Śląsk po burzach. Zerwane dachy, zalane domy, drogi i wiadukty, połamane drzewa. Ponad trzysta interwencji strażaków w woj. śląskim

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W Starokrzepicach żywioł zerwał trzy dachy.
W Starokrzepicach żywioł zerwał trzy dachy. OSP Starokrzepice
Trwa szacowanie strat po burzach, które przeszły nad województwem śląskim. Nawałnica największe szkody wyrządziła w niewielkich Starokrzepicach (powiat kłobucki), gdzie wichura z budynków pozrywała trzy dachy. Interweniowali też strażacy z Katowic, Mysłowic, Sosnowca i Tychów. W całym województwie straże pożarne wyjeżdżały łącznie do ponad trzystu interwencji. W samej Częstochowie było ich aż 72.

Krajobraz po burzy. W Starokrzepicach wichura zerwała dachy. W Katowicach zalało wiadukt koło Ikei. Ponad setka interwencji strażaków

Potężne nawałnice nawiedziły województwo śląskie w piątek, 9 lipca. Prognozy synoptyków, którzy zapowiadali gwałtowne burze, a nawet sygnalizowali możliwość wystąpienia trąb powietrznych niestety nie były podawane na wyrost.

Już w okolicach godzin południowych, burza dała się we znaki mieszkańcom Lędzin oraz Tychów, a następnie Katowic i Sosnowca. Wówczas skończyło się jednak na strachu. Bilans? Około dziesięciu wyjazdów strażaków. W Tychach i Sosnowcu zastępy straży pożarnej wyjechały łącznie siedem razy do powalonych lub uszkodzonych drzew.

Później pogoda nie stosowała już taryfy ulgowej. Silnie padający deszcz zalał wiadukt obok Ikei w Katowicach. Ale prawdziwy armagedon przeszedł przez powiat kłobucki. Najmocniej dotknął niewielkich Starokrzepic. W liczącej około półtora tysiąca mieszkańców miejscowości nawałnica zrywała dachy z budynków. Uszkodziła cztery, w tym dwa całkowicie zerwała.

- Łącznie interweniowaliśmy 5 razy - blisko 6 godzin pracy. Po powrocie do bazy z 3 zdarzeń związanych z zerwanymi dachami, o godzinie 20:00 znów zawyła syrena. Tym razem udaliśmy się dwoma zastępami do powalonego drzewa na budynek gospodarczy. Po zakończeniu działań zadysponowano nas od razu do kolejnego zgłoszenia - zerwanych dachówek na stodole - tłumaczą strażacy z OSP w Starokrzepicach.

Sporo pracy mieli również strażacy w Częstochowie.

- W sumie przez cały dzień interweniowaliśmy wczoraj 91 razy. 72 interwencje dotyczyły skutków nawałnic: powalonych i połamanych gałęzi drzew, uszkodzonych dachów. Wyjeżdżaliśmy też do podtopień - wylicza mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie, podkreślając, że na skutek nawałnic nikt nie ucierpiał.

Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w sumie po podliczeniu wszystkich strażackich interwencji, do godziny 6:00 w sobotę, 10 lipca było ich aż 352. Poza powiatem częstochowskim, gdzie odnotowano wspomniane 72 interwencje, najczęściej strażacy wyjeżdżali w powiatach: będzińskim, lublinieckim, kłobuckim i w Jaworznie. Tam strażacy byli wzywani kolejno do: 57, 37, 27 oraz 25 interwencji.

Znów spokojniej było w centralnej części województwa. Interwencje straży pożarnej związane były z lokalnymi podtopieniami i uszkodzonymi drzewami. Groźnie było w Mysłowicach, gdzie w budynkach, w których przebywali chorzy podłączeni do respiratorów wystąpił brak energii elektrycznej. Na szczęście sytuację udało się opanować.

Skutki burz dają się we znaki mieszkańcom województwa śląskiego także w sobotę, 10 lipca. Bez prądu pozostaje kilkaset osób. Najwięcej w powiecie lublinieckim i w Rybniku. Dostawy prądu mają być na bieżąco przywracane.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl