Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie w rankingu samorządów: tylko Cieszyn na podium [OGÓLNOPOLSKI RANKING]

Patryk Drabek
Bardzo dobrym przykładem turystyki poprzemysłowej, na którą postawiono w Zabrzu, jest m.in. Kopalnia Guido
Bardzo dobrym przykładem turystyki poprzemysłowej, na którą postawiono w Zabrzu, jest m.in. Kopalnia Guido Arkadiusz Gola
Katowice i Rybnik znalazły się poza pierwszą 10. w rankingu miast na prawach powiatu. Lepiej oceniono Dąbrowę Górniczą i Zabrze.

Poznaliśmy wyniki ogólnopolskiego rankingu gmin i powiatów za rok 2015, prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Ocena działań poszczególnych samorządów z naszego województwa nie wypadła zbyt dobrze. Najlepiej jest w największych powiatach (powyżej 120 tysięcy mieszkańców). Powiat cieszyński jest na podium, a na piątym miejscu uplasował się powiat wodzisławski. W pierwszej „10” są także powiaty bielski i żywiecki. (Szczegóły rankingu w ramce obok).

Eksperci oceniający poszczególne gminy i powiaty biorą pod uwagę m.in.: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca, promocję rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych czy też współpracę krajową i międzynarodową. - Teoretycznie w rankingu uczestniczą wszystkie jednostki samorządu terytorialnego (JST) za wyjątkiem kilku, które oficjalnie zrezygnowały. Jednak w praktyce udział w rywalizacji bierze zaledwie około 20 procent jednostek, bo właśnie tyle zgłasza wymagane materiały do oceny - tłumaczy Artur Duda z Działu Współpracy, Informacji, Analiz i Programów Związku Powiatów Polskich.

W przypadku miast na prawach powiatu piąta jest Dąbrowa Górnicza, a szóste Zabrze. Poza „10” znalazły się natomiast Rybnik czy też Katowice.

- Rankingi biorą pod uwagę specyficzne kryteria. I dlatego lepiej wypadły mniejsze miejscowości, które muszą dynamicznie się rozwijać, by gonić ośrodki silnie rozwinięte, takie jak na przykład Katowice - uważa Maciej Stachura z Urzędu Miasta w Katowicach. Twierdzi on także, że Katowice od wielu lat utrzymują się na wysokich miejscach w rankingach atrakcyjności dla biznesu, rozwoju sektora usług, wykorzystania funduszy unijnych czy wysokości dochodów. - Dzisiejsze nowoczesne oblicze Katowic jest zasługą m.in. organizowania wielkich wydarzeń sportowych, muzycznych, targowych - podkreśla Maciej Stachura.

W Zabrzu podkreślają z kolei, że tak dobry rezultat nie jest przypadkowy. - Ten wynik jest efektem konsekwentnej realizacji strategii rozwoju miasta, którą wdrażamy już dziesiąty rok - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - Ta strategia zakłada zrównoważony rozwój w różnych dziedzinach. W dużym skrócie to szeroko pojęta działalność inwestycyjna połączona z realizowaniem podstawowych zadań w takich obszarach, jak edukacja, pomoc społeczna czy też mieszkalnictwo. Duży nacisk kładziemy również na turystykę poprzemy-słową oraz ekologię. Zabrze ma być miastem przyjaznym dla mieszkańców oraz atrakcyjnym dla inwestorów - dodaje Małgorzata Mańka-Szulik.

Co ciekawe, Gliwice w ogóle zrezygnowały z udziału w rankingu. - Naszym zdaniem jest on skierowany głównie do samorządów zrzeszonych w Związku Powiatów Polskich - podkreśla Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Jakie korzyści dla miast i gmin mogą płynąć z tego typu rankingów? Prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations dr Krystian Dudek podkreśla, że wszystko zależy od tego czy chcą one z nich skorzystać i dobrze „sprzedać” swoje działania.

- Dla przykładu: Jeśli miasto zajęło 18. miejsce w rankingu, to może porównać to np. z ubiegłorocznym zestawieniem i pochwalić się, że awansowała np. o 12 lokat. Jeśli takiego awansu nie było, to można porównać się z innymi niżej notowanymi miastami z tej samej półki - podkreśla dr Krystian Dudek.

[CAŁY RANKING SAMORZĄDÓW NA NASTĘPNEJ STRONIE]
Ranking

Nasze miasta i gminy daleko

Lista laureatów ogólnopolskiego rankingu gmin i powiatów:

Powiaty do 60 tysięcy mieszkańców:

1. Powiat przasnyski
2. Powiat rawski
3. Powiat gołdapski

W pierwszej dziesiątce zabrakło powiatów z woj. śląskiego.

Powiaty do 120 tysięcy mieszkańców:

1. Powiat tomaszowski
2. Powiat słupski
3. Powiat piotrkowski

W pierwszej dziesiątce zabrakło powiatów z woj. śląskiego.

Powiaty powyżej 120 tysięcy mieszkańców:

1. Powiat kielecki
2. Powiat myślenicki
3. Powiat cieszyński
4. Powiat kartuski
5. Powiat wodzisławski
6. Powiat poznański
7. Powiat bielski
8. Powiat żywiecki
9. Powiat starogardzki
10. Powiat pilski

Miasta na prawach powiatu:

1. Nowy Sącz
2. Rzeszów
3. Legnica
4. Krosno
5. Dąbrowa Górnicza
6. Zabrze
7. Piotrków Trybunalski
8. Chełm
9. Tarnów
10. Słupsk

Gminy miejskiei miejsko-wiejskie:

1. Płońsk
2. Bolesławiec
3. Barcin
4. Biłgoraj
5. Czechowice-Dziedzice
6. Stronie Śląskie
7. Dąbrowa Tarnowska
8. Polanica-Zdrój
9. Sochaczew
10. Aleksandrów Kujawski

Gminy wiejskie:

1. Chełmiec
2. Wielka Wieś
3. Kobylnica

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera