1/11
Słowa, które zmieniły świat. Te wypowiedzi zapamiętamy na długo. Oto najsłynniejsze cytaty ostatniego stulecia
2/11
ALBERT EINSTEIN...
fot. Einstein w 1947 roku, domena publiczna

ALBERT EINSTEIN

Nie wiem, jaka broń zostanie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie się toczyć na kije i kamienie.

Słowa wypowiedziane przez Einsteina w maju 1949 roku, podczas wywiadu dla magazynu "Monthly Review”, były wyrazem rozczarowania w kwestii polityki prowadzonej przez światowych przywódców. Rok 1949 był fazą szczytową zimnej wojny, w której świat stanął na skraju kolejnej konfrontacji zbrojnej - między państwami demokratycznymi a obozem komunistycznym.

Wypowiedź Einsteina stała się nie tylko wyrazem niepokojów społecznych, ale i manifestem przejętym później przez światowe organizacje działające na rzecz wprowadzania pokoju. Przesłanie naukowca z pewnością wywarło wpływ na światowych przywódców, którzy w efekcie podjęli rozmowy na temat ograniczenia zbrojeń strategicznych. Doszło do tego jednak dopiero w latach 70. i 80.

3/11
JAN PAWEŁ II...
fot. Jan Paweł II podczas wizyty w Niemczech w 1980 roku, Bundesarchiv, B 145 Bild-F059404-0019 / Schaack, Lothar / CC-BY-SA

JAN PAWEŁ II

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Papież wypowiedział pamiętne słowa podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, 2 czerwca 1979 roku, w trakcie mszy odprawianej na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Sam fakt obsadzenia Polaka na tronie piotrowym wzbudził spore zaniepokojenie wśród władz PRL i ZSRR, tym większe obawy zaś wywołała pielgrzymka odbywająca się pod hasłem „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, Matko Polsko).

Symboliczne słowa papieża były czymś więcej niż parafrazą psalmu. Były nawoływaniem do odnowy duchowej polskiego narodu i walki o demokrację. Rok później stały się pierwszym hasłem ”Solidarności”. Uważa się, że to m.in. dzięki duchowemu wsparciu i przewodnictwu Jana Pawła II, doszło w Polsce do demokratycznego przełomu w 1989 roku.

4/11
DALAJLAMA...
fot. Dalajlama w 2012 roku, fot. Christopher Michel, CC BY-SA 4.0

DALAJLAMA

Nadszedł czas, by uczyć ludzi, iż należy zakończyć konflikty prowadzone w imię religii, kultury, państw, różnych systemów politycznych i gospodarczych. Walka jest bezużyteczna. To samobójstwo.

Wypowiedziane 8 września 2006 roku podczas konferencji w Vancouver słowa duchowego przywódcy Tybetańczyków, są najlepszym podsumowaniem jego 60-letniej działalności. Zostały zapamiętane jako symbol porozumienia ponad podziałami.

Sama postać obecnego Dalajlamy - Tenzina Gyatso - jest uznawana za „sumienie narodów”. Choć sam siebie nazywa „tylko prostym, buddyjskim mnichem”, Gyatso stał się głosem tych, którzy cierpią ucisk przez próbę zachowania prawa do swej tożsamości kulturowej.

Pozostało jeszcze 7 zdjęć.

Polecamy

Tylko niektórzy politycy w majówkę odpoczną. Znamy ich plany

TYLKO U NAS
Tylko niektórzy politycy w majówkę odpoczną. Znamy ich plany

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

5 miejsc w okolicach Krakowa, które musisz zobaczyć. Tych wycieczek nie pożałujesz

5 miejsc w okolicach Krakowa, które musisz zobaczyć. Tych wycieczek nie pożałujesz

Zobacz również

Pożar kamienicy. Nie żyje jedna osoba

Pożar kamienicy. Nie żyje jedna osoba

Polacy zwycięzcami Pucharu Świata w niezwykle widowiskowej dyscyplinie! [ZDJĘCIA]

Polacy zwycięzcami Pucharu Świata w niezwykle widowiskowej dyscyplinie! [ZDJĘCIA]