"Smaki Nieba i Ziemi". Książka kucharska wydana przez Fundację Między Niebem a Ziemią

Materiały prasowe
22 listopada w salonach Empik odbędzie się premiera książki "Smaki Nieba i Ziemi", która jest cegiełką na rzecz podopiecznych Fundacji Między Niebem a Ziemią. Dla kogo jest ta pomoc i jacy wybitni ludzie się w nią włączają?

Ala, Julka, Marta, Michałek, Zuzia, Piotruś, Angelika... mają głębokie porażenie mózgowe i zespół wielu chorób towarzyszących. Większość z nich w swoim krótkim życiu umierało przynajmniej kilka razy. Ale mają wielką siłę życia. I wspaniałe mamy.

Po drugiej (?) stronie są wybitni prawnicy zarządzający największymi kancelariami prawnymi w Polsce oraz biznesmeni prowadzący duże firmy. Radcowie Prawni i Adwokaci zjednoczeni wokół pomagania Ali, Julce, Marcie.... i ich rodzinom. Zaangażowani i pełni pasji. Skrzyknięci pierwszy raz cztery lata temu przez założycielkę Fundacji mec. Sylwię Zarzycką pomagają corocznie, biorąc udział w niezwykłych akcjach charytatywnych Fundacji.

Krzysiek, rusza tylko jednym palcem, oddycha przez respirator. Stan się pogarsza z miesiąca na miesiąc. Wie, że nie ma ratunku przed zanikiem mięśni, na który choruje od lat. Jego rówieśnicy z tą chorobą już nie żyją. Żartuje z kolegami - "Co się martwisz - i tak niedługo umrę!". Jednak - wbrew wyrokowi postawionemu przez medycynę - zdał w tym roku maturę i zaczyna studia na "stosunkach międzynarodowych".

Grześ, Ania, Pawełek - podobnie jak on toczą nierówną walkę z chorobą genetyczną. Statystyka mówi, że nie ma dla nich szansy. Są świadomi swojej choroby - wiedzą , co będzie. I wiedzą to ich rodzice. A jednak są z nami. I dziś żyją wśród nas.
Chorobie oczywiście towarzyszy cierpienie, strach, stres i nadludzkie zmęczenie. Często samotność. Ale i śmiech dziecka, o który się walczy. Spokojny dzień. Nadzieja.

Między Niebem a Ziemią ma ponad 40 rodzin nieuleczalnie chorych dzieci pod stałą opieką:

* 70% podopiecznych to mamy samotnie wychowujące chore dzieci
* Większość z nich ma wyższe wykształcenie
* W wielu rodzinach jest więcej niż jedno chore dziecko
* W Fundacji jest 29 zdrowych dzieci - rodzeństw chorych dzieci
* Maksymalny dochód samotnej mamy niepełnosprawnego dziecka, która nie może pracować - wynosi 1280,00 PLN miesięcznie

Fundacja finansuje im operacje, zabiegi, rehabilitacje i sprzęt rehabilitacyjny, pomaga w zakupie leków, środków opatrunkowych i higienicznych. Czasem kupuje opał czy jedzenie.

- Moja mama jest bardzo dobra i miła - najbardziej lubię ją za to, że oddaje nam swoje jedzenie gdy nie mamy. - mówi 7 letnia Natalka - siostra chorej Oliwii i Klaudii.

Dlatego Fundacja obok samego leczenia wspiera także najbliższą rodzinę chorych - psychologicznie, prawnie i w codziennych sprawach.

"Dzięki Fundacji narodziłam się na nowo. Fundacja daje mi wiarę, że bez względu na to czy dzień jest lepszy czy gorszy i tak w końcu zaświeci słońce. Ona daje mi siłę do życia, radość i poczucie bezpieczeństwa, bo prowadzące ją kobiety to nie tylko „statystki” klepiące mnie po plecach i mówiące jesteś dzielna - współczujemy Ci. To namacalna pomoc i wsparcie – nie tylko finansowe. - mówi Agnieszka mama chorego Dawidka i zmarłego Dominika.

Jestem mamą nieuleczalnie chorej Martusi. Jest podopieczną Fundacji Między Niebem a Ziemią od ponad 3 lat. Dzięki Fundacji wiemy że żyjemy, nasze życie stało się lżejsze. Fundacja daje Nam radość życia, chęć do walki. Są dla Nas jak rodzina. Wiem że zawsze mogę na Nich liczyć. W każdej chwili służą Nam pomocą finansową, rzeczową i także duchową. Nikt tak mi w życiu nie pomógł. - mówi Małgosia Sadowska z Gdańska.

Gotowanie jest dawaniem.
Dzieleniem się tym, co najlepsze, pyszne, wyśmienite.
I zrobione własnoręcznie.
Prawdziwe kucharzenie jest jak pomaganie –
nie istnieje bez serca i pasji.

Zbieranie przez zaangażowanie.
Smaki Nieba i Ziemi to tegoroczny ogólnopolski projekt Fundacji Między Niebem a Ziemią, którego celem jest zebranie środków na pomoc podopiecznym, ale także integracja środowisk prawniczych i biznesowych wokół idei pomagania.

Ciekawe i oryginalne projekty sprawiają, że grupa prawników aktywnie i stale wspierających Fundację rośnie z roku na rok. W chwili obecnej w pomoc podopiecznym fundacji zaangażowanych jest kilkadziesiąt największych kancelarii z całej Polski, ich klienci i wiele firm.

- Każdy z nas, przez udział w tej akcji czuje się obdarowany. Warto dodać, że to co robi Fundacja jest też dobre i ważne dla naszego prawniczego środowiska. Z jednymi dzięki temu spotykamy się na zupełnie innej, fajnej płaszczyźnie, z innymi w ogóle pewnie nie mielibyśmy miłej okazji się spotkać, gdyby nie projekty Fundacji. - mówi mec. Krzysztof Wierzbowski

Patronat nad Fundacją sprawuje Krajowa Izba Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka.

Efektem każdej z akcji jest ciekawe wydawnictwo - cegiełka na rzecz Fundacji . W roku 2013 były to np. audiobooki z bajkami dla dzieci czytanymi przez wybitnych polskich prawników. Projekt realizowany był w Studio Teatru Polskiego Radia w reżyserii dyrektora teatru Jerzego Kukuły.

- Pomysłem i realizacją jestem zachwycony. Gratuluję Organizatorkom i wszystkim artystom, kolegom po fachu. - mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski- były minister sprawiedliwości, członek Rady Fundacji, od 3 lat aktywnie wspierający Fundację - Będę walczył o mój udział w następnych przedsięwzięciach! - dodaje.

Akcja Prawnicy Czytają Dzieciom w której uczestniczyło 40 prawników zakończyła się aukcjami charytatywnymi w największych miastach w Polsce. Całkowity dochód z akcji przeznaczony jest co roku na pomoc podopiecznym Fundacji. W związku z hojnością przyjaciół Fundacji można co roku powiększać grono dzieci, którym Fundacja niesie pomoc.

Wraz z ilustrowanymi książkami dla dzieci można było nabyć audiobooki z bajkami min. w sieci salonów Empik, który wspiera dystrybucję wydawnictw Fundacji aktywnie włączając się w jej działalność charytatywną:

„Cieszę się i jestem dumny, że Empik może być częścią tej wyjątkowej akcji i bierze udział w inicjatywach podejmowanych przez Fundację Między Niebem a Ziemią. To daje nam dużo radości i ogromnej satysfakcji – idea pomagania dodatkowo nas łączy, jednoczy jako zespół. Przekazując całkowity dochód ze sprzedaży poszczególnych publikacji Fundacji na rzecz jej podopiecznych, przyczyniamy się do poprawy warunków ich trudnego życia. Dziękujemy Fundacji za taką możliwość – mówi Olaf Szymanowski, Prezes Empiku.

W tegorocznej edycji akcji charytatywnej cegiełką jest unikalna książka kucharska stworzona wspólnie przez prawników, biznesmenów i słynnych polskich kucharzy: Kurta Schellera, Agnieszkę i Marcina Kręglickich, Adama Chrząstowskiego i Andrzeja Polana, Roberta Sowę i wielu innych.

„Kuchnia to mój Świat. Uwielbiam wszystko to, co się w nim dzieje i relacje jakie się tworzą podczas wspólnego gotowania. - mówi Kurt Scheller, znany kucharz, właściciel akademii kulinarnej - Podczas warsztatów dla darczyńców Fundacji Między Niebem a Ziemią zrozumiałem, że gotowanie ma jeszcze jeden wymiar. Zjednoczyło nas wokół pomagania innym, dzielenia się nie tylko smakiem. Dotąd dawało radość, doskonałą zabawę, wspólny czas przy stole – teraz także realne wsparcie dla ludzi potrzebujących. A mojej pracy i pasji nadało głębszy sens.”

Smaki Nieba i Ziemi - czyli Wielka Księga Serdecznych Przepisów to także inspiracja do dzielenia się, spędzania wspólnie czasu i celebrowania zdrowia. Zawiera kilkadziesiąt wybitnych przepisów, którymi podzieliły się gwiazdy polskiej sztuki kulinarnej. Praca nad książką była pretekstem do spotkań poświęconych nie tylko gotowaniu, ale przede wszystkim rozmowom dotyczącym wspólnego pomagania i rozwoju Fundacji.

Jest czymś zupełnie niesamowitym jak Fundacja poruszyła środowiska prawnicze, biznesowe. Jak poruszyła każdego kto zgodził się choć na chwilę poświęcić swoją uwagę dla niej. Pomagać trzeba umieć, to musi wypływać z serca. Fundacja ma to serce. - mówi mec. Piotr Schramm - uczestnik tegorocznych warsztatów kulinarnych i poprzednich akcji charytatywnych Fundacji.
I dodaje: Pomaganie to nie jest obowiązek. Pomaganie to decyzja. Czy ją podejmiesz – zależy od Ciebie, tak jak od innych zależy to czy kiedyś oni pomogą Tobie.

Akcja Smaki Nieba i Ziemi tradycyjnie już zakończy się cyklem uroczystych aukcji charytatywnych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Trójmieście i Katowicach.

To niezwykłe jakie pokłady zaangażowania i dobroci odnajdujemy w ludziach przy każdej naszej akcji, i jak niewiele trzeba by ludzi do pomagania zainspirować. - mówi Sylwia Zarzycka – założycielka i prezes Fundacji. - Sama jestem prawnikiem i przyznam, że obawiałam się jak prawnicze środowisko zareaguje na propozycję wspólnego pomagania. A jednak! Udało się. Przy czytaniu bajek przeciwnicy z sal sądowych zasiadali na wspólnym tronie, a podczas gotowania przy wspólnym stole. Wszystko to przekuwa się na konkretną pomoc, którą możemy regularnie przekazywać przez cały rok. - mówi z uśmiechem - Dziś zachęcamy by w salonach Empik kupić książkę kucharską Smaki Nieba i Ziemi, która jest wynikiem wspólnej pracy, tych, którzy bezinteresownie i z radością pomagają. Dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany podopiecznym Fundacji. - dodaje Sylwia Zarzycka.

Aukcje Fundacji gromadzą i integrują ludzi prawa i biznesu dając im jednocześnie satysfakcję z autentycznego, osobistego zaangażowania w szczytny projekt.
strony fundacji i jej projektów:

www.miedzyniebemaziemia.pl

www.kobietyprawa.pl

**

www.prawnicy2013.pl

**

prawnicyczytajadzieciom.pl

Zapraszamy do kontaktu:

71 722 22 44
Paula Rettinger - Wietoszko
Dyrektor ds. Projektów Fundacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie