Śląsk Cieszyński: Archeolodzy odkryli ślady rzymskie sprzed 17 wieków [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Dr Bogusław Chorąży przy jednym z odkrytych palenisk z okresu rzymskiego
Dr Bogusław Chorąży przy jednym z odkrytych palenisk z okresu rzymskiego jacek drost
Archeolodzy z Muzeum w Bielsku-Białej znaleźli we wsi Kowale ślady osadnictwa sprzed około 17 wieków. ZOBACZ ZDJĘCIA

Prostokąt na łagodnym stoku we wsi Kowale na Śląsku Cieszyńskim ma zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych. Nie jest także głęboki, nawet pół metra nie będzie. Niemniej ten nieduży i w sumie płytki prostokącik jest szalenie ważny. To właśnie w nim archeolodzy z Muzeum w Bielsku-Białej odkryli ślady osadnictwa na Śląsku Cieszyńskim, które można datować na pierwsze trzy wieki naszej ery.

- To ważne odkrycie - mówi dr Bogusław Chorąży, archeolog z bielskiego Muzeum. I dodaje, że podczas wcześniejszych badań, prowadzonych m.in. w latach 80. i 90. ub. wieku na Śląsku Cieszyńskim, znalezione zostały jedynie słabe ślady osadnictwa nowożytnego. Zdawało się, że na tym koniec, że w tym pagórkowatym, gliniastym, w sumie mało przyjaznym dla człowieka terenie na wcześniejsze odkrycia śladów ludzkiej działalności nie ma co liczyć.

Mimo to archeolodzy z biels-kiego Muzeum nie odpuszczali i co jakiś czas wracali na Pogórze Cieszyńskie, by szukać ewentualnych kolejnych pamiątek z przeszłości. Natrafili na takie we wsi Łazy, sąsiedniej Jasienicy i w Kowalach, gdzie w płytkich warstwach ziemi od czasu do czasu odnajdywali fragmenty ceramiki, różnego rodzaju gładziki czy osełki, które można datować na początek naszej ery.

- Znaleziony materiał wskazywał, że mamy do czynienia z okresem, który dotąd nie był uchwytny na terenie Śląska Cieszyńskiego. Dotyczy on osadnictwa z trzech pierwszych stuleci naszej ery i wiąże się z okresem wpływów rzymskich. Oznacza to, że tereny Śląska Cieszyńskiego znajdowały się pod silnymi wpływami państwa rzymskiego, które oparło wtedy granice na Dunaju, czyli w sumie w dość bliskim sąsiedztwie. Do tej pory śladów tego osadnictwa tutaj nie rejestrowano, a sam teren ten uchodził za bezludny w tym okresie czasu - podkreśla dr Chorąży.
Dzięki bielskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach udało się znaleźć pieniądze na bardziej szczegółowe badania osadnictwa w pierwszych wiekach naszej ery na Pogórzu Cieszyńskim. Efekty są zaskakujące: w Kowalach archeolodzy - dr Bogusław Chorąży oraz Bożena Chorąży, którym pomagali Bartosz Czader i Łukasz Szymański - znaleźli paleniska.

- To dowód na to, że na tym terenie osadnictwo istniało już w okresie rzymskim - zaznacza Bożena Chorąży.
Dzięki tym paleniskom moż-na przyjąć, że na tych terenach w pierwszych trzech wiekach budowały swoje osady germańskie plemiona, na przykład Wandali czy Wizygotów, którzy następnie opuścili te mało przyjazne tereny i przenieśli się gdzie indziej, a dopiero później pojawili się w tych stronach Słowianie.

- Takie paleniska często spotyka się w innych częściach kraju, ale na Śląsku Cieszyńskim to do tej pory unikat - dodaje dr Chorąży, zaznaczając, że odkryte przez nich obiekty są wyjątkowo dobrze zachowane. - Paleniska mają podobne kształty, jest w nich pewnego rodzaju powtarzalność. Jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć, do czego dokładnie służyły, co w nich wypalano - mówi archeolog.

Przy paleniskach znaleziono także fragmenty ceramiki.



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląsk Cieszyński: Archeolodzy odkryli ślady rzymskie sprzed 17 wieków [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jackos
Proszę nie zapominać, że Wandale jako określenie pogardliwe wzięło sie właśnie z tradycji rzymskiej i pochodzi właśnie od plemienia Wandali, które dzisiaj jest tym samym szkalowane.
Sama nazwa Wandalów może pochodzić od Wenedów i ich germańskość może się w przyszłości okazać wątpliwa, o ile jakaś germańskość istniała skoro germanus to po łacinie przyjaciel czyli nazwa ogólna różnych ludów barbarzyńskich sąsiadujących z Rzymem. Może się okazać, że są bliższymi krewnymi Słowian niż niektórzy mogliby myśleć. Osadnictwo prasłowiańskie sięgało głęboko w głąb dzisiejszych Niemiec, a sami Niemcy są narodem bardzo genetycznie wymieszanym. Pozdrawiam
J
JAK
Drogi Archeologu, dziękuję za wytknięcie błędów. Faktycznie nie powinny się zdarzyć. Mógłbym się tłumaczyć, że pośpiech, że za mało miejsca w papierowej gazecie, itd. Nie w tym rzecz. Są błędy - jest mea culpa. Niebawem postaram się napisać o odkryciu bielskich archeologów więcej i już bez tych pomyłek. Z drugiej strony mogłeś sobie Drogi Archeologu darować złośliwości w stylu "materiał z 4 klasy szkoły..." . To nie było potrzebne. Pozdrawiam. Jacek Drost
A
Akademik Frouov
Nie to mialem na mysli - hanek.
Ceramika byla z Wloclawka - odwiecznie polskij fabryki naczyn glinianych.
A ..Made in China" oselki, przyniesli Cieszyniokom Jozki z Legionowa, jak sie zaciagali do legionow. Kupili je na bazarze nieistniejacego juz stadionu 10 lecia w Warsiafce- od Wietnamczykow, ktorzy znowu zamienili je za psciorki od Mongolow, ktorzy z kolei zdobyli je, napadajac na Chinczykow mieszkajacych w Mongolii Wewnetrznej. ;-)
D
Do autora tekstu!
Przykro mi to mówić ale wyraźnie widać, że dziennikarz nie wie o czym pisze. W ogóle nie orientuje się w kwestii archeologii i prehistorii ziem polskich!
Już sam tytuł: "Archeolodzy odkryli ślady rzymskie...". Jakie ślady rzymskie?! Tytuł wprowadza w błąd bo sugeruje, że mamy na tym terenie poświadczone osadnictwo rzymskie. Czyli co? Obóz rzymski tam znaleziono, czy willę rzymską, albo cmentarzysko rzymskie? Jakiś absurd! Do wiadomości autora artykułu - osadnictwo to jest datowane na okres wpływów rzymskich (w uproszczeniu od przełomu er do początków okresu wędrówek ludów, czyli a.C/p.C-375 p.C.) ale wiąże się z ludnością barbarzyńską kultury przeworskiej! Materiał z 4 klasy szkoły podstawowej, powtarzany następnie w gimnazjum i liceum...
Po drugie: lud Wandalowie powinien być odmieniony "Wandalów", a nie "Wandali" jak jest w tekście! Tu nie chodzi o osoby dewastujące przystanki tylko lud wymieniany w źródłach historycznych. Osoba po dziennikarstwie powinna zdaje się to wiedzieć.
Po trzecie: przekręcono zapewne słowa archeologa i tym sposobem możemy przeczytać bzdury, które twierdzą, że na terenie ziemi cieszyńskiej można przyjąć osadnictwo "Wandali czy Wizygotów". O odmianie słowa Wandalowie pisałem już wyżej. Natomiast wymienianie Wizygotów jest podwójnym absurdem ponieważ nigdy ich na tym obszarze nie było. Nie mogło być ich z dwóch powodów: nazwy Wizygoci (Goci Zachodni) i Ostrogoci (Goci Wschodni) to terminy na dwie grupy wywodzące się ze wspólnego pnia ale rozdzielone na obszarze dzisiejszej Ukrainy u schyłku okresu rzymskiego. Nie ten obszar, nie ta chronologia! Owszem Goci (!) przed rozdzieleniem na odłamy i wędrówką na tereny nadczarnomorskie przebywali na ziemiach polskich ale wyłącznie na obszarach Polski środkowej na wschód od Wisły! Wiąże się ich z kulturą wielbarską, której ni w ząb nie mogło być na obszarze ziemi cieszyńskiej!
O innych błędach w tekście już nie wspomnę bo aż ręce opadają. Tak się kończy kiedy pisze się o czymś o czym się nie ma zielonego pojęcia i jeszcze się dobrze nie potrafi zanotować wypowiedzi osób z którymi się rozmawia.
h
hanek
ceramika chińska zawsze należała do najbardziej zawansowanie technologicznie i artystycznie.
K
Katowiczanin z Kattowitz
aaaa taaaaam cicho bydź !
g
grg
jakie wy hanysy jesteście głupie to się w głowie nie mieści. zajmijcie się własnym górnośląskim podwórkiem, a nas tu zostawcie w spokoju!
C
CZYTELNIK
I JAK SIE TO MO DO BAJEK O ODWIECZNY POLSKOŚCI ŚLONSKA ...ITD...ITP...
c
chrobok
Fto wjy - Ed -, eli niy znojdom.
No bo odwiecznie polckigo ptoka , to niy znojdom, bo go imperioki Rzymskie do siebie wziynli, na patyk wsadziyli i nosiyli na przodku Legionow.
Som teorie, co legiony boly z ochotnikow ze staropolckigo Legionowa. ;-))
e
ed
a biało-czerwonej flagi tam nie było zakopanej przez Rzymian ?
k
karlus
W/g. innej teorii, jaka jest od 1921 roku lansowana - nie było nigdy żadnej kultury przyworskiej, a tym bardziej nie mieszkali tam ani Germanie ani Rzymianie - tylko, były to i są od ZARANIA stare polckie piastowskie ziemie należące do MACIERZY!!! To właśnie PRA PRA PRA PIAST zaprosił Rzymian i Germanów coby na jego "balcerku" czyli targowisku sprzedawali swoje wyroby!
Historii Waść nie zmieniaj i nie bądź Pan wodą na młyn odwetowców z Bonn!!!
;-)))
A
Akademik Frouov
Bardzo to odwazna teoria. Bo moze wyjsc na to, ze mieszkancy tych terenow byli bardziej cywilizowani, niz ich sasiedzi z pobliskiego Sosnowca (odleglosc Slaska Cieszynskiego od Dunaju jst prawie taka jak od formalnej polskiej stolicy Slaska - Sosnowca).
A ceramika - jak sie okaze - nie byla rzymska, tylko z Wloclawka. Oselki przywiezli Slazakom handlarze z osady homoerektusow - Warsiafka zwanej - a byly one Made in China.
s
svatopluk
Mieszkańcami jak wynika z tekstu nie byli Rzymianie a Germanie którzy posiadali wyroby z Imperium Rzymskiego. Handel kwitł od zawsze.
Czy ta osada należała również do kręgu kultury przyworskiej?
Wróć na i.pl Portal i.pl