Firma Mars Polska, jeden z czołowych producentów i eksporterów wyrobów czekoladowych oraz karmy dla zwierząt, uruchamia w Janaszówku k. Sochaczewa jedną z kilku najbardziej nowoczesnych i efektywnych oczyszczalni na świecie. Inwestycja warta 33 mln złotych wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne, dzięki którym generuje energię elektryczną i odzyskuje wodę.

Nad wdrożeniem projektu pracował zespół utalentowanych inżynierów. – Pięć lat temu, gdy rozpoczynałam pracę na stażu, dość szybko zorientowałam się, że mam do czynienia z niezwykłym wyzwaniem biznesowym. Cieszę się, że Mars dał mi szansę na udział w przygotowaniu i wdrożeniu jednej z najbardziej innowacyjnych instalacji środowiskowych na świecie – komentuje Małgorzata Zawilska-Rospędek, która dziś zarządza 7-osobowym zespołem odpowiedzialnym za ochronę środowiska w Mars Polska.

Instalacja Marsa pod Sochaczewem, dzięki opatentowanym rozwiązaniom czyni ją jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni na świecie.

Inaczej niż w typowych oczyszczalniach, nowa instalacja generuje nadwyżki energii elektrycznej i cieplnej. Zastosowane technologie zamieniają blisko 100 proc. ładunku w energię odnawialną, która pomaga zasilać fabryki Marsa. Pod względem kaloryczności ładunku usuwanych zanieczyszczeń oczyszczalnia mogłaby obsłużyć miasto o wielkości 250 tysięcy mieszkańców. Odzyskana z odpadów energia byłaby w stanie zasilić nawet 32 tysiące lodówek klasy A+.

Tym samym firma obniża emisję CO2 do atmosfery z kompleksu fabryk pod Sochaczewem o ok. 10 proc.. Nową oczyszczalnię charakteryzuje też wysoka efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń, która wynosi powyżej 99,9proc. Odzysk wody pozwala Marsowi zmniejszyć pobór wody wodociągowej o ok. 10 proc.


– Jako globalna firma rodzinna planujemy biznes w perspektywie pokoleń. Chcemy być dumni z tego, w jaki sposób rośniemy, a w Polsce rośniemy intensywnie i chcemy tu zostać jak najdłużej – jako dobry sąsiad i odpowiedzialny przedsiębiorca – wyjaśnia Krzysztof Dyner, Dyrektor Fabryki Czekolady Mars Polska w Janaszówku. Firma już od wielu lat stosuje przyjazne środowisku rozwiązania, co potwierdza m.in. fakt, że już od 2007 roku na wysypisko trafia ZERO odpadów, wszystko zostaje poddane recyklingowi materiałowemu lub energetycznemu.

Kompleks fabryczny Mars Polska pod Sochaczewem jest jedną z największych inwestycji kapitałowych firmy na świecie. Do zespołu wchodzą obecnie: fabryka czekolady, dwie fabryki karmy dla zwierząt oraz fabryka mleka dla kotów. Nowo otwarta oczyszczalnia jest już kolejną w tym roku inwestycją Marsa w Polsce. Niedawno uruchomiono nową linię M&M’sów.

 

Źródło: Edelman Polska