Śmierć mózgu? Zbada to dwóch lekarzy

Hanka Sowińska
Szykuje się zmiana przepisów, które regulują tryb orzekania o śmierci mózgu. Resort zdrowia chce, by zamiast trzech, robiło to dwóch lekarzy.

Obecnie sprawy związane z przeszczepianiem narządów, komórek i tkanek reguluje ustawa z 2005 roku (tzw. ustawa transplantacyjna). To się może wkrótce zmienić. Jak podaje dziennik.pl, Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu poprzedzającego pobranie narządów do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Jaki cel przyświeca autorom tej zmiany?

Chodzi o to, że przypisane do ustawy transplantacyjnej zapisy dotyczące orzekania o śmierci mózgu wskutek trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu, jak również wskutek nieodwracalnego zatrzymania krążenia, „mogą być przez społeczeństwo kojarzone jako czynności wykonywane przez lekarzy w celu jak najszybszego pobrania komórek, tkanek i narządów”. Zdaniem autorów projektu, „powoduje to nie tylko opór wśród społeczeństwa dla tej metody postępowania, ale także wśród lekarzy, tym samym tworząc barierę dla rozwoju transplantologii”.

To nie koniec projektowanych zmian.

Resort chce, by zamiast komisji złożonej z trzech lekarzy, o śmierci mózgu lub nieodwracalnym zatrzymaniu krążenia orzekało dwóch medyków. W przypadku śmierci mózgu duet tworzyć będą specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, neurolog lub neurolog dziecięcy bądź neurochirurg. Jak podaje dziennik.pl, nieodwracalne zatrzymanie krążenia stwierdzać będzie jednomyślnie dwóch lekarzy specjalistów, w tym jeden w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, a drugi w dziedzinie medycyny ratunkowej, chorób wewnętrznych, kardiologii, kardiologii dziecięcej lub pediatrii.

Skąd ta zmiana?

Komisje to podobno relikt przeszłości. Ustanawiano je wtedy, kiedy śmierć mózgu kojarzona była z czynem zabronionym. Temat ten na pewno pojawi się na rozpoczynających się dziś w Bydgoszczy V Warsztatach Koordynacji Transplantacji (potrwają dwa dni). Podczas sobotniej sesji wykład o rozpoznaniu śmierci mózgu poprowadzi dr n. med. Robert Włodarski.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie