Śląska firma pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Kiedyś już tworzyła dla elektrowni atomowych w ZSRR

OPRAC.:
Jacek Bombor
Jacek Bombor
Czy śląska firma z Raciborza pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Zarządy Rafako i EDF podpisały w Paryżu porozumienie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy śląska firma z Raciborza pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Zarządy Rafako i EDF podpisały w Paryżu porozumienie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Rafako
Raciborska fabryka RAFAKO będzie współpracować z francuskim gigantem EDF przy budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej? W Paryżu podpisano memorandum. W przeszłości raciborski zakład produkował już podzespoły dla radzieckich elektrowni atomowych.

Rafako z Raciborza pomoże w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

Raciborska fabryka RAFAKO będzie współpracować z francuskim gigantem EDF przy budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej? W Paryżu podpisano memorandum. W przeszłości raciborski zakład produkował już podzespoły dla radzieckich elektrowni atomowych.

- Porozumienie zarządy obu firm podpisały w Paryżu, podczas trwającej w stolicy Francji World Nuclear Exhibition. Memorandum o współpracy dotyczy planowanej budowy elektrowni jądrowej w ramach programu polskiej energetyki jądrowej – strony wyrażają w nim zainteresowanie współpracą przy realizacji tego projektu. Porozumienie ustala zasady współpracy pomiędzy polską i francuską firmą i zakłada, że RAFAKO miałoby stać się podwykonawcą EDF (lub jej podmiotu stowarzyszonego) w zakresie produkcji zbiorników, zbiorników ciśnieniowych oraz powiązanych z tym usług, na przykład wsparcia w zakresie projektowania - informuje Jacek Balcar, rzecznik Rafako.

Nie przeocz

- W ramach strategii EDF mającej na celu dostarczenie od 4 do 6 bloków EPR dla polskiego Programu Energetyki Jądrowej zgodnie z niewiążącą ofertą wstępną EDF złożoną w październiku 2021 r., EDF zawarł umowy o współpracy z wiodącymi polskimi firmami. Wykorzystując kompetencje i już istniejące doświadczenie polskich dostawców w branży energetycznej, EDF dąży do maksymalizacji wkładu polskiego łańcucha dostaw w sukces projektów jądrowych opartych na EPR w Polsce i w Europie – powiedział Jean Bernard Levy Prezes EDF S.A.

- Podpisanie umowy z tak doświadczonym graczem na rynku energetyki jądrowej, jakim jest EDF, to zwieńczenie wielomiesięcznych negocjacji i otwarcie możliwości rozwoju w nowych obszarach biznesowych. To Francja, z ponad 20 elektrowniami atomowymi jest europejskim liderem energetyki jądrowej, a ta generuje obecnie w Europie ponad 30 procent wytwarzanej energii. Udział Rafako w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest częścią strategii powrotu na rynek. Pracujemy nad innymi ambitnymi projektami w tej dziedzinie, o czym będziemy informować w najbliższej przyszłości - powiedział po podpisaniu umowy Prezes Zarządu RAFAKO S.A. Radosław Domagalski – Łabędzki.

Musisz to wiedzieć

- Elektrownie jądrowe będą w Polsce potrzebne. Ich budowa będzie nie tylko milowym krokiem dla naszej energetyki, ale zarazem szansą dla rozwoju nauki i techniki w Polsce w tej dziedzinie - dodał Prezes RAFAKO, przypominając, że jego firma już od lat siedemdziesiątych zajmowała się produkcją urządzeń dla elektrowni jądrowych.

Zaangażowanie RAFAKO w energetykę jądrową rozpoczęło się w 1974 roku

Zdecydowano wtedy, że firma rozpocznie produkcję stabilizatorów ciśnienia i wytwornic pary dla bloków jądrowych projektowanych i produkowanych w ZSRR.

- Elementy wykonywane były w oparciu o radziecką dokumentację, adaptowaną przez polskich inżynierów. Wszystkie procesy technologiczne i kontrolne zostały opracowane przez specjalistów z RAFAKO. W latach 1988/1990 RAFAKO wyprodukowało kilka stabilizatorów ciśnienia m.in. dla elektrowni NORD w byłym NRD oraz dla elektrowni w Czechosłowacji. Rozpoczęto również produkcję wytwornic pary dla budowanej w Żarnowcu elektrowni jądrowej. Produkcja odbywała się na bazie polskiej dokumentacji a cała skomplikowana technologia opracowana została w RAFAKO - wyjaśnia Jacek Balcer.

W Raciborzu powstała wówczas dedykowana do produkcji elementów dla energetyki jądrowej hala, wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, która spełniała rygorystyczne normy. Podjęta w 1990 roku decyzja o wstrzymaniu mocno zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu, dla RAFAKO oznaczała koniec produkcji komponentów dla elektrowni jądrowej. Teraz firma ma szansę na powrót do elitarnego grona producentów urządzeń dla energetyki jądrowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląska firma pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Kiedyś już tworzyła dla elektrowni atomowych w ZSRR - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl