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, składniki soku grejpfrutowego spowalniają metabolizm niektórych leków przeciwhistaminowych (przeciwalergicznych) takich jak Hismanal. Skutkiem tego jest wzrost stężenia leku nawet o 300-700 proc. i zaburzenia rytmu serca.

Wśród możliwych skutków ubocznych łączenia soku grejpfrutowego z niektórymi lekami, wymienia się m.in.:

  • zwiększone tętno,
  • duszności,
  • krwawienie wewnętrzne,
  • niewydolność nerek,
  • zmiany w obrębie szpiku kostnego i tkanki mięśniowej,

NCEŻ zaleca, aby – chcąc uniknąć interakcji leku z sokiem grejpfrutowym – nie pić soku i nie spożywać owoców grejpfruta przez co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po przyjęciu leku. Szczególną ostrożnością powinny wykazywać się osoby starsze, które często spożywają grejpfruty i przyjmują duże ilości leków, ponieważ są najbardziej narażone na niekorzystne konsekwencje kliniczne.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sok grejpfrutowy a leki. Jedzenie lub picie soku z tego owocu może być śmiertelnie niebezpieczne. Zobacz, z czym nie należy go łączyć - Strona Zdrowia

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aspen Kathlyn
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, (t55) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

visit this article------------>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
L
Loretta Roberta
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, (2o2) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

visit this article------------>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
m
mangood
''Jednym z pierwszych obowiązków lekarza jest edukowanie mas aby nie brać leków'' - Wiliiam Osler *** yt.com - prof. stanisłąw wiąckowski - zabójcze leki *** chemical whore - tekstowo.pl
Wróć na i.pl Portal i.pl