Ślimaki w ogrodzie – jak walczyć z tymi szkodnikami roślin

Ilona Burkowska
Jeśli chcemy w humanitarny sposób pozbyć się ślimaków z ogrodu, to musimy je wyłapać i wynieść odpowiednio daleko od granicy naszego ogrodu (min. 20 metrów, choć im dalej tym lepiej). Aby zgromadzić mięczaki w jednym miejscu, by wyłapywanie nie było zbyt pracochłonne, możemy zwabić je roślinami (np. liście kapusty, resztki ziemniaków czy marchwi) ułożonymi w wilgotnym, zacienionym miejscu.
Jeśli chcemy w humanitarny sposób pozbyć się ślimaków z ogrodu, to musimy je wyłapać i wynieść odpowiednio daleko od granicy naszego ogrodu (min. 20 metrów, choć im dalej tym lepiej). Aby zgromadzić mięczaki w jednym miejscu, by wyłapywanie nie było zbyt pracochłonne, możemy zwabić je roślinami (np. liście kapusty, resztki ziemniaków czy marchwi) ułożonymi w wilgotnym, zacienionym miejscu. hotblack (morguefile,com)
Ślimaki to jedne z najbardziej uciążliwych ogrodowych szkodników. Są bezlitosne dla wielu kwiatów i warzyw. I w ciągu kilku godzin potrafią uczynić spustoszenie na grządkach.

Działkowcy nazywają ślimaki „pełzającą plagą". I jest to jedno z łagodniejszych określeń. W rejonach występowania ślimaków-niszczycieli wieczorami, gdy wychodzą z ukrycia, ogród wręcz roi się od ciemnych, oślizgłych stworzeń. Rośliny, które staną im na drodze wyglądają jak po gradobiciu. Obecność ślimaków w ogrodzie można rozpoznać po nieregularnie wygryzionych otworach w blaszce liściowej lub dziurach w owocach i korzeniach warzyw. A młode roślinki ślimaki po prostu wchłaniają...

Nagie ślimaki w ogrodzie

Odrażające dla niektórych nagie ślimaki są wrogami wielu działkowców. Gdy raz zadomowią się w ogródku, bardzo ciężko jest się ich pozbyć. Przeważnie w naszych ogrodach spotykamy takie gatunki ślimaków, jak:

  • ślimak ogrodowy,
  • czerwonobrązowy ślinik luzytański,
  • pomrów polny.

Jakie rośliny lubią ślimaki, a jakich nie znoszą

Walkę ze ślimakami należy rozpocząć od profilaktyki, wybierając rośliny, których te żarłoczne szkodniki po prostu nie lubią. Na pewno nie są one amatorami ziół, roślin jednorocznych, a także wielu bylin. Poza tym ślimaki odstrasza zapach tymianku, lawendy, bylicy i hyzopa.

– Jeżeli w ogrodzie mieliśmy już w ubiegłym roku problem ze ślimakami, to zrezygnujmy w tym sezonie z uprawy takich roślin jak aksamitka (turki), nagietek, słonecznik i lewkonia, bowiem są to rośliny najbardziej narażone na zniszczenie. Zamiast nich wybierzmy begonie (stale kwitnące lub bulwiaste), pelargonie, smagliczki, gazanie, goździki, piwonie, gipsówki, płomyki, skalnice, wilczomlecze i inne rośliny letnie, długo kwitnące. Ślimaki nie znoszą też nasturcji, omijają orliki, tawułki, miodunki, żurawki, ciemierniki, barwinek i bodziszki – radzi Elżbieta Wiśniewska z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Rośliny i preperaty ogrodnicze – sprawdź ogłoszenia w Twojej okolicy.

Co robić, gdy ślimaki już są w ogrodzie

Naturalną przeszkodą uniemożliwiającą ślimakom migracje jest wysypanie na działkowych ścieżkach cienkiej warstwy słomy, igliwia, ostrych kamyków – ta przeszkoda uniemożliwi im dotarcie do roślin.

Inną metodą jest stosowanie różnego rodzaju przynęt na ślimaki w postaci otrąb, liści kapusty, kawałków warzyw, które umieszcza się na wilgotnej glebie pod kawałkami desek, płyt itp. Gdy ślimaki zostaną zwabione, trzeba je wyzbierać i wynieść z dala od ogrodu bądź zniszczyć.

Popularną metodą zwabiającą ślimaki jest też piwo, które wlewa się do płaskich słoików wkopanych w ziemię. Ślimaki lubią jego zapach i chętnie podążają w tym kierunku!

Z kolei regularne przekopywanie ziemi niszczy skupiska ślimaczych jaj i jest to jedna z lepszych metod na ich usunięcie. Jeśli jednak ziemię w ogrodzie zasilimy kompostem, ponownie zwabimy mięczaki.

Zdaniem działkowców skuteczne jest także opryskiwanie roślin wyciągiem lub gnojówką z paproci narecznicy samczej i skrzypu polnego.

Uderz w ślimaki chemią, ale tylko w ostateczności

Ślimaki lubią wilgoć. Chętnie żerują wieczorami lub wczesnym rankiem. Chowają się w wilgotnych, zacienionych miejscach lub pod różnymi przedmiotami leżącymi na powierzchni gleby. Walkę z nimi utrudnia fakt, że są mało widoczne. Dla ogrodnika znakiem ich bytności w ogrodzie są jednak obgryzione liście roślin oraz błyszczące ślady zaschniętego śluzu.

Gdy naturalne sposoby walki z tymi mięczakami nie skutkują, można spróbować zwalczyć je metodami chemicznymi – przy użyciu wapna lub środków ślimakobójczych, które oprócz substancji aktywnych zawierają także atraktanty przynęcające szkodniki. Stosując ochronę chemiczną pamiętajmy jednak, że takie środki są toksyczne i trzeba ich używać tylko w ostateczności!

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ślimaki w ogrodzie – jak walczyć z tymi szkodnikami roślin - RegioDom.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl