Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie powyżej stanów alarmowych!

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
©krakow.pl/webcamera.pl
Środowisko. Olbrzymi smog utrzymuje się ciągle nad Krakowem. Dzisiaj nie będzie jeszcze poprawy.

ZOBACZ AKTUALNE DANE O ZANIECZYSZCZENIU POWIETRZA

W niedzielę i w poniedziałek znów została wprowadzona darmowa komunikacja publiczna z powodu smogu. To już 11 raz w tym miesiącu. Normy zanieczyszczenia powietrza były przekroczone nawet o ponad 500 procent i zbliżały się do stanów alarmowych, a niektórych miejscach je przekraczały. Tak stało się w nocy z soboty na niedzielę na osiedlu Piastów. Pyłomierz pokazał tam 305 PM10 na metr sześcienny. Stan alarmowy ogłasza się, gdy dobowa średnia przekroczy 300.

Ostatniej nocy było jeszcze gorzej. Na wszystkich stacjach w Krakowie przekroczone zostały stany alarmowe. Najgorzej było w na Kurwanowie gdzie średnia w nocy wyniosła ponad 364.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców aby nie palić w piecach węglem złej jakości i powstrzymać się z używaniem kominków. Zwrócił się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia.

Na dzisiaj prognozy nie są zbyt optymistyczne. Jeśli sytuacja pogodowa się nie zmieni i nie zacznie wiać wiatr smog będzie wisiał nad Krakowem przynajmniej do jutra. Sytuację może poprawić nieco wzrost temperatury, a co za tym idzie mniej intensywne działanie domowych palenisk, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w stolicy Małopolski.

Jakość powietrza powinna się poprawić w pierwszych dniach lutego, gdy według synoptyków pogoda ma się zmienić i zacznie wiać.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Do tego jednak czasu należy stosować się do następujących zaleceń: unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, ograniczyć duży wysiłek fizyczny np. uprawianie sporu. Dotyczy to przede wszystkim dzieci i młodzieży poniżej 25 roku życia, osób starszych, z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorych na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu. Uważać powinny także osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski