Śmierć Ziętary to sprawa dla IPN-u

  Śmierć Ziętary to sprawa dla IPN-u

  Maciej Domagała

  Polska

  Polska

  Sprawa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary to spektakularna porażka policji i prokuratury.
  Do niedawna wiedzieliśmy tylko tyle, że 1 września 1992 roku 24-letni dziennikarz śledczy Jarosław Ziętara nie pojawił się w redakcji "Gazety Poznańskiej". Słuch o nim zaginął. Krążyły tylko plotki, że wyjechał za granicę. Wiadomo jednak, że w okresie poprzedzającym zniknięcie był na tropie nieznanej afery - jedna z hipotez mówi, że znalazł dowody korupcji wśród prominentnych poznaniaków.


  Podejrzenie, że został zamordowany, nasuwa się od razu. Ale dochodzenie podjęto dopiero w 1993 roku, tylko po to, żeby je umorzyć z braku dowodów. W 1994 roku utworzono specjalny zespół do wyjaśnienia tej sprawy, ale i on nie mógł pochwalić się żadnym sukcesem. Dopiero po siedmiu latach policja ustaliła, że Ziętara został zamordowany.

  Dziś wychodzą na jaw kolejne fakty. Dziennikarze poznańscy zaapelowali do ministra Ćwiąkalskiego o ponowne zbadanie sprawy. Jak powiedział naszej gazecie informator z poznańskiej komendy, specjalny zespół powołany przez policję był fikcją. Składał się z ludzi, którzy nie mieli doświadczenia w podobnych sprawach, na przykład specjalistów od przestępstw gospodarczych. Bez doświadczenia operacyjnego policjanci błądzili we mgle. Zespół nie odnalazł ciała, a śledztwo umorzono.

  Opieszałość policji w rozwiązywaniu tej sprawy daje do myślenia. Według publicysty Piotra Najsztuba, który w latach 90. prowadził w tej sprawie własne śledztwo, kluczem do zagadki jest korupcja w poznańskiej komendzie. Po 1989 roku do kierownictwa policji trafili przestępcy i byli esbecy.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo