Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog prowadzi do śmierci. Czy uchwała antysmogowa wystarczy?

Aleksander Król
Dyskutowano o uchwale antysmogowej na Śląsku oraz konsultacjach
Dyskutowano o uchwale antysmogowej na Śląsku oraz konsultacjach Aleksander Król
Kiedyś umierało się „na boleści”. Do jednego worka wsypywano wszystko. W tej chwili medycyna potrafi precyzyjnie określić, jaka jest przyczyna śmierci i chorób i z przerażeniem stwierdzamy, że smog ma zdecydowany wpływ na choroby układu naczyniowo -sercowego, oddechowego, centralnego układu nerwowego ale nie tylko - wyliczał prof. dr hab.n. med. Andrzej Lekston, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, na spotkaniu zorganizowanym w Rybniku przez Subregion Zachodni i Urząd Marszałkowski, dotyczącym konsultacji projektu tzw. uchwały antysmogowej.

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na destrukcję w materiale genetycznym, na żywotność plemników, spada poziom testosteronu - wyliczał prof. dr hab.n. med. Andrzej Lekston, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, na wczorajszym spotkaniu zorganizowanym w Rybniku przez Subregion Zachodni i Urząd Marszałkowski, dotyczącym konsultacji projektu tzw. uchwały antysmogowej.

Przywołano badania, które pokazują, że zanieczyszczenia powietrza, przekroczenia norm stężenia pyłów zawieszonych, zwiększają o 6 procent „śmiertelność ogólną i o 8 procent „śmiertelność wynikającą z przyczyn sercowo naczyniowych”, a także przyczyniają się one do zawałów serca i udarów mózgu.

Gospodarz spotkania, prezydent Rybnika Piotra Kuczera mówił, że „uchwała antysmogowa” jest jednym z elementów walki z niską emisją, a potrzebne są też rozwiązania systemowe, w tym mechanizmy finansowe, które ułatwią przekształcanie kotłowni i ocieplanie budynków. - Gdyby normy czystości wody były przekroczone o 20 , 30 procent, najprawdopodobniej trzeba by było zamknąć rybnickie wodociągi i podstawić beczkowozy. Dziś mamy przekroczone normy powietrza, a niektórzy nie widzą w tym problemu - zauważa Piotr Kuczera.

Łukasz Tekieli, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiając główne założenia projektu uchwały antysmogowej tłumaczył, że nie chodzi o zakaz spalania węgla czy drewna w ogóle.

- Ale chcemy by odpady węglowe, takie jak muł, flot czy koncentraty od przyszłego roku nie mogły już być używane - mówił.

Jeszcze do 6 lutego można opiniować projekt tzw. śląskiej uchwały antysmogowej. Konsultacje dotyczące ograniczeń w eksploatacji urządzeń spalających paliwa są prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Uwagi należy kierować w formie pisemnej do Urzędu Marszałkowskiego (ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice), osobiście w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego (ul. Reymonta 24, 40-029 Katowice) lub za pośrednictwem maila: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!