SLD i Twój Ruch jednak razem. Lewica zjednoczona, ale jednak...

  SLD i Twój Ruch jednak razem. Lewica zjednoczona, ale jednak nie do końca... [VIDEO]

  Damian Dragański

  Polska

  Polska

  W Sejmie może zabraknąć słownych pojedynków Janusza Palikota z Leszkiem Millerem. Wystartują razem w wyborach
  1/2
  przejdź do galerii

  W Sejmie może zabraknąć słownych pojedynków Janusza Palikota z Leszkiem Millerem. Wystartują razem w wyborach ©Piotr Smoliński

  Przez lata wydawało się to niemożliwe, teraz stało się faktem. SLD, Twój Ruch i Zieloni uznali, że tylko wspólna lista zapewni politykom z lewej strony miejsce w przyszłej kadencji parlamentu.
  Dialog na konferencji prasowej po sobotniej Radzie Krajowej SLD. Rozmowa pomiędzy Joanną Senyszyn a Krzysztofem Gawkowskim podczas symbolicznego składania tabliczki z napisem: "Zjednoczona Lewica".
  - No, widać, że się ciężko składa - mówi posłanka.
  - No, ale się złożyło - odpowiedział Gawkowski.


  AIP


  Zjednoczona Lewica to nazwa koalicji SLD, Twojego Ruchu, Zielonych oraz jeszcze kilku pomniejszych partii lewicowych, które mają stworzyć wspólną listę na jesienne wybory parlamentarne. Wspomniany dialog może sugerować, że decyzja o wspólnym starcie rodziła się w bólach. Zresztą wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy są przykładem na to, że na lewicy nie dzieje się najlepiej. W przeciwieństwie do Zjednoczonej Prawicy, koalicji zrzeszającej partie prawicowe, której przewodzi Jarosław Kaczyński, na lewicy brakowało lidera, który byłby w stanie zdyscyplinować wszystkie ugrupowania.

  - To nie była łatwa decyzja - przyznaje wprost Dariusz Joński z SLD. - Gdyby porozumienie było łatwe, osiągnęlibyśmy je po 10 minutach. Ostatecznie zajęło nam to kilkanaście godzin - dodał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP). Rzecznik SLD przyznaje, że decyzja o połączeniu sił jest dowodem na to, że górę wziął rozsądek. Politycy lewicy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że do władzy dojdzie Prawo i Sprawiedliwość z ewentualnym koalicjantem w postaci ruchu Pawła Kukiza. - To nie jest koalicja serc, ale umysłów. Musimy zatrzymać PO-PiS - powiedziała z kolei Barbara Nowacka, przedstawicielka Twojego Ruchu.

  W polityce nie ma miłości
  Leszek Miller i Janusz Palikot jeszcze niedawno ubarwiali posiedzenia Sejmu wzajemnymi atakami. W Zjednoczonej Lewicy nie uważają jednak, że niedawna zażyłość pomiędzy politykami sprawi, że wyborcom trudno będzie uwierzyć w autentyczność porozumienia. Jak przekonuje Joński, "w polityce nie ma miłości, ale chodzi o szukanie kompromisu". - Podczas podróży po Polsce rozmawialiśmy z wyborcami. Ludzie chcą, żeby lewica się jednoczyła, żeby ludzie, którzy ze sobą nie rozmawiali, pogodzili się - powiedział rzecznik Sojuszu AIP.

  To jednak nie liderzy partii stoją za porozumieniem. Za rozmowy koalicyjne odpowiadają z ramienia SLD Krzysztof Gawkowski, którego dziennikarze TVP określili księciem zjednoczenia, Paulina Piechna--Więckiewicz, wiceprzewodnicząca partii, a także Barbara Nowacka w imieniu Twojego Ruchu. Nowacka przekonuje, że do tej pory porozumienie utrudniały stanowcze charaktery polityków, a także dyskusje o personaliach.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal mi ludzi

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ja nie lewica ale żal mi ludzi po tej stronie sceny politycznej.
  25 lat po socjalizmie a ich lider to jeden z ludzi władzy PRL.
  W dodatku robiący sobie żarty typu „sezon ogórkowy” albo „sezon...rozwiń całość

  Ja nie lewica ale żal mi ludzi po tej stronie sceny politycznej.
  25 lat po socjalizmie a ich lider to jeden z ludzi władzy PRL.
  W dodatku robiący sobie żarty typu „sezon ogórkowy” albo „sezon na krety”. Żałosne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tatko mnie przekazał, że co jak co, ale w jego komunie ulubione rosyjski i matma na maturach były!

  BiBa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  SLD, organ post komunistyczno-socjalistyczny z przełomu XX i XXI w., zasłużyło u ludzi w 2-dekadzie XXI wieku na zaledwie 3 procent. A co tylko z uwagi na jego cichą spółkę z PO, a który formalnie...rozwiń całość

  SLD, organ post komunistyczno-socjalistyczny z przełomu XX i XXI w., zasłużyło u ludzi w 2-dekadzie XXI wieku na zaledwie 3 procent. A co tylko z uwagi na jego cichą spółkę z PO, a który formalnie w opozycji. Wielce kontrowersyjny Palikot, a co to niby poza spółką PO-Komorowski, ma obecnie w podskokach chybotające się 1,5 procent. Kiedy te wartości procentowe właściwie zsumować, wtedy jest tylko i to zaledwie 4,5%. Skąd więc raptem wymęczone głowy SLD wyliczyły dla siebie 8 procent... Ano, wynika tylko tak, że głowy PZPR-SLD w swych szkołach bardziej się ruskim zajmowały, aniżeli królową matmą! Mało tegoż, kiedy tak wyliczyć i nieco inaczej, wtedy w efekcie na każdego świeżego wspólnika wyjdzie do podziału po te 1,5%. Czyli de facto dla SLD będzie o 1/2 drugą mniej, a nie więcej o 1 procent. No, i owszem, może jakiś cud sprawi, że po koma wyjdzie z jakimś tam małym dodatkiem. Eee, jednak ludziska dobrze mówią, że po 60-ce trzeba w pokorze do wnuków, aby odciążyć od urwisów własne dzieci. A kiedy i emeryturka wyjdzie znośna, to wtedy nawet można na taką częstą krzakoterapię do oddalonych obiektów wypoczynkowo-uzdrowiskowych. I owszem, niektórzy sobie wybierają takie pozamiejskie terapie w Swinger Club, a które obecnie u wielu 60-latków stały się hobbystyczne. I narybku wiele młodszego również w nich nie brakuje. Natomiast takie dalsze zajmowanie się partiami i polityką należy pozostawić już wiele młodszym. Bo tacy, to po dobrej matmie, i po anglosaskim, i po logice, i też wiele zdolniejszymi, etc.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czerwona Srawica kaci bankowi i uwłaszczeniowi!

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Knur na knurze w tunelu dla wieprzy ze śmietników MOskwy.
  Kangurzyce na lizaniu lokomobili Palikupy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo