Smart home – co to jest?
Inteligentny dom odnosi się do systemu, w którym urządzenia zasilane prądem (m.in.. żarówki, sprzęt RTV i AGD) mogą być sterowane zdalnie za pomocą połączenia internetowego z poziomu np. smartfona, panelu sterowania czy inteligentnego głośnika. Dzięki niemu można także programować sprzęt wchodzący w jego skład i łatwo kontrolować oświetlenie czy nawet zamki w drzwiach wejściowych. Dodatkowo wirtualni asystenci poinformują nas o aktualnej pogodzie czy pomogą wyszukać interesujące nas informacje w sieci.
Niektóre systemy są w stanie nauczyć się schematów korzystania z danych urządzeń przez domowników i samodzielnie konfigurować ich pracę, aby dopasować ją do użytkowników oraz zoptymalizować zużycie energii. Na rynku dostępne są także rozwiązania, które wykrywają określone zdarzenia (otwarcie drzwi wejściowych czy zapalenie świateł), kiedy jesteśmy poza domem.
URZĄDZENIA DO SMART HOME
Smart Home może opierać się na zasadzie połączenia bezprzewodowego, przewodowego lub jednego i drugiego. Ogólnie rzecz biorąc łączność przez Wi-Fi jest dużo łatwiejsza do skonfigurowania i zainstalowania. Z drugiej strony połączenie przewodowe jest bardziej stabilne i mniej narażone na ryzyko ataków hakerskich. Jednak to rozwiązanie jest dużo droższe.
Smart Home – najważniejsze zalety
Inteligentny dom to przede wszystkim korzyści, takie jak:
- wygoda i oszczędność czasu – wszystkie sprzęty wchodzące w skład instalacji mogą być kontrolowane za pomocą tylko jednego urządzenia. Najczęściej jest to smartfon, ale także laptop, tablet czy komputer stacjonarny. Zaprogramowanie urządzeń pozwala np. uruchomić pralkę czy robota sprzątającego w trakcie przebywania poza domem;
- wykrywanie usterek – system Smart Home może informować użytkowników o awariach dotyczących konkretnych urządzeń;
- bezpieczeństwo – inteligentne kamery i dzwonki są w stanie wykrywać i nagrywać ruch, gdzie dodatkowo istnieje możliwość zdalnego uruchomienia alarmu.
Jednak największą zaletą Smart Home jest przede wszystkim możliwość oszczędzenia pieniędzy. Inteligentny dom pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną poprzez automatyzację. System może samodzielnie kontrolować pracę klimatyzacji lub ogrzewania i wielu innych urządzeń. Dodatkowo, jeśli zapomnimy wyłączyć światło lub inne urządzenia przed wyjściem, dzięki inteligentnym rozwiązaniom zrobimy to wygodnie zdalnie lub technologia zrobi to za nas.
Co więcej, Smart Home może monitorowa pracę urządzeń oraz zużycie energii elektrycznej (a nawet wody, jeśli posiadamy odpowiednie sensory) i proponuje sposoby na bardziej efektywne korzystanie z posiadanego sprzętu.
Wady inteligentnego domu
Choć Smart Home to duża wygoda i oszczędność, to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Największymi wyzwaniami dla tej technologii są ryzyko pojawiania się błędów zaburzających jej działanie oraz narażenie na cyberataki. Doświadczeni hakerzy mogą przejąć kontrolę nad systemem i wykorzystać go na swoją korzyść. Należy jednak pamiętać, że do takich sytuacji najczęściej dochodzi, jeśli kontrolujemy przez sieć urządzenia ważne z perspektywy bezpieczeństwa. Ryzyko wzrasta także, jeśli w skład systemu wchodzi wiele elementów. Dlatego warto też pamiętać o ustaleniu silnego hasła, w miarę możliwości szyfrowania oraz podłączania urządzeń do zaufanych sieci (mowa tu również o tablecie lub smartfonie, za pomocą którego sterujemy inteligentnym domem).
Kolejnym czynnikiem, który może zniechęcić do zainwestowania w Smart Home, jest stosunkowo duży koszt. Oczywiście nie musimy od razu wymieniać każdego sprzętu na taki, który może być podłączony do sieci. Możemy kontrolować tylko kilka urządzeń, np. oświetlenie czy żaluzje, a resztę użytkować w „tradycyjny” sposób. Warto też pamiętać, że przyzwyczajenie się do nowego sposobu korzystania z domowego sprzętu zajmie nieco czasu.
Jaki system Smart Home jest dostępny w Polsce?
Najpopularniejsze rozwiązania obejmują trzy produkty-usługi, proponowane przez takie firmy, jak:
- Google;
- Xiaomi;
- Amazon (Alexa).
Smart Home Google jest dostępny w języku polskim od 2019 roku. Dzięki niemu można wydawać komendy głosowe za pomocą inteligentnego głośnika lub smartfona. Google wspiera takie urządzenia, jak np.:
- telewizory Smart TV;
- oświetlenie;
- inteligentne gniazdka;
- termostaty;
- kamery;
- odkurzacze automatyczne;
- piloty i monitory do sterowania domem.
SMART HOME OD GOOGLE

Głośnik mobilny GOOGLE Nest Mini 2 gen. szary
Inteligenty głośnik Google Nest Mini 2nd generatio…
Kolejne rozwiązanie to Smart Home Xiaomi, gdzie jednostką kontrolującą jest Smart Home Hub lub telefon z zainstalowaną aplikacją Mi Home. System może obsługiwać maksymalnie 32 urządzenia, takie jak np. czujniki temperatury i wilgotności, otwarcia drzwi i okien czy oświetlenie. Większość kompatybilnych sprzętów pochodzi bezpośrednio od Xiaomi, co może być dla niektórych osób znacznym ograniczeniem.
SMART THINGS OD XIAOMI

Xiaomi
Xiaomi Mi Smart LED Bulb (Warm White)
Inteligentna żarówka Xiaomi Mi Smart LED Bulb Warm…

Xiaomi
Waga łazienkowa Xiaomi Smart Scale 2
Waga Xiaomi to inteligentne urządzenie pozwalające…
Mniej popularnym, ale również wartym uwagi systemem jest Smart Home dla Alexy od Amazona. Urządzenia mogą być kontrolowane za pomocą głośnika Amazon Echo (także w wersji z wyświetlaczem. Smart home dla Alexy jest kompatybilny m.in. z produktami takich marek, jak np. Fibaro, Philips Hue, Yeelight, Sonoff czy Meross. Wadą propozycji od Amazona może być to, że Alexa nie rozumie polskich komend. Wspierane języki obejmują m.in. angielski, francuski, niemiecki czy włoski.