Ślub pary homoseksualnej w Gdańsku. Walczą o legalizację

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Materiały prywatne
25 maja na Marszu Równości w Gdańsku miało miejsce szczególne wydarzenie. Michał Niepielski i Wojciech Piątkowski podczas marszu wzięli ślub humanistyczny. Teraz walczą o uznanie ślubu przez polskie prawo.

Ślub humanistyczny

- Idea ślubu humanistycznego pojawiła się wraz z propozycją organizatorek V Trójmiejskiego Marszu Równości - mówi Wojciech Piątkowski, jeden z małżonków. - Tydzień wcześniej, 18 maja, zorganizowaliśmy mały happening przed Marszem Równości w Krakowie z okazji 15-lecia naszego związku. Zaprosiliśmy na to wydarzenie rodzinę i przyjaciół. Uczestnicy przeszli następnie z nami w Marszu. Propozycja Tolerado z Gdańska wydała nam się pięknym zwieńczeniem naszej rocznicy. W końcu to kryształowe gody - dodaje.

Ślub humanistyczny odbył się 25 maja. Taka forma ślubu nie ma żadnej mocy prawnej, co znaczy, że tak naprawdę nie może on zostać zarejestrowany. Mimo tego dla samych małżonków ma on duże znaczenie społeczne i symboliczne. Michał Niepielski i Wojciech Piątkowski przyznają, że uroczystość bardzo ich wzruszyła i skłoniła do refleksji o prawdziwym, legalnym ślubie, który obecnie w Polsce jest niemożliwy.

Legalizacja związku

Jak wskazują małżonkowie, już wcześniej podejmowali próby zarejestrowania swojego związku. W 2015 roku przystąpili do Koalicji na Rzecz Równości Małżeńskiej i Związków Partnerskich. Celem działań Koalicji jest doprowadzenie do wydania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wyroku mającego zobowiązać Polskę do przyjęcia przepisów umożliwiających parom osób tej samej płci zawieranie związków partnerskich lub małżeństw. Wraz z czterema innymi parami rozpoczęli proces litygacji strategicznej. W ramach tego procesu przebyli całą ścieżkę prawną - byli między innymi w urzędzie stanu cywilnego, jednak pani tam pracująca odmówiła im wydania zaświadczenia, co stworzyło możliwość do podjęcia kolejnych działań. Mężczyźni skierowali się kolejno do sądu rejonowego i okręgowego, potem do Trybunału Konstytucyjnego, by w końcu dotrzeć do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wiosną 2017 zostały tam zarejestrowane skargi wszystkich pięciu par. Nadal czekają na odzew.

Zmiany w Polsce

Mężczyźni nie chcą brać ślubu w krajach, gdzie formalizacja związku osób tej samej płci jest możliwa. Jako Polacy chcą walczyć o to, aby w Polsce parom homoseksualnym było lepiej i łatwiej. Motywacją jest dla nich podobna sytuacja, która miała miejsce we Włoszech. - Tam litygacja trwała około 5 lat i zakończyła się w 2015 roku nakazem wprowadzenia możliwości formalizacji związku partnerskiego. Krótko po tym parlament Włoch przyjął ustawę o związkach partnerskich – wskazuje Wojciech Piątkowski. – W naszym przypadku trwa to już 3,5 roku, więc jest nadzieja – dodaje.

Śluby homoseksualne w Polsce

Małżeństwo Michała Niepielskiego i Wojciecha Piątkowskiego nie jest pierwszym małżeństwem humanistycznym w Polsce. Pierwsze miało miejsce 2 sierpnia 2008 roku i zostało zawarte między dwoma kobietami. Pierwszy humanistyczny ślub dwóch mężczyzn odbył się rok później, 5 grudnia 2009 roku.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego Kraków Airport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ślub pary homoseksualnej w Gdańsku. Walczą o legalizację - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl