Socjademokrata wybrany na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zastąpi na tym stanowisku odwołaną Evę Kaili

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Marc Angel (Socjaliści i Demokraci) został wybrany w środę na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Marc Angel (Socjaliści i Demokraci) został wybrany w środę na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
W tajnym głosowaniu luksemburski europoseł Marc Angel (Socjaliści i Demokraci) został wybrany w środę na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Nowo wybrany wiceprzewodniczący zastępuje Greczynkę Evę Kaili, która została odwołana po wybuchu skandalu korupcyjnego.

Zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego w przypadku wakatu wybierany jest nowy wiceprzewodniczący, który zastępuje swojego poprzednika. Nominacji może dokonać jedna dwudziesta europosłów wchodzących w skład PE lub grupa polityczna. Kandydat, aby zostać wybrany, potrzebuje bezwzględnej większości głosów oddanych w głosowaniu tajnym.

Jakie są zadania wiceprzewodniczących?

Przewodnicząca PE Roberta Metsola przekazuje określone zadania 14 wiceprzewodniczącym, którzy w razie potrzeby mogą ją zastępować, w tym przewodniczyć posiedzeniom plenarnym.

Ci wiceprzewodniczący są również członkami Prezydium Parlamentu Europejskiego, które określa zasady zapewniające skuteczne funkcjonowanie PE.

Prezydium zajmuje się m.in. przygotowywaniem wstępnego projektu budżetu PE oraz podejmowaniem decyzji w sprawach administracyjnych, kadrowych i organizacyjnych. Wybierając członków Prezydium, europosłowie dążą do tego, aby wiceprzewodniczący i kwestorzy w dużym stopniu odzwierciedlali liczebność grup politycznych w europarlamencie - informuje PE.

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim

Afera korupcyjna wybuchła w grudniu wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Jej adwokat Michalis Dimitrakopoulus poinformował w grudniu, że obrona złożyła wniosek o to, by zeznawała z wolnej stopy, z użyciem nadzoru elektronicznego, jednak prokuratura się do niego nie przychyliła. W efekcie Kaili pozostanie w areszcie tymczasowym w Belgii co najmniej do 22 stycznia.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl