Służba zdrowia z gwiazdką

Redakcja
Zdjęcie przedstawia pole golfowe. Jest ono częścią projektu zagospodarowania terenów pokopalnianych "Srebrne Stawy" w Bytomiu. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską - napisała autorka zdjęcia, które wygrało w tym tygodniu w konkursie Euroinspiracje. Gratulujemy zdobycia nagrody!   Zachęcamy czytelników do zabawy w odnajdywanie śladów wykorzystania unijnej pomocy wokół nas. Nasz konkurs trwa jeszcze tylko dwa tygodnie. A nagroda za zdjęcie tygodnia to sprzęt fotograficzny o wartości około 300 zł. Nagrody główne to cztery lustrzanki cyfrowe o wartości około 3 tys. zł.  Regulamin i galerie zdjęć znajdują się na: www.polskatimes.pl/eurokalejdoskop, a prace konkursowe należy nadsyłać na adres: eurokalejdoskop@polskatimes.pl.
Zdjęcie przedstawia pole golfowe. Jest ono częścią projektu zagospodarowania terenów pokopalnianych "Srebrne Stawy" w Bytomiu. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską - napisała autorka zdjęcia, które wygrało w tym tygodniu w konkursie Euroinspiracje. Gratulujemy zdobycia nagrody! Zachęcamy czytelników do zabawy w odnajdywanie śladów wykorzystania unijnej pomocy wokół nas. Nasz konkurs trwa jeszcze tylko dwa tygodnie. A nagroda za zdjęcie tygodnia to sprzęt fotograficzny o wartości około 300 zł. Nagrody główne to cztery lustrzanki cyfrowe o wartości około 3 tys. zł. Regulamin i galerie zdjęć znajdują się na: www.polskatimes.pl/eurokalejdoskop, a prace konkursowe należy nadsyłać na adres: [email protected] Ewa. Z
Dzięki unijnym dotacjom wiele mazowieckich placówek medycznych jest lepiej wyposażonych

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu przyglądamy się dofinansowanym z Funduszy Europejskich inwestycjom, które służą poprawie ochrony zdrowia mieszkańców Mazowsza.

Jednym z kluczowych problemów polskiej służby zdrowia jest ratownictwo medyczne i polepszenie jakości opieki nad pacjentami po wypadkach. Temu służy wielki projekt dofinansowany z programu Infrastruktura i Środowisko: utworzenie 13 ośrodków urazowych w największych polskich miastach. Dzięki ich rozwojowi profesjonalna pomoc ma szanse dotrzeć do większej liczby pacjentów. W ośrodkach tych przewidziano stworzenie oddziałów leczenia udarów, kardiologii interwencyjnej i leczenia ciężkich urazów. Pozwolą one leczyć schorzenia i urazy, które są przyczyną 80 proc. przedwczesnych zgonów w Polsce.

Na Mazowszu Centrum Urazowe powstało w Wojskowym Instytucie Medycznym, który realizuje także wiele innych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Dzięki dofinansowaniu WIM mógł zakupić ponad 460 sztuk specjalistycznego sprzętu medycznego - diagnostycznego i ratującego życie. W rękach doskonale wykształconej i doświadczonej kadry pozwoliło to na stworzenie jedynego w regionie tak specjalistycznego ośrodka medycznego. Zainwestowano także w sprzęt komputerowy pozwalający na sprawne zarządzanie danymi medycznymi pacjentów placówki.

Do Centrum Urazowego trafiają pacjenci w ciężkim stanie, których należy błyskawicznie zdiagnozować, a na dodatek muszą się nimi zajmować jednocześnie lekarze z kilku specjalizacji, np. anestezjolog, neurochirurg i ortopeda. Pacjenci to przeważnie ofiary wypadków, z wieloma ciężkimi obrażeniami, którzy trafiają pod opiekę fachowców z oddziałów WIM: Kliniki Ortopedii, Traumatologii, Neurochirurgii, Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej, Kardiochirurgii oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Na terenie, do którego na czas mogą dotrzeć z fachową pomocą pracownicy centrum, mogą mieszka ponad 3 mln osób.

Unijne programy krajowe dofinansowują inwestycje w te szpitale czy specjalistyczne ośrodki medyczne, których działanie ma znaczenie dla zdrowia pacjentów nie tylko z jednego regionu, ale z całego kraju. Doskonałym przykładem takiej instytucji jest warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka, które pozyskało 25,5 mln zł na rozbudowę Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, która pozwoli na świadczenie małym pacjentom usług medycznych na najwyższym poziomie. Projekt obejmuje także budowę lądowiska dla śmigłowców przystosowanego do lądowania w nocy. Centrum sięgnęło także po dotację w wysokości 31,2 mln zł, która została przeznaczona na nowoczesną infrastrukturę oraz sprzęt naukowo-badawczy. Kolejne 8,3 mln zł, z puli przeznaczonej na innowacyjne rozwiązania, zasiliło program ogólnopolskiego systemu zlecania i rejestracji żywienia pozajelitowego u dzieci pod nazwą "Żywczyk". O tym, że trudno przecenić wartość inwestycji w takie placówki, z pewnością nie trzeba przekonywać rodziców, którzy oddali swoje dzieci pod opiekę specjalistów z centrum.

To tylko wybrane przykłady inwestycji unijnych w wybitne ośrodki medyczne w naszym regionie. Nie mniej ważne jest kształcenie kadr medycznych. Dzięki dofinansowaniu z programu Kapitał Ludzki warszawskie Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego prowadzi liczne kursy doszkalające, m.in. dla lekarzy onkologów, kardiologów czy lekarzy medycyny pracy. Dodatkową wiedzę i umiejętności w CMKP mogą zdobywać także lekarze, dyspozytorzy i pozostali pracownicy ratownictwa medycznego. Kolejną fachową grupą, która może skorzystać ze specjalistycznych kursów, są lekarze i fizjoterapeuci, którzy chcą się zająć opieką nad osobami starszymi.

Oprócz projektów finansowanych z Funduszy Europejskich w programach krajowych duża część środków przeznaczonych na ochronę zdrowia znajduje się w regionalnych programach dla każdego województwa. W przypadku woj. mazowieckiego kwota przeznaczona na rozwiązywanie problemów systemu opieki zdrowotnej na lata 2007-2013 wynosi aż 61,24 mln euro. Dotychczas zrealizowano bądź realizuje się właśnie ponad 30 projektów.

Są wśród nich tak duże jak rozbudowa i zakup nowoczesnego wyposażenia dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 58,7 mln zł, czy inwestycje w oddział ginekologiczno-położniczy w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym z dofinansowaniem w wysokości prawie 27 mln zł.

Pieniądze na nowoczesne wyposażenie czy remonty i rozbudowy otrzymały także szpitale i ZOZ-y w Pruszkowie, Garwo-linie, Mławie i Płońsku. Zyskały jednak także mniejsze gminy, jak Jednorożec, Jedlińsk czy Borowie, w których wyremontowano lub zbudowano nowe przychodnie.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie