Ślepowrony z Doliny Górnej Wisły na wyciągnięcie ręki. Dzięki specjalnemu projektowi [ZDJĘCIA + WIDEO]

JAK
Ślepowrony
Ślepowrony FOT. Marcin Karetta
Dolina Górnej Wisły to jedyny w Polsce obszar występowania ślepowrona – rzadkiego gatunku czapli. Aby lepiej go chronić, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach realizuje projekt LIFE.VISTULA.PL. Projekt stwarza wiele okazji do obserwacji życia ptaków. Wiele z nich udaje się ornitologom uwiecznić na filmikach, które publikuje RDOŚ.

Jak poinformował Łukasz Zych z katowickiej RDOŚ, celem projektu jest ochrona i poprawa stanu siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej. To gatunki ptaków gniazdujące kolonijnie na wyspach. Filmy przedstawiają monitoring gniazd ślepowrona na jednej z wysp oraz samego ślepowrona w okresie wysiadywania i podczas żerowania.

Więcej filmików można znaleźć w aktualnościach publikowanych na stronie internetowej projektu. Zaprezentowane filmy są elementem działań ochronnych wykonywanych w ramach projektu.

Projekt LIFE.VISTULA.PL swym zasięgiem obejmuje cztery obszary Natura 2000 zlokalizowane w województwie małopolskim i śląskim, czyli w regionie, gdzie występuje prawie 100 procent populacji lęgowej ślepowrona w Polsce.

Ślepowron to rzadki gatunek czapli, a jego miejsca gniazdowania rozciągają się pomiędzy Oświęcimiem, a Skoczowem. Ślepowron to ptak tajemniczy − w dzień ukrywa się w gęstych zaroślach, które najchętniej opuszcza po zmroku. To właśnie nocne życie zadecydowało o nazwie ptaka.

Jednym z zadań w projekcie jest przeprowadzenie badań polegających na identyfikacji miejsc żerowania ślepowronów, co pomoże w przyszłości skuteczniej chronić ten gatunek. Dotąd nie rozpoznano dokładnie siedlisk żerowiskowych ślepowrona w okresie lęgów i w okresie polęgowym, do momentu rozpoczęcia wędrówki na zimowiska. Również nie są znane preferencje żerowiskowe młodych ptaków – w okresie między wylotem z gniazda, a rozpoczęciem wędrówki na zimowiska.

Projekt jest koordynowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, uczestniczą w nim również: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, Górnośląskie Koło Ornitologiczne oraz Towarzystwo na Rzecz Ziemi. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach funduszu LIFE oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nie przegapcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ślepowrony z Doliny Górnej Wisły na wyciągnięcie ręki. Dzięki specjalnemu projektowi [ZDJĘCIA + WIDEO] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl